moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polki zwyciężyły w pięcioboju wojskowym

Podporucznik Magdalena Wawrzyniak, szer. Angelika Gałązka i szer. Marzena Michalik zdobyły pierwsze miejsce na mistrzostwach w pięcioboju wojskowym. Polki wyprzedziły reprezentantki Danii i Stanów Zjednoczonych. Zawody, które odbyły się w Madrycie, zorganizowano pod patronatem Konfederacji Oficerów Rezerwy Państw NATO.


Mistrzostwa w pięcioboju wojskowym rozgrywane pod patronatem Konfederacji Oficerów Rezerwy Państw NATO (CIOR – Interallied Confederation of Reserve Officers) znacznie się różnią od czempionatów, które organizuje Międzynarodowa Rada Sportu Wojskowego (CISM). Pięcioboiści w zawodach obu stowarzyszeń pokonują takie same tory przeszkód: wodny i lądowy. Jednak w zawodach CIOR żołnierze rywalizują w umundurowaniu polowym (wszyscy dostają mundury armii państwa – gospodarza mistrzostw). Ponadto, w odróżnieniu od zawodów CISM, oba tory są pokonywane zespołowo, a nie indywidualnie. – W naszych zawodach preferujemy działanie zespołowe. Zawodnicy mogą sobie pomagać podczas pokonywania przeszkód na torach – wyjaśnia kmdr rez. Marek Krotowicz, trener i kierownik polskiej reprezentacji.

W pięcioboju wojskowym organizowanym przez Konfederację pierwszą konkurencją jest strzelanie z pistoletu, drugą strzelanie z karabinu. – Zawodnicy strzelają nie ze swojej broni, lecz z udostępnionej przez gospodarza zawodów – mówi kmdr Krotowicz. W ramach trzeciej konkurencji pokonują lądowy tor przeszkód. W czwartej konkurencji odbywa się wyścig na wodnym torze przeszkód. Pięciobój kończy wojskowy bieg na orientację. W odróżnieniu od biegu z udziałem cywilnych sportowców, tu biegnie się w pełnym umundurowaniu polowym, również w butach wojskowych, a dwóch zawodników z każdej drużyny zabiera ze sobą karabiny. Na punktach kontrolnych drużynom mogą być odbierane mapy do biegów na orientację. Wówczas do kolejnych punktów trzeba dotrzeć, wykorzystując mapy wojskowe, zdjęcia lotnicze lub satelitarne. – Wojskowy charakter biegu podkreślają jeszcze dodatkowe zadania, które trzeba wykonać. Przed startem drużyny muszą bez przyrządów ocenić odległość do pięciu obiektów w terenie oraz nanieść na mapę wskazane w terenie cele. Wreszcie przed metą drużyny czeka próba rzucania granatami do celu – wyjaśnia komandor.


W tegorocznych mistrzostwach, które odbyły się w Madrycie, o medale i puchar dla najlepszej drużyny rywalizowało pięć kobiecych zespołów. Najlepsze okazały się reprezentantki Wojska Polskiego: ppor. Magdalena Wawrzyniak, szer. Angelika Gałązka i szer. Marzena Michalik (zdobyły 3362,81 pkt.). Drugie w klasyfikacji były Dunki (2434,65 pkt.), a trzecie Amerykanki (2188,67 pkt.). Dla Polek był to największy sukces w historii startów w pięcioboju wojskowym w zawodach organizowanych pod patronatem Konfederacji Oficerów Rezerwy. – Nasze zawodniczki zapewniły sobie zwycięstwo dzięki znakomitej postawie w ostatniej konkurencji, czyli w biegu na orientację – mówi kmdr rez. Marek Krotowicz. – Po słabym strzelaniu nasz zespół uplasował się na czwartym miejscu. W kolejnych konkurencjach Polki odrabiały straty, ale nie udało im się awansować na wyższą pozycję. Na 17-kilometrowej trasie biegu na orientację, w trudnym górskim terenie, nasza drużyna pokazała klasę i znacznie wyprzedziła pozostałe ekipy w klasyfikacji generalnej – opowiada trener polskiej reprezentacji.

W zawodach w Hiszpanii wzięło udział 21 drużyn męskich. W klasyfikacji open dwa pierwsze miejsca zajęli zawodnicy z Niemiec, a trzecie Norwegowie. Polski zespół, debiutujący w zawodach CIOR, zajął ostatnie miejsce. Polacy startowali w Madrycie w składzie: por. Paweł Pruszkowski, por. Piotr Szpigiel i st. szer. Przemysław Kobyliński.


Konfederacja Oficerów Rezerwy Państw NATO (CIOR – Interallied Confederation of Reserve Officers) powstała w 1948 roku. Należy do niej 36 krajowych organizacji rezerwistów. W 2017 roku mistrzostwa w pięcioboju wojskowym mają się odbyć w Kanadzie, a w 2018 roku w Sztokholmie. Przed rokiem czempionat zorganizowano w Sofii, gdzie Polki zajęły trzecie miejsce. W 2011 roku jedyny raz organizatorem czempionatu była Polska – zawody odbyły się w Zegrzu. Początkowo w mistrzostwach w pięcioboju wojskowym startowali wyłącznie rezerwiści. Jednak, aby spopularyzować tę dyscyplinę, CIOR zmienił regulamin zawodów i umożliwił również start w nich żołnierzom pełniącym obecnie służbę. W mistrzostwach nie mogą jednak brać udziału zawodnicy rywalizujący w pięcioboju wojskowym organizowanym przez CISM.

SZUS

autor zdjęć: Stanisław Kalski

dodaj komentarz

komentarze


Pokazali bojowego ducha
 
Mobilne dowodzenie
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
„Grand Quadriga ‘24”
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Nowe zadania szefa SKW
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Ostatnia droga Pileckiego
Polska wiktoria na Monte Cassino
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pływacy i maratończycy na medal
Ameryka daje wsparcie
„Pierwsza Drużyna” na start
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
WAM wraca po latach
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Wojna w świętym mieście, epilog
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Po śladach polskich bohaterów
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Wszystkie misje AWACS-a
By Polska była bezpieczna
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Piedimonte – samobójcza misja
Flota Bayraktarów w komplecie
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Układ nerwowy Mieczników
They Will Check The Training Results in Combat
Zawsze gotowi do pomocy
Serwis K9 w Polsce
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Cień atomowej zagłady
Przysięga w Limanowej
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Podróż po AWACS-ie
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Broń Hitlera w rękach AK
NATO on Northern Track
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Nie szpital, a instytut
Polki pobiegły po srebro!
„Ryś” z laserem
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Dwie dekady ulepszania Sojuszu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO