moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Mural z portretami asów lotnictwa

Dziewięć metrów wysokości i 16 szerokości ma mural, który powstał na ścianie jednego z warszawskich gimnazjów. Upamiętnia mistrzów polskiego lotnictwa: generała Stanisława Skalskiego i majora pilota Eugeniusza Horbaczewskiego, asów myśliwskich z czasów II wojny światowej. Pieniądze na mural pochodziły z budżetu partycypacyjnego stolicy.

Miasto widziane znad chmur, lotnicza szachownica, portrety dwóch asów przestworzy II wojny światowej oraz samoloty: Messerschmitt Bf 109, Hs 126 i Junkersy, które gen. Stanisław Skalski i mjr pil. Eugeniusz Horbaczewski zestrzelili podczas podniebnych walk. Tak wygląda najnowszy mural Gocławia.

Jego pomysłodawczynią jest Iwona Szatkowska, mieszkanka tej warszawskiej dzielnicy. Zgłosiła wykonanie ściennego malowidła ku czci znanych pilotów jako jedną z propozycji do sfinansowania z budżetu partycypacyjnego Warszawy. O tym, które zostaną zrealizowane, decydują w głosowaniu mieszkańcy i lotniczy mural uzyskał ich poparcie – oddano na niego 635 głosów. Na projekt przeznaczono 30 750 zł.

– Pomysł na zgłoszenie murala do realizacji w ramach budżetu partycypacyjnego powstał z kilku powodów. Po pierwsze teren Gocławia miał być przed wojną przeznaczony na lotnisko komunikacyjne. Plany te pokrzyżował jednak wybuch wojny. Potem zdecydowano się na lotnisko sportowe, ale w latach 70. zostało ono zlikwidowano – tłumaczy Szatkowska. Podkreśla, że Gocław to „lotnicza” dzielnica: są tu osiedla nazwane Orlik, Iskra, Jantar, a ulice noszą nazwiska wielkich pilotów, w tym właśnie Skalskiego i Horbaczewskiego. – Mieszka tu wielu byłych pilotów wojskowych, jak mój tata, który latał w 36 Specjalnym Pułku Lotnictwa Transportowego – mówi pomysłodawczyni wielkoformatowego malowidła ściennego.

Mural zaprojektowali oraz wykonali Wojtek Woźniak i Marcin Budziński. Obaj artyści mają na swoim koncie wiele prac związanych z historią Polski, m.in. mural „Wilki” umieszczony w Gdańsku wzdłuż alei Żołnierzy Wyklętych czy malowidło poświęcone pamięci obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku, wykonane na bloku mieszkalnym w gdańskim Przymorzu.

Malunek na temat lotników umieścili na ścianie Gimnazjum nr 28, które mieści się przy ulicy Władysława Umińskiego 11. – W ten sposób chcemy pokazać młodym ludziom sylwetki dwóch zapomnianych bohaterów, którzy swoim talentem i wytrwałością przyczynili się do wielkich strat niemieckiego agresora. To ważne szczególnie teraz, w czasach kryzysu autorytetów – uważa Iwona Szatkowska.

Marcin Budziński opowiada o pracy nad muralem. – Ma 146 m2 powierzchni, około 9 m wysokości i 16 szerokości. Aby stworzyć tak wielką grafikę, model najpierw rysujemy w znacznie mniejszej skali. Następnie działamy metodą, którą często stosuje się w nauce rysowania: dzielimy obraz na kratki, a potem każdą kratkę w dużo większej skali przenosimy na ścianę budynku – wyjaśnia.

Gen. bryg. Stanisław Skalski walczył w kampanii wrześniowej i w bitwie o Anglię. Dowodził Polskim Zespołem Myśliwskim w Tunezji i na Malcie, który nazywano „Cyrkiem Skalskiego”. Znany był ze swojej olbrzymiej skuteczności. Podczas II wojny światowej zestrzelił 21 niemieckich maszyn (w tym 18 samodzielnie). As polskiego lotnictwa zmarł w 2004 roku. Jego grób znajduje się na wojskowych Powązkach.

Mjr pil. Eugeniusz Horbaczewski, pseudonim „Dziubek”, był lotnikiem 303 Dywizjonu Myśliwskiego i „Cyrku Skalskiego”. Zestrzelił 16 samolotów wroga i jeden uszkodził. Zginął 18 sierpnia 1944 roku w drodze powrotnej z walki nad Francją. Został pochowany na cmentarzu w Creil we Francji. Jest patronem 41 Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
 
Przygotowania czas zacząć
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Szpej na miarę potrzeb
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Charge of Dragon
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Wojna w świętym mieście, epilog
Jeśli nie Jastrząb, to…
Mundury w linii... produkcyjnej
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Ramię w ramię z aliantami
Strażacy ruszają do akcji
25 lat w NATO – serwis specjalny
Sprawa katyńska à la española
Rakiety dla Jastrzębi
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Kurs z dzwonem
Barwy walki
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Na straży wschodniej flanki NATO
NATO na północnym szlaku
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Ocalały z transportu do Katynia
Prawda o zbrodni katyńskiej
Szarża „Dragona”
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Święto wojskowego sportu
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Głos z katyńskich mogił
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Optyka dla żołnierzy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
V Korpus z nowym dowódcą
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ogień w podziemiu
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Zbrodnia made in ZSRS
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Wojna w świętym mieście, część druga
Zmiany w dodatkach stażowych
Odstraszanie i obrona
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO