moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojsko zawładnęło Agrykolą

Rozmowy z żołnierzami, możliwość obejrzenia z bliska pojazdów wojskowych i wzięcia do ręki broni. Do tego grochówka, chleb z polowej piekarni i koncerty wojskowych artystów – to tylko niektóre z atrakcji, które przygotowała armia z okazji Święta Wojska Polskiego. Na warszawską Agrykolę, gdzie odbyła się impreza, przybyły tłumy.Na piknik z okazji Święta Wojska Polskiego przyjechali żołnierze z całej Polski. Na warszawskiej Agrykoli można było zobaczyć też pojazdy wojsk lądowych z elementami obrony przeciwlotniczej, od czołgów, przez wozy bojowe, aż po sprzęt wojsk rakietowych i artylerii, armatohaubice, wyrzutnie pocisków rakietowych Langusta, sprzęt inżynieryjny, wozy medyczne, transportery rozpoznania inżynieryjnego, sprzęt radiolokacyjny oraz wojsk rozpoznawczych – Skorpiony, Żbiki, Szakale. Przy każdym pojeździe stała długa kolejka osób, które chciały nie tylko w nich usiąść, ale też dowiedzieć się do czego służą ich poszczególne elementy.

Na wszystkie pytanie cierpliwie odpowiadali żołnierze. – Po takim dniu zmęczenie jest bardzo duże, ale każdy żołnierz następnego dnia o nim zapomina i czuje po prostu satysfakcję – mówi podpułkownik Paweł Sweklej z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Krzysztof z Warszawy, jeden z uczestników zabawy na Agrykoli, przyznał, że na co dzień nie interesuje się wojskiem, ale do przyjścia zachęciła go defilada. – Dobrze jest wiedzieć, czym dysponuje nasza armia. Muszę przyznać, że ten sprzęt robi wrażenie – ocenia. Na pikniku znalazł się także Jacek z Łomży, który przyjechał do Warszawy na wesele. – Pomyślałem, że skoro już tu jestem, to warto by było zobaczyć nasze wojsko – mówi. – W dodatku udało mi się zrobić tu zdjęcie prezydenta Andrzeja Dudy, więc warto było – zapewnia.


Z kolei Mariusz Biedal na defiladę przyjeżdża co roku i to aż z Gdańska. – Chciałem obejrzeć Abramsy. Defilada to rzadka okazja, by je zobaczyć na żywo. Wyposażenie Wojska Polskiego znam dobrze – dodaje.

Atrakcje dla każdego

Na dzisiejszej imprezie nie zabrakło najmłodszych. Pięcioletni Franciszek przyszedł z rodzicami, bo chciał zrobić sobie zdjęcie w czołgu. Natomiast siedmioletni Nikodem marzy o zostaniu żołnierzem i chciał dowiedzieć się co zrobić, aby rozpocząć służbę. Piknik stał się okazją do rodzinnych spacerów. Adam, tata Karoliny przyznaje, że przyszedł na Agrykolę z córkę bo liczył, że będzie mógł przy okazji postrzelać. – Kiedyś strzelałem sportowo, ale od dawna jednak tego nie robiłem. Mam nadzieję, że kolejka do strzelnicy kontenerowej, w końcu się zmniejszy i będę miał taką możliwość – mówi.

Była to jednak jedna z najbardziej obleganych atrakcji wojskowej imprezy. Kolejka do strzelnicy, którą przywiozły Zakłady Mechaniczne Tarnów, ustawiała się na długo przed oficjalnym rozpoczęciem pikniku. – Na takiej strzelnicy, wykorzystującej systemy laserowe, na co dzień szkolą się żołnierze, ale dziś wszyscy mogą spróbować swoich sił. Niby to tylko zabawa, ale młodzi ludzie strzelają z niesamowitym zacięciem – zauważa pułkownik rezerwy Tomasz Berezowski, wiceprezes Zakładów.

Specjalsi jak zwykle oblegani

Na pikniku nie zabrakło oczywiście specjalsów. Każda z jednostek specjalnych miała stoisko promocyjne, na którym zaprezentowała broń i wyposażenie, jakim dysponują podczas codziennej służby. Na stoisku operatorów z NIL-a prawdziwą furorę zrobił bezzałogowy statek powietrzny, próżniowo pakowane jedzenie, a także motocykl i czterokołowiec. Formoza przyciągała uwagę łodziami pneumatycznymi typu Zodiak oraz podwodnymi typu DPD.


Można było także obejrzeć uzbrojenie operatorów GROM-u. – Mamy tu granatnik automatyczny 40 mm, strzelający ogniem ciągłym, granatnik przeciwpancerny 84 mm o napędzie rakietowym, RPG, karabiny snajperskie z lunetą, karabinek szturmowy, granatnik ręczny, pistolet z tłumikiem, dalmierz laserowy dla snajperów, lornetki z kompasami, a także sprzęt wyłomowy i robot służący do rozminowywania improwizowanych ładunków wybuchowych – tłumaczył ,,Suchy’’.

Jak zwykle padały pytania o to, jak zostać żołnierzem jednostki specjalnej, w jaki sposób przygotować się do kwalifikacji i jak wygląda służba w tak elitarnej jednostce. – Widać, że młodzi ludzie, którzy do nas przychodzą, bardzo interesują się sprawami wojska i sprzętu. Mają już pewną wiedzę na ten temat, ale chcą ją pogłębić – mówi kapitan Tomasz Mika, rzecznik prasowy GROM-u. – Poszukujemy ludzi o różnych specjalnościach, dlatego rozmawiamy ze wszystkimi – dodaje.

Nabór do uczelni wojskowych

Piknik na Agrykoli był także okazją, by dowiedzieć się czegoś więcej o ofercie szkół wojskowych. – Osoby, które nas odwiedzają bardzo często pytają nas o to, czym się różnią kierunki wojskowe od cywilnych. Często dziwią się, że na wojskowej uczelni można się studiować także na kierunkach tzw. społecznych – mówi Tobiasz Lech z Biura Promocji i Marketingu Akademii Marynarki Wojennej.

Zainteresowaniem cieszyło się także stoisko promocyjne Żandarmerii Wojskowej, w którym umieszczono symulatory wypadków samochodowych. O działaniach żołnierzy na zagranicznych misjach wojskowych opowiadali weterani, a zabawy dla najmłodszych zapewniło Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej. Stoiska promocyjne przygotowały też wojskowe muzea oraz grupy rekonstrukcyjne. Medycy z Wojskowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zorganizowali punkt, w którym można było oddać krew.


Na wojskowym pikniku, nie mogło też zabraknąć stoiska Wojskowego Instytutu Wydawniczego. – Dla naszych gości przygotowaliśmy między innymi bezpłatne egzemplarze miesięcznika „Polska Zbrojna”. Można było kupić wydawane przez nas książki, takie jak album „Air Show” czy „Tajemnice Talibanu” – mówi Agnieszka Karaczun z WIW.

Przez cały dzień odbywały się występy Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, Orkiestry Wojskowej z Siedlec oraz artystów z klubów wojskowych. Żołnierze częstowali też grochówką i chlebem z polowej piekarni.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze


Głos z katyńskich mogił
 
SOR w Legionowie
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Na straży wschodniej flanki NATO
Optyka dla żołnierzy
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Sandhurst: końcowe odliczanie
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Kadisz za bohaterów
Strażacy ruszają do akcji
Prawda o zbrodni katyńskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ocalały z transportu do Katynia
NATO on Northern Track
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Zachować właściwą kolejność działań
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Kolejne FlyEle dla wojska
25 lat w NATO – serwis specjalny
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Rakiety dla Jastrzębi
V Korpus z nowym dowódcą
Zbrodnia made in ZSRS
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Święto stołecznego garnizonu
Charge of Dragon
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Barwy walki
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Mundury w linii... produkcyjnej
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wojna w świętym mieście, epilog
Szpej na miarę potrzeb
Ramię w ramię z aliantami
Zmiany w dodatkach stażowych
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Front przy biurku
Przygotowania czas zacząć
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Szarża „Dragona”
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
NATO na północnym szlaku
Odstraszanie i obrona
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, część druga
Sprawa katyńska à la española
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO