moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Historia na dużym ekranie

Widzowie Zamojskiego Festiwalu Filmowego spędzili trzy dni na „Spotkaniach z historią”. Organizatorzy przygotowali 12 filmów dokumentalnych, odbyły się projekcje plenerowe, koncert i recital piosenki rosyjskiej. Główną nagrodę w konkursie zdobyło „Dotknięcie Anioła” w reżyserii Marka Tomasza Pawłowskiego. Film przedstawia historię żydowskiego chłopca ocalałego z II wojny światowej.

Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią” odbył się po raz czwarty. Organizatorem imprezy jest TVP Historia i Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu. Najważniejszą częścią imprezy był konkurs filmów dokumentalnych i reportażu. Zwycięzcę nagrodzono statuetką „Perła Renesansu”. – Festiwal filmowy w Zamościu jest jeszcze młodą imprezą, ale cieszy się coraz większym zainteresowaniem widzów. W tym roku w festiwalu i imprezach towarzyszących wzięło udział ponad siedem tysięcy osób – mówi Małgorzata Stępniewska z Centrum Kultury Filmowej „Stylowy”.

Pokazy otworzyła „Historia Roja” w reżyserii Jerzego Zalewskiego, a gościem specjalnym był autor muzyki do filmu – Michał Lorenc. Artysta, który skomponował ścieżkę muzyczną do 175 filmów, seriali i spektakli teatralnych, otrzymał za zasługi dla polskiej kinematografii historycznej statuetkę „Zamość Perła Renesansu”.

M. Lorenc odbiera Grand Prix.

Podczas trzydniowego festiwalu widzowie obejrzeli 12 konkursowych filmów dokumentalnych. Większość z nich przedstawiała wydarzenia z najnowszej historii XX wieku. – Po raz pierwszy na festiwalu widzowie mogli po projekcji porozmawiać z twórcami dokumentów – mówi Małgorzata Stępniewska. – Pytania dotyczyły głównie kulisów powstawania produkcji, a także nowych form filmów dokumentalnych i zasad korzystania z rekonstrukcji historycznej – dodaje.

Można było obejrzeć m.in. dokument Rafała Mierzejewskiego „Cztery życia Lidii Lwow”, opowiadający historię ostatniej towarzyszki życia płk. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. Urodzona w 1920 roku Lidia Lwow-Eberle (pseudonim „Lala”) była sanitariuszką Armii Krajowej, angażowała się w działania konspiracyjne w latach 1944-48, a później przez niemal dziesięć lat była więźniem politycznym.

„Tacy jak my” to dzieło Piotra Mularuka i Marii Siniarskiej pokazujące, w jaki sposób powstanie warszawskie wpłynęło na współczesnych mieszkańców stolicy i artystów. Największe emocje wzbudził jednak film „Dotknięcie Anioła” w reżyserii Marka Tomasza Pawłowskiego. Obraz opowiada historię żydowskiego chłopca Henryka Schönkera, syna ostatniego przywódcy Gminy Żydowskiej w Oświęcimiu. Reżyser przedstawił w dokumencie nieznane dotąd fakty dotyczące Biura Emigracji Żydów do Palestyny, które powstało w Oświęcimiu zanim utworzono obóz koncentracyjny w Auschwitz. Film był wielokrotnie nagradzany, a w ubiegłym roku został zgłoszony jako polsko-niemieckim kandydat do Oskara w kategorii dokument. – To bardzo przejmujący i poruszający obraz. Zdecydowanie wyróżniał się na tle pozostałych prac konkursowych. Co ciekawe, dokument został wykonany innowacyjną metodą tak zwanego archicollage’u – mówi Małgorzata Stępniewska.

Film „Dotknięcie Anioła” otrzymał główną nagrodę festiwalu „Perłę Renesansu” oraz nagrodę publiczności. Pierwsze wyróżnienie jury przyznało autorom filmu „Czas leśnych kurierów” w reżyserii Bogdana Miszczaka. Opowiada o beskidzkich kurierach, którzy narażając swoje życie, przekradali się przez polsko-węgierską granicę, przenosili meldunki, różnego rodzaju dokumenty i broń. Drugie wyróżnienie otrzymał dokument „Cztery życia Lidii Lwow”. Natomiast nagrodę specjalną Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” przyznało filmowi „Tacy jak my”.

Obok filmów dokumentalnych organizatorzy przygotowali także dodatkowy program. Goście festiwalu mogli na Rynku Wielkim w Zamościu obejrzeć kultowe już filmy m.in. „Zjawa” i „Most Szpiegów”, wysłuchać recitalu aktora Lecha Dyblika „Towarzysze, czas wstawać!”, spędzić wieczór z piosenką historyczną i filmową lub pójść na koncert Ani Dąbrowskiej.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Centrum Kultury Filmowej „Stylowy”

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wojna w świętym mieście, część druga
Sprawa katyńska à la española
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
SOR w Legionowie
Na straży wschodniej flanki NATO
Kadisz za bohaterów
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Wojna w świętym mieście, epilog
Ramię w ramię z aliantami
NATO na północnym szlaku
25 lat w NATO – serwis specjalny
NATO on Northern Track
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Zachować właściwą kolejność działań
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Szarża „Dragona”
Kolejne FlyEle dla wojska
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Front przy biurku
Strażacy ruszają do akcji
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Charge of Dragon
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przygotowania czas zacząć
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Barwy walki
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Głos z katyńskich mogił
Sandhurst: końcowe odliczanie
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojna na detale
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Szpej na miarę potrzeb
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Święto stołecznego garnizonu
W Italii, za wolność waszą i naszą

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO