moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Rowerami na grób słynnego pilota

Kilku podróżników, w tym żołnierze 8 Bazy Lotnictwa Transportowego, bierze udział w rowerowej wyprawie na grób płk. Stanisława Skarżyńskiego, pierwszego Polaka, który przeleciał nad Atlantykiem. Złożyli kwiaty i polskie flagi na mogile pilota w holenderskim West-Terschelling. Planują też przygotować scenariusz lekcji dla klas mundurowych poświęconych lotnikowi.


– Pułkownik Stanisław Skarżyński to jedna z najwybitniejszych postaci polskiego lotnictwa i nasz patron, dlatego chcieliśmy odwiedzić jego grób – tłumaczy st. chor. Fabian Śmitkowski z 8 Bazy Lotnictwa Transportowego w Krakowie. Podoficer jest jednym z uczestników rowerowej wyprawy do Holandii na grób słynnego pilota.

Śladami oręża

Na pomysł zorganizowania wyjazdu wpadli trzej podróżnicy: Olgierd Neyman, Janusz Berdzik i Ryszard Małas. – Jestem historykiem i miłośnikiem dziejów polskiego oręża, dlatego od lat wspólnie jeździmy po Europie i odwiedzamy miejsca związane z naszym wojskiem – opowiada Janusz Berdzik. Byli razem już m.in. w Narviku, na Monte Cassino i pod Kircholmem.

W tym roku pasjonaci postanowili wybrać się do West-Terschelling w Holandii, aby odwiedzić grób płk. Skarżyńskiego, pierwszego Polaka, który pokonał samolotem Atlantyk. – Okazją jest 80. rocznica nadania mu Medalu Blériota, przyznawanego za największe osiągnięcia lotnicze. Pułkownik jest dotąd jedynym Polakiem, który go dostał – zaznacza Berdzik.

Swoim pomysłem podróżnicy zainteresowali wojsko. Zresztą dwóch z nich – Berdzik i Małas, to byli żołnierze wojsk obrony powietrznej. Dzięki pismu do Ministerstwa Obrony Narodowej z prośbą o patronat do wyprawy włączyli się wojskowi z 8 Bazy, która nosi imię wybitnego polskiego pilota pochowanego w Holandii.

Żołnierze wybrali spośród siebie najwytrwalszych rowerzystów i 4 lipca z Warty, rodzinnego miasta Skarżyńskiego, razem z podróżnikami wyruszyli na wyprawę: mjr Daniel Kubić, st. chor. Fabian Śmitkowski i st. chor. Paweł Ziobro. Niestety, po trzech dniach major Kubić odniósł kontuzję i musiał zrezygnować. – Żałuję, bo myślałem o takiej wyprawie od wielu lat – ubolewa oficer.

Pod koniec tygodnia rowerzyści, po przejechaniu ponad tysiąca kilometrów, przez Berlin i Bremę dotarli do West-Terschelling. Wczoraj odbyły się tam uroczystości z udziałem władz miasta, przedstawicieli polskiego ataszatu i młodzieży. – Złożyliśmy wieńce i zapaliliśmy znicze na grobie pilota, umieściliśmy też przy nim polskie flagi, które przywieźliśmy – wylicza st. chor. Smitkowski.

Lekcje dla klas mundurowych

Teraz żołnierze i podróżnicy wracają do kraju. W sumie podczas trzytygodniowej wyprawy rowerzyści pokonają 2300 kilometrów. – Dziennie przejeżdżamy ponad 100 kilometrów w 12 godzin, bo pogoda, jak dotąd, nam nie sprzyja. Cały czas mamy silny wiatr w twarz, sporo też padało – opowiada chorąży.


Po drodze odwiedzają miejsca związane z historią polskiego oręża. – Byliśmy już w obozie Bergen-Belsen, gdzie po powstaniu warszawskim Niemcy przetrzymywali kobiety i dzieci wygnane z naszej stolicy, w tym wiele uczestniczek walk, które wyszły z miasta z ludnością cywilną – mówi podoficer.

W drodze powrotnej rowerzyści odwiedzą Wilhelmshafen. 5 maja 1945 roku tamtejsza baza niemieckiej marynarki wojennej skapitulowała przed żołnierzami 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka.

– Mamy też dodatkowy cel: dzięki materiałom zebranym podczas wyprawy chcemy z Olgierdem opracować pakiet scenariuszy lekcji dla klas mundurowych – zdradza Berdzik. Jak tłumaczy historyk związany z Miejskim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Opolu, przygotowane przez nich materiały opowiadałyby o płk. Skarżyńskim, tradycji polskiego oręża i patriotyzmie. – Choć pilot był jednym z najlepszych polskich lotników, wiele osób o nim nie słyszało, chcemy to naprawić – dodaje podróżnik.

Pierwszy nad oceanem

Stanisław Skarżyński został pilotem po wojnie polsko-bolszewickiej, podczas której został ciężko ranny w kolano. Nie mógł służyć dalej w piechocie, dlatego skończył Szkołę Pilotów w Bydgoszczy i dostał przydział do 1 Pułku Lotniczego w Warszawie. W 1931 roku zyskał lotniczą sławę dzięki rajdowi dookoła Afryki samolotem PZL-Ł2, na którym pokonał 25 770 kilometrów.

7 maja 1933 roku kapitan Skarżyński jako pierwszy Polak przeleciał nad Atlantykiem. Pokonał ocean na polskim samolocie RWD-5bis, lecąc z Saint Louis w Afryce Zachodniej do Maceió w Brazylii. Przelatując 3852 kilometry ustanowił międzynarodowy rekord długości przelotu maszyną sportową o wadze do 450 kilogramów. Do dziś jego samolot pozostaje najmniejszym, jaki pokonał Atlantyk. Za swoje osiągnięcia w 1936 roku płk Skarżyński otrzymał od Międzynarodowej Federacji Lotniczej – jako pierwszy i dotąd jedyny Polak – Medal Blériota przyznawany za największe osiągnięcia lotnicze.

W następnych latach pilot m.in. dowodził 4 Pułkiem Lotniczym w Toruniu. Po wybuchu wojny przedostał się do Wielkiej Brytanii i na własną prośbę został skierowany do lotów bojowych w 305 Dywizjonie Bombowym. Zginął 26 czerwca 1942 roku, gdy pilotowany przez niego bombowiec przymusowo wodował na Morzu Północnym.

Po odnalezieniu ciała lotnika pochowano na holenderskiej wyspie Terschelling w miejscowości West-Terschelling, w kwaterze wojennej Wspólnoty Brytyjskiej. W 2009 roku jego imię przyjęła 8 Baza Lotnictwa Transportowego.

AD

autor zdjęć: st. chor. Fabian Śmitkowski

dodaj komentarz

komentarze


Sprawa katyńska à la española
 
Barwy walki
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Głos z katyńskich mogił
Rakiety dla Jastrzębi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Na straży wschodniej flanki NATO
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Ocalały z transportu do Katynia
Jeśli nie Jastrząb, to…
Zbrodnia made in ZSRS
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Kurs z dzwonem
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
V Korpus z nowym dowódcą
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wojna w świętym mieście, epilog
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Szpej na miarę potrzeb
NATO na północnym szlaku
Szarża „Dragona”
Wojna w świętym mieście, część druga
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Strażacy ruszają do akcji
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Mundury w linii... produkcyjnej
Prawda o zbrodni katyńskiej
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Zmiany w dodatkach stażowych
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Przygotowania czas zacząć
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Optyka dla żołnierzy
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Ogień w podziemiu
25 lat w NATO – serwis specjalny
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Charge of Dragon
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Ramię w ramię z aliantami
Święto wojskowego sportu
Odstraszanie i obrona
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO