moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zmechanizowani ćwiczą na Litwie

Żołnierze z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej czerwiec spędzili na Łotwie, lipiec w Estonii, a sierpień na Litwie. Polacy biorą udział w operacji „Assurance Measures” – serii natowskich ćwiczeń w państwach bałtyckich. Z okazji Święta Wojska Polskiego, na poligonie Rukla spotkał się z nimi gen. broni Mirosław Różański, dowódca generalny.– Powinnością każdego żołnierza jest wykonywanie zadań w miejscu, gdzie jest on potrzebny. Sytuacja bezpieczeństwa na wschodzie Europy spowodowała, że szkolicie się razem z Litwą, Łotwą i Estonią. To odpowiedzialna misja, którą wypełniacie bardzo dobrze – mówił gen. Mirosław Różański podczas spotkania z żołnierzami 17 WBZ.


Generał przypomniał, że celem operacji „Assurance Measures” jest wzmocnienie wschodniej flanki NATO, a udział polskich żołnierzy w tych ćwiczeniach sprzyja budowaniu dobrych relacji między Polską a sojusznikami. – Jestem z was dumny, z tego, w jaki sposób reprezentujecie swoją jednostkę, Wojsko Polskie i kraj poza jego granicami. Świetne oceny sojuszników potwierdzają wasze wyszkolenie oraz doświadczenie zdobyte podczas operacji NATO-ISAF w Afganistanie – dodał generał.Natowskie ćwiczenia najpierw odbywały się na Łotwie, później w Estonii. 142 żołnierzy z 5 Kompanii Piechoty Zmotoryzowanej, 7 Batalionu Strzelców Konnych Wielkopolskich na Litwę dotarło 1 sierpnia. Na poligonie w Rukli rozpoczęli trzeci i ostatni etap manewrów „Assurance Measures”. Żołnierze mają ze sobą m.in. kołowe transportery opancerzone Rosomak, transportery w wersji rozpoznawczej, wóz ewakuacji medycznej oraz karabinki i karabiny wyborowe.

Głównym celem manewrów jest ćwiczenie współdziałania. Polski pododdział, razem z Litwinami, prowadzi działania obronne i zaczepne. Żołnierze dużo czasu spędzają też na strzelnicy. – Ćwiczymy kierowania ogniem, strzelanie statyczne i dynamiczne wspólnie z naszymi sojusznikami – mówi kpt. Krzysztof Ilnicki, dowódca 5 Kompanii Piechoty Zmotoryzowanej. Żołnierze pracują też nad ujednoliceniem zasad komunikacji. – Jesteśmy w NATO, dlatego większość procedur w obu państwach jest podobna, jednak różnią się niektóre elementy sygnalizacji czy tworzenia dokumentów – mówi por. Dorota Kusiak, oficer prasowy 17 Brygady Zmechanizowanej. Polscy strzelcy, wspólnie z Litwinami i Amerykanami, wezmą także udział w manewrach „Huzar ’16”. Wojska będą wówczas ćwiczyły obronę, natarcie oraz tzw. luzowanie. – Polega to na tym, że w czasie ostrzału, kiedy jeden pluton wykorzysta całą amunicję, na jego miejsce wkracza kolejny, w pełni uzbrojony – wyjaśnia por. Kusiak. Manewry „Assurance Measures” rozpoczęły się na terenie Republiki Łotewskiej 1 czerwca, na poligonie w Adazi. W czasie pobytu na Łotwie polscy żołnierze brali także udział w ćwiczeniach „Saber Strike ’16”. Spotkali się również z polską mniejszością narodową mieszkającą na Łotwie i odwiedzili podopiecznych Uniwersyteckiego Klinicznego Szpitala Dziecięcego w Rydze, którym wręczyli przywiezione z kraju maskotki.

Stamtąd 17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana udała się do Estonii. Miejscem ćwiczeń żołnierzy był poligon Tapa Voru. W trakcie tego etapu „Assurance Measures” został także rozegrany mecz piłki nożnej. Był on poświęcony pamięci sierż. Pawła Poświata – żołnierza, który poległ podczas IX zmiany w Afganistanie.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: DGRSZ

dodaj komentarz

komentarze


Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
 
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
Nie szpital, a instytut
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Piedimonte – samobójcza misja
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
„Grand Quadriga ‘24”
Polki pobiegły po srebro!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pociski artyleryjskie dla Ukrainy
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Przysięga w Limanowej
NATO on Northern Track
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ostatnia droga Pileckiego
Mobilne dowodzenie
Honor weteranom misji!
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Podróż po AWACS-ie
Cień atomowej zagłady
Pokazali bojowego ducha
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Wojna w świętym mieście, epilog
„Pierwsza Drużyna” na start
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wszystkie misje AWACS-a
Ameryka daje wsparcie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
By Polska była bezpieczna
Nowe zadania szefa SKW
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Dodatkowe siły do ochrony granicy
„Ryś” z laserem
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
WAM wraca po latach
Po śladach polskich bohaterów
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Flota Bayraktarów w komplecie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
They Will Check The Training Results in Combat
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Ratownicy na medal
Serwis K9 w Polsce
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Broń Hitlera w rękach AK
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Sejmowa debata o bezpieczeństwie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO