moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ruszają targi zbrojeniowe w Kielcach

Ponad 600 firm zbrojeniowych z całego świata, w tym około trzystu z Polski, będzie przez najbliższe cztery dni prezentowało w Kielcach swoje najnowsze produkty. Na ruszającym dziś XXIV Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego można zobaczyć między innymi śmigłowce uderzeniowe, pojazdy opancerzone i transportery oraz prototyp najnowszego czołgu Leopard 2PL.

Dziś w Kielcach rusza dwudziesty czwarty Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. W tym roku na ponad 27 tysiącach metrów kwadratowych powierzchni wystawienniczej zostaną zaprezentowane najnowsze wersje czołgów, opancerzonych transporterów i samochodów, motocykle i quady dla zwiadowców, śmigłowce wielozadaniowe i uderzeniowe, pojazdy logistyczne. Zwiedzający mogą się także zapoznać z najnowszą ofertą firm zbrojeniowych obejmującą zestawy przeciwlotnicze, granatniki przeciwpancerne, systemy dowodzenia i łączności, różnego typu i kalibru broń osobistą oraz elementy osobistego wyposażenia żołnierzy.

Najnowsze wyroby pokaże ponad 600 firm z całego świata. – Na liście wystawców znalazły się największe globalne firmy zbrojeniowe, w tym Kongsberg Defence & Aerospace AS, Nammo AS, Bell Helicopter Textron Inc., ThyssenKrupp Marine Systems GmbH, MBDA, Raytheon co, Lockheed Martin Corporation i Saab – mówi Monika Kowalczyk, specjalista ds. marketingu z Targów Kielce.

Co zaprezentują w tym roku zagraniczne przedsiębiorstwa? Z pewnością najwięcej uwagi przykują śmigłowce uderzeniowe. Walka o kontrakt na Kruka, czyli maszynę która ma zastąpić w polskiej armii wysłużone śmigłowce Mi-24, dopiero się zacznie, więc producenci nie ustają w promowaniu swoich produktów. W Kielcach można zatem zobaczyć francuską maszynę Tiger, tureckiego T129 Atak oraz amerykańskiego AH-1Z Viper. Na wystawie są również maszyny wielozadaniowe, w tym śmigłowiec H225M Caracal (wciąż trwają negocjacje na temat warunków jego zakupu).


Film: Ewa Korsak, Magdalena Miernicka, Michał Niwicz, Jarosław Wiśniewski/ portal polska-zbrojna.pl

Tradycyjnie na MSPO najwięcej jest jednak firm z naszego kraju. W XXIV edycji targów jest ich ponad trzysta. Największe stoisko przygotowała Polska Grupa Zbrojeniowa, która prezentuje m.in. wóz zabezpieczenia technicznego ARV-3, wóz zabezpieczenia technicznego KTO-WRT, wozy rozpoznania ogólnowojskowego KTO R1 i R2 i wóz wsparcia ogniowego KTO Wilk. Gratką dla zwiedzających są dwie pancerne nowości z PGZ – demonstrator czołgu Leopard 2PL oraz czołg PT-16. Obie maszyny pokazano publicznie po raz pierwszy. Pierwsza konstrukcja to zmodernizowany zgodnie z wymaganiami naszej armii czołg Leopard 2A4, druga – opracowany przez PGZ pakiet ulepszeń dla maszyn PT-91 Twardy oraz T-72.

Poza spółkami należącymi do Skarbu Państwa, na MSPO pojawiły się również czołowe krajowe firmy prywatne, w tym m.in. Teldat, AMZ Kutno, PIAP, Szczęśniak Pojazdy Specjalne, PIMCO, Lubawa i Jakusz.


Film: st. chor. Sławomir Mrowiński/ Zespół Prasowy Wystawy Sił Zbrojnych

Targom w Kielcach tradycyjnie towarzyszy Wystawa Sił Zbrojnych. Tym razem odbywa się ona pod hasłem „Kierunek nowoczesność”. Na 14 tysiącach metrów kwadratowych powierzchni wystawienniczej – w dwóch halach targowych oraz ekspozycji zewnętrznej – można zobaczyć broń i wyposażenie żołnierzy wojsk lądowych, sił powietrznych, marynarki wojennej i wojsk specjalnych.

W hali „A” znajdują się stoiska jednostek i instytucji Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, czyli m.in. brygad logistycznych oraz Centrum Szkolenia i Logistyki z Grudziądza. W hali „B” można natomiast zobaczyć wynalazki inżynierów z Wojskowej Akademii Technicznej i Akademii Marynarki Wojennej. Tu także zwiedzający mogą obejrzeć zabytkowe eksponaty: czołgi, ciągniki artyleryjskie, armaty przeciwpancerne, silniki lotnicze, repliki i modele samolotów. Unikalny sprzęt wojskowy przywiozły do Kielc Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Wojsk Lądowych, Muzeum Lotnictwa Polskiego oraz Muzeum Marynarki Wojennej.

MSPO potrwają do 9 września.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze


Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
 
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Jak wyszkolić pilota F-16?
Kurs z dzwonem
Optyka dla żołnierzy
Rakiety dla Jastrzębi
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mundury w linii... produkcyjnej
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Wojna w świętym mieście, część druga
Przygotowania czas zacząć
Święto wojskowego sportu
Ocalały z transportu do Katynia
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
V Korpus z nowym dowódcą
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Sprawa katyńska à la española
25 lat w NATO – serwis specjalny
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Jeśli nie Jastrząb, to…
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Wojna w świętym mieście, epilog
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Ramię w ramię z aliantami
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Zmiany w dodatkach stażowych
Szpej na miarę potrzeb
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w Ukrainie oczami medyków
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Ogień w podziemiu
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Odstraszanie i obrona
Wojsko inwestuje w Limanowej
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
NATO na północnym szlaku
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Na straży wschodniej flanki NATO
Zbrodnia made in ZSRS
Głos z katyńskich mogił
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Prawda o zbrodni katyńskiej
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO