moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kierunek Kielce

Ponad pół tysiąca wystawców zapowiedziało swój udział w Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach. Najnowszy sprzęt i uzbrojenie zaprezentują nie tylko czołowi producenci z Polski, lecz także światowi giganci przemysłu zbrojeniowego. Kieleckie targi rozpoczynają się za niespełna dwa tygodnie.

Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach to po paryskim salonie Eurosatory i londyńskim DSEi jedna z trzech największych wystaw zbrojeniowych w Europie. Potwierdzają to liczby. W ubiegłym roku do Polski przyjechało prawie 600 wystawców, z czego aż 250 to były firmy spoza Polski. Najwięcej ze Stanów Zjednoczonych – 46, Niemiec – 35 i Francji – 22. To rekord w historii kieleckiej imprezy. Podobnie jak liczba osób, które zwiedziły wystawę – ponad 22 tysiące.

Czy w tym roku zostanie pobity kolejny rekord? Organizatorzy kieleckiej wystawy zapowiadają, że dokładają wszelkich starań, aby przynajmniej dorównać ubiegłorocznym wynikom. Choć do imprezy zostały niecałe dwa tygodnie, swój udział zapowiedziało już ponad 500 firm, w tym światowi giganci: Kongsberg Defence & Aerospace AS, Nammo AS, Bell Helicopter Textron Inc., ThyssenKrupp Marine Systems GmbH, MBDA, Raytheon, Lockheed Martin Corporation i Saab Technologies.

Kielce – szansa dla armii, szansa dla producentów

Przedstawiciele zagranicznej zbrojeniówki podkreślają, że MSPO to dla nich szansa na nawiązanie współpracy z polską armią. Ale nie tylko. Światowi giganci liczą także na kontakty z naszym przemysłem, nie tylko obronnym. – Dzięki obecności na MSPO mamy możliwość spotkać się z polskimi partnerami i firmami, z którymi współpracujemy. To może dać początek wspólnym projektom, co w przyszłości przełoży się na nowe miejsca pracy i transfer technologii do Polski – mówił John Neilson, dyrektor ds. komunikacji Lockheeda Martina Corporation, jednego z czołowych przedstawicieli przemysłu obronnego.

Wiele wskazuje na to, że tak jak rok temu, także i na XXIV MSPO zagraniczne firmy skoncentrują się na programie „Kruk”, czyli nowych śmigłowców uderzeniowych, które mają zastąpić wyeksploatowane maszyny Mi-24. Konstrukcje tej klasy pokażą w Kielcach: Turcy – T129, Francuzi – Tiger oraz Amerykanie – najprawdopodobniej będą to zarówno AH64 Apache, jak i AH-1Z Viper. Oprócz maszyn stricte bojowych na MSPO będzie można zobaczyć również śmigłowce wielozadaniowe.

PGZ na czele

Podobnie jak podczas poprzednich edycji, najwięcej będzie jednak firm krajowych. Do tej pory zgłosiło się ich już ponad 300. Największe stoisko zorganizuje Polska Grupa Zbrojeniowa, która została na cztery lata partnerem strategicznym targów. Wszystkie spółki należące do holdingu zaprezentują w Kielcach swoje wyroby. Wśród nich będą m.in.: Fabryka Broni „Łucznik”– Radom, PCO, Huta Stalowa Woli czy Rosomak SA. Na MSPO zobaczymy więc najnowsze wersje Rosomaków, w tym rozpoznawczą, armatohaubicę Kryl oraz być może również model (w skali 1:1) bojowego wozu piechoty Borsuk. Targi będą również okazją do zaprezentowania oferty firm, które niedawno stały się częścią PGZ, jak uratowany przed likwidacją Autosan.

Wystawa Sił Zbrojnych RP

Na targach będzie można zwiedzić wystawę Sił Zbrojnych RP „Kierunek – Nowoczesność”. Na kilkudziesięciu tysiącach metrów kwadratowych wojsko zaprezentuje najnowsze uzbrojenie i specjalistyczne wyposażenie rodzimych wojsk lądowych, sił powietrznych, marynarki wojennej oraz sił specjalnych. Będą więc m.in. czołgi Leopard 2, kilka wersji kołowych transporterów opancerzonych Rosomak, samobieżna armatohaubica Krab, automatyczny moździerz Rak, pojazdy inżynieryjne i logistyczne, a także roboty pirotechniczne i zwiadowcze drony.

Nowością tegorocznych targów będzie obecność przedstawicieli Biura ds. Utworzenia Obrony Terytorialnej Ministerstwa Obrony Narodowej oraz stoisko organizacji proobronnych, zorganizowane przez Biuro ds. Proobronnych.

Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach swoje podwoje otworzy 6 września o godzinie 10.00. Impreza potrwa do 9 września, do godziny 15.00.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: MSPO

dodaj komentarz

komentarze


Rakiety dla Jastrzębi
 
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Głos z katyńskich mogił
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Wojna w Ukrainie oczami medyków
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Ogień w podziemiu
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Szpej na miarę potrzeb
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Święto wojskowego sportu
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Przygotowania czas zacząć
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO na północnym szlaku
Kurs z dzwonem
Ramię w ramię z aliantami
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Zbrodnia made in ZSRS
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
V Korpus z nowym dowódcą
Prawda o zbrodni katyńskiej
Optyka dla żołnierzy
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojna w świętym mieście, epilog
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Wojsko inwestuje w Limanowej
Jak wyszkolić pilota F-16?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część druga
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
25 lat w NATO – serwis specjalny
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Mundury w linii... produkcyjnej
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Ocalały z transportu do Katynia
Jeśli nie Jastrząb, to…
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Sprawa katyńska à la española
Na straży wschodniej flanki NATO
Odstraszanie i obrona
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO