moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Armia defiluje w stolicy

W Święto Wojska Polskiego ulicami Warszawy przemaszeruje 1,5 tysiąca żołnierzy, w powietrzu pojawi się 50 samolotów i śmigłowców, w kolumnach przejedzie 60 czołgów i transporterów opancerzonych. Po raz pierwszy pokażą się amerykańskie czołgi Abrams. Razem z Polakami świętować będzie 200 żołnierzy sojuszniczych armii. Przeglądu wojsk dokona prezydent Andrzej Duda.
 

15 sierpnia w południe wojskową paradę w Alejach Ujazdowskich już tradycyjnie otworzy pokaz sześciu samolotów TS-11 Iskra z zespołu akrobacyjnego sił powietrznych. Pozostawią one na niebie biało-czerwone smugi. Po chwili w powietrzu pojawią się śmigłowce. Najpierw sześć maszyn polskiej produkcji SW-4 oraz cztery W-3W/WA Sokół. Tuż po nich przelecą w parach cztery śmigłowce Mi-17 i Mi-8. Występ wiropłatów zakończy niski lot czterech ciężkich, bojowych Mi-24, używanych przez żołnierzy m.in. podczas misji w Afganistanie.


Kolejne wystartują samoloty. Pokaz rozpoczną cztery Bryzy M-28, po nich pojawią się trzy samoloty C-295 M CASA. Jeden będzie też towarzyszyć znacznie większym maszynom, dwóm transportowcom C-130 Hercules.

Po lotniczych kolosach, jakby dla kontrastu, nad głowami widzów przeleci osiem niedużych, szkolno-treningowych samolotów PZL-130 Orlik. I wreszcie w powietrzu zaprezentują się maszyny bojowe. Najpierw hukiem silników swój lot obwieszczą trzy Su-22. Potem pokażą się trzy myśliwce MiG-29. Ostatni akcent będzie należał do najnowocześniejszych w polskich siłach powietrznych wielozadaniowych samolotów F-16. Nad Warszawą przeleci sześć polskich Jastrzębi.

Żołnierze, studenci, wojskowi z zagranicy

Po pokazach powietrznych Alejami Ujazdowskimi przemaszeruje 20 pododdziałów. Paradę rozpocznie Kompania Reprezentacyjna Wojsk Lądowych. Po niej defilować będą pododdziały reprezentacyjne sił powietrznych, marynarki wojennej i Żandarmerii Wojskowej. Następnie przed prezydentem zaprezentują się kompanie Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych 6 Brygady Powietrznodesantowej, 10 Brygady Logistycznej, 25 Brygady Kawalerii Powietrznej i 21 Brygady Strzelców Podhalańskich.

Nie zabraknie także kompanii honorowych wojskowych uczelni. Jako pierwszy przemaszeruje pododdział z Wojskowej Akademii Technicznej. Zaraz za nim zaprezentują się studenci Akademii Marynarki Wojennej. Ramie w ramię z Polakami będzie szło także dziesięciu podchorążych z Kataru i 15 z Kuwejtu. To wojskowi, którzy studiują w AMW w Gdyni. Prezentacje zakończą podchorążowie Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych z Wrocławia oraz z Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych z Dęblina.

W defiladzie wezmą udział także delegacje z armii sojuszniczych. W 200-osobowej kolumnie ulicami stolicy przemaszerują żołnierze z Estonii, Kanady, Litwy, Łotwy, Niemiec, Portugalii, Rumunii, USA, Węgier i Ukrainy.Z żołnierzami będą świętować też pododdziały piesze organizacji proobronnych. Wśród ponad 100 uczestników będzie można zobaczyć członków SJS „Strzelec” i ObronaNarodowa.pl z Mińska Mazowieckiego oraz Siedlec, Legii Akademickiej z Lublina, Związku Strzeleckiego Rzeczypospolitej, Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego z oddziału w Wołominie oraz z oddziału w Ząbkach. Wśród organizacji proobronnych znajdzie się także 60-osobowa grupa uczniów klas mundurowych. Będą reprezentować Związek Strzelecki „Strzelec” Józefa Piłsudskiego z Rzeszowa.

Przed trybuną honorową przemaszeruje 61 pocztów sztandarowych z jednostek wojskowych z całej Polski, 64-osobowy pododdział Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego w umundurowaniu czterech rodzajów sił zbrojnych. Oczywiście nie zabraknie także Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego, zagra 54 muzyków. Najbardziej widowiskowy będzie jednak przejazd Szwadronu Kawalerii. W szyku zwartym Alejami Ujazdowskimi przejedzie 28 kawalerzystów.

Od Mercedesa po Rosomaka

Wielu entuzjastów militariów czeka na motoryzacyjną część parady. Będzie można obejrzeć najnowocześniejszy sprzęt, jakim dysponuje polska armia. Rozpocznie Żandarmeria Wojskowa, prezentując kilkanaście pojazdów specjalistycznych: motocykle, samochody, pojazdy interwencyjne marki Mercedes i Land Rover Hard oraz wozy dowodzenia TIWD.

Jak co roku, nie może zabraknąć pojazdów HMMWV, których polscy żołnierze używają podczas misji zagranicznych. Ulicami przejdzie 11 samochodów tego typu. Trzy skonstruowane dla wojsk specjalnych, sześć w wersji ciężarowo-osobowej oraz dwa będące platformą dla samolotów bezzałogowych. Warto także zwrócić uwagę na sześć opancerzonych M-ATV MRAP, również używanych w Afganistanie, oraz sześć Skorpionów 3, czyli opancerzonych samochodów polskiej produkcji.

MRAP

Dopełnieniem pancernej kolumny będą kołowe transportery opancerzone Rosomak sprawdzone w warunkach bojowych w Afganistanie. Do Warszawy przyjedzie ich 16 prosto z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej w Międzyrzeczu. Dwa Rosomaki będą w wersji medycznej, czyli przystosowane do ewakuacji rannych z pola walki.

Alejami Ujazdowskim przejadą także wyrzutnie rakietowe WR-40 Langusta, pojazdy saperskie Topola, samobieżne armatohaubice kalibru 152 mm Dana.

Leopardy, Kraby i Abramsy

Szczególne zainteresowanie widzów wzbudzą zapewne pojazdy gąsienicowe, które znacznie rzadziej można spotkać na polskich drogach. W większości to sprzęt ciężki z bardzo dużą siłą rażenia.

Najnowsze w polskiej armii to, oczywiście, czołgi Leopard 2A5. W defiladzie pojedzie aż 14 sztuk 40-tonowych kolosów. Tuż za nimi, także 14 czołgów nieco starszej wersji Leoparda – 2A4. Asekurować je będą dwa wozy zabezpieczenia technicznego BPz-2 (Berger Panzer). Kolejnych 14 czołgów, które zobaczą widzowie, to maszyny typu PT-91 Twardy. Tuż za ich kolumną przejadą dwa wozy zabezpieczenia technicznego WZT-3.

Leopard 2A5

To jednak nie koniec pokazu pancernej siły. W defiladzie znajdą się bowiem trzy amerykańskie czołgi Abrams, a towarzyszyć im będzie wóz zabezpieczenia technicznego Hercules. Maszyny przyjechały ze Świętoszowa, gdzie Amerykanie szkolą się z polskimi żołnierzami. Dowódcy US Army do udziału w Święcie Wojska Polskiego wydelegowali również dwie załogi na transporterach opancerzonych Bradley.


Oprócz pojazdów widzowie zobaczą z bliska m.in. radiolokacyjny zestaw rozpoznania artyleryjskiego Liwiec, wyrzutnie pocisków rakietowych MLV oraz wóz kierowania środkami walki z Morskiej Jednostki Rakietowej. Będzie też najnowszy nabytek polskiej artylerii – samobieżna armatohaubica kalibru 155 mm Krab.

Szable i czarnoprochowe pistolety

W uroczystościach weźmie udział 13 grup rekonstrukcji historycznej. Miłośnicy wojskowej tradycji wystąpią w kolumnach pieszych oraz konno. W strojach z minionych epok zaprezentuje się w sumie 327 osób. Ulicami przejedzie m.in. 30 członków 2 Pułku Ułanów Księstwa Warszawskiego uzbrojonych w szable oraz pistolety czarnoprochowe. Do stolicy przyjedzie także kilkunastu Białorusinów z grupy rekonstrukcji historycznej Wielkiego Księstwa Litewskiego.

Kolumnę defilady z okazji Święta Wojska Polskiego oraz 96. rocznicy Bitwy Warszawskiej zakończy przejazd pojazdów Żandarmerii Wojskowej.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: Michał Niwicz, st. chor. mar. Arkadiusz Dwulatek / Combat Camera DORSZ, chor. Rafał Mniedło, JWK Lubliniec

dodaj komentarz

komentarze


Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
 
Pytania o europejską tarczę
Cień atomowej zagłady
Wioślarze i triatlonistka na podium
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
„Pierwsza Drużyna” na start
Mobilne dowodzenie
They Will Check The Training Results in Combat
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Na straży nieba
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polska wiktoria na Monte Cassino
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Polki pobiegły po srebro!
Więcej hełmów dla żołnierzy
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
By Polska była bezpieczna
Układ nerwowy Mieczników
„Grand Quadriga ‘24”
Bohater odtrącony
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Abramsy w pętli
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Wszystkie misje AWACS-a
Flota Bayraktarów w komplecie
Serwis K9 w Polsce
NATO on Northern Track
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Zawsze gotowi do pomocy
„Ryś” z laserem
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Broń Hitlera w rękach AK
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Pływacy i maratończycy na medal
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Krwawa noc pośród puszczy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Śladami ojca
Po śladach polskich bohaterów
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Nowe zadania szefa SKW
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Ameryka daje wsparcie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO