moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Żołnierze idą do Częstochowy

W dziesięć dni muszą pokonać ponad 300 kilometrów. Z Warszawy na Jasną Górę wyruszyło 600 żołnierzy oraz zaproszeni wojskowi z innych armii. Wielu idzie z określoną intencją. – Pielgrzymi podejmują ten trud, ponieważ chcą pogłębić wiarę lub za coś podziękować Bogu – mówi ksiądz Paweł Piątek z Ordynariatu Polowego. Pątników pożegnał wiceminister obrony Bartosz Kownacki.


Pielgrzymi rozpoczęli dzień od mszy świętej, która odbyła się w katedrze polowej Wojska Polskiego. Nabożeństwo celebrował ksiądz pułkownik January Wątroba. – Życzę, aby każdy z was na tym pielgrzymim szlaku odnalazł drogi, po których chce was prowadzić Jezus Chrystus – mówił duchowny.

Po mszy pątnicy udali się na warszawską Starówkę. Tam przyłączyli się do Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymki Metropolitalnej. Po błogosławieństwie udzielonym przez biskupa Michała Janochę, pielgrzymi wyruszyli w kierunku Jasnej Góry.

W pielgrzymce uczestniczą żołnierze zawodowi, ich rodziny oraz pracownicy wojska. – Żołnierze podejmują trud pokonania tej trasy, ponieważ szukają drogi do Boga, chcą pogłębić swoją wiarę lub za coś podziękować – mówi ksiądz Paweł Piątek z Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego, który organizuje pielgrzymkę.


Żołnierze przyznają, że wielu idzie do Częstochowy w określonej intencji. – Idę z intencją dla Maryi. Dla siebie nic nie chcę – mówi starszy szeregowy Jarosław Jaworski z 8 Pułku Przeciwlotniczego z Koszalina. Natomiast pułkownik Witold Kostrzewa z Biura do spraw Proobronnych MON chce w ten sposób podziękować Bogu za służbę w armii. W podobnej intencji na Jasną Górę idzie pułkownik Andrzej Konkiewicz z Departamentu Prawnego resortu obrony. Obaj uczestniczą w wojskowej pielgrzymce po raz pierwszy. – Do tej pory nie pozwalały mi na to obowiązki, ale w przyszłym roku kończę trzydziestoletnią służbę i postanowiłem, że muszę znaleźć czas, aby także duchowo pożegnać się z armią – mówi płk Konkiewicz.

Sierżant Tomasz Kędziora z 23 Pułku Artylerii z Bolesławca bierze udział w pielgrzymce po raz dziewiąty. Ma wyjątkową misję – niesie ze sobą intencje przyjaciół. On sam chciałby prosić tylko o zdrowie dla rodziców. Za rodzinę chciałby się też pomodlić starszy szeregowy Sławomir Jaranowski z 34 Chojnickiego Batalionu Radiotechnicznego.

Pielgrzymi przez 10 dni mają do pokonania 325 kilometrów, każdego dnia będą iść 30–40 kilometrów. Ale wszyscy zgodnie przyznają, że taka odległość nie robi na nich wrażenia. – Jestem żołnierzem, więc dbam o formę na co dzień – mówi sierżant Kędziora. – Chociaż pierwszy dzień jest najtrudniejszy, więc pewnie już dziś kilka osób zrezygnuje – dodaje. St. szer. Jaworski, który tę drogę pokonuje już po raz drugi, dodaje, że w marszu pomaga modlitwa. – Są chwile kiedy wyjątkowo ciężko się idzie, ale wiara naprawdę dodaje siły – mówi.


Starszy szeregowy Tomasz Rożniatowski z 1 Brzeskiego Pułku Saperów podkreśla, że wreszcie ma wiele czasu na przemyślenia. – W ciągu roku człowiek jest zaganiany. Żona, dzieci, studia, a teraz jest czas, aby zastanowić się nad życiem, coś zaplanować – mówi.

Najpotrzebniejsze rzeczy pielgrzymi trzymają w plecakach, które mają cały czas przy sobie. St. szer. Jaranowski, uznał, że będą niezbędne leki, sztućce, kubek, chusteczki higieniczne, różaniec i śpiewnik. – Plastry też mam, ale myślę, że nie będą potrzebne – mówi. Natomiast st. szer. Rożniatowski do podręcznego bagażu spakował kartusze z gazem (naboje) do kuchenki, kawę i cukier, bo – jak mówi – jest kawoszem.

Jedyne, czego się obawiają się uczestnicy pielgrzymki, to pogoda. – Kiedy temperatura sięga 30 stopni, jest bardzo ciężko, ale z bożą pomocą damy radę – zapewnia ksiądz podporucznik Antoni Humeniuk, który na pielgrzymkę przyjechał z 5 Batalionu Dowodzenia z Krakowa.


Co odróżnia wojskową pielgrzymkę od cywilnej? Przede wszystkim logistyka. Wszyscy żołnierze mają zagwarantowane wyżywienie oraz noclegi z dostępem do łazienki. Natomiast pątnicy, którzy uczestniczą w akademickiej warszawskiej pielgrzymce metropolitalnej mają zapewnione jedynie miejsce na rozstawienie namiotu.

O zaplecze dla żołnierzy zadbała 2 Regionalna Baza Logistyczna i 26 Wojskowy Oddział Gospodarczy z Zegrza. – Wbrew pozorom zorganizowanie obozowiska dla tylu osób nie jest prostą sprawą – mówi pułkownik Dariusz Nagrabski, zastępca komendanta 2 Regionalnej Bazy Logistycznej. Na potrzeby pielgrzymki wojsko przygotowało 70 namiotów. Jak mówi płk Nagrabski, w każdym ma być przygotowane miejsce dla 10 pielgrzymów, ale część namiotów będzie też przeznaczona na zaplecze socjalne i techniczne, takie jak suszarnia czy przechowalnia sprzętu.


Ordynariat Polowy do udziału w pielgrzymce zaprosił też gości z zagranicy. Razem z Wojskiem Polskim na Jasną Górę idą żołnierze z Litwy, Słowacji, Chorwacji, Niemiec, Francji, Włoch. Stany Zjednoczone reprezentuje pięciu gwardzistów. – To dla mnie wielki zaszczyt, że mogę tu być razem z Polakami – mówi starszy sierżant Keight Albaugh. – Uczestniczę w tej pielgrzymce, ponieważ chciałbym podziękować Bogu, za to, że mam cudowną żonę i dziecko – dodaje.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pielgrzymi dotrą na Jasną Górę 14 sierpnia o godzinie 16.00. Ksiądz Humeniuk mówi, że te ostatnie kilometry idzie się najprzyjemniej. – Kiedy człowiek jest blisko Czarnej Madonny, wszystko nagle przestaje boleć – mówi.


Mimo że przed żołnierzami jeszcze długa droga, niektórzy przed rozpoczęciem marszu już deklarowali, że za rok pójdą ponownie. – To tylko 10 dni, ale bardzo ważnych – podkreśla st. szer. Jaworski.

Pielgrzymka wojskowa, która dziś wyruszyła na Jasną Górę, organizowana jest po raz 25 przez Ordynariat Polowy. Pierwszy raz żołnierze wyruszyli do Częstochowy w 1991 roku. Piesza Pielgrzymka Żołnierzy jest częścią ogólnopolskiego ruchu pielgrzymkowego, który w Polsce istniejącego od ponad 600 lat.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze

~Korman
1470428160
Kurcze, jaki ładny trzonek od flagi mają Amerykanie!
3E-EA-8C-33

Rakiety dla Jastrzębi
 
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Przygotowania czas zacząć
Zmiany w dodatkach stażowych
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Hiszpański palimpsest
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Zbrodnia made in ZSRS
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Prawda o zbrodni katyńskiej
Ocalały z transportu do Katynia
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Ogień w podziemiu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wojna w świętym mieście, część druga
Mundury w linii... produkcyjnej
Psiakrew, harmata!
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Optyka dla żołnierzy
Odstraszanie i obrona
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Wojsko inwestuje w Limanowej
NATO na północnym szlaku
Jeśli nie Jastrząb, to…
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Jak wyszkolić pilota F-16?
V Korpus z nowym dowódcą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Weterani i bokser „Master”
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Animus Fortis, czyli mężny duch
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Ramię w ramię z aliantami
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojna w świętym mieście, epilog
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Głos z katyńskich mogił
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Święto wojskowego sportu
Kurs z dzwonem
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Szpej na miarę potrzeb
25 lat w NATO – serwis specjalny
Sprawa katyńska à la española
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Na straży wschodniej flanki NATO
Cena wolności
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Choć odeszli, trwają w naszych myślach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO