moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Polskie wojsko kupuje Patrioty

Zamówienie na osiem baterii systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego Patriot wysłał dzisiaj polski rząd do amerykańskich władz. O podpisaniu dokumentu w tej sprawie, czyli „Letter of Request”, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz poinformował podczas otwarcia Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach.

To było zaskoczenie. Wszystko wskazywało na to, że na ruszających dzisiaj targach zbrojeniowych w Kielcach nie zostaną ogłoszone żadne „strategiczne” decyzje Ministerstwa Obrony Narodowej. Wiceszef MON Bartosz Kownacki w przeddzień MSPO zapowiedział bowiem, że zaktualizowany Plan Modernizacji Technicznej zostanie ujawniony dopiero w połowie miesiąca. Tymczasem minister Antoni Macierewicz po gali otwierającej Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach ujawnił, że właśnie dzisiaj parafował kluczowy dokument w sprawie najdroższego – wartego kilkanaście miliardów złotych – programu modernizacyjnego naszej armii.


Film: Ewa Korsak, Magdalena Miernicka, Michał Niwicz, Jarosław Wiśniewski/ portal polska-zbrojna.pl

– Podpisałem decyzję o wystosowaniu „Letter of Request” do rządu Stanów Zjednoczonych i firmy Raytheon w ramach programu Wisła – poinformował szef resortu obrony. „Letter of Request” to nic innego jak szczegółowe zamówienie na sprzęt i uzbrojenie wojskowe, które jest kupowane od rządu USA w ramach międzypaństwowych umów.

Jak wyjawił minister Macierewicz, nasz kraj chce pozyskać osiem baterii Patriotów. Dwie – tak zwane pomostowe, czyli nie do końca spełniające nasze wymagania techniczne, np. w sprawie posiadania radaru dookolnego, prowadzącego obserwacje wokół w pełnym zakresie 360 stopni – mają zostać dostarczone do 2019 roku. Następnie, po 2020 roku, Polska ma sukcesywnie otrzymywać kolejne z sześciu baterii już całkowicie zgodnych z oczekiwaniami naszego wojska.

Minister obrony mocno podkreślał, że baterie pomostowe zapewnią krajowi oczekiwaną ochronę i będą miały właściwości sieciocentryczne, pozwalające działać w zintegrowanym systemie kierowania walką (Integrated Battle Command System – IBCS). Polska strona nie ukrywała bowiem w czasie negocjacji, że sieciocentryczność Patriotów, czyli możliwość „wpięcia” ich w system dowodzenia i łączności sił powietrznych, jest jednym z warunków brzegowych umowy. Baterie pomostowe będą wyposażone w system IBCS – zapewnił dziś szef MON.

Antoni Macierewicz podkreślał, że niewątpliwym sukcesem obecnego rządu jest wynegocjowanie ze stroną amerykańską, a konkretniej – z produkującą broń firmą Raytheon, bardzo dobrych warunków zakupu. – Z punktu widzenia polskiej gospodarki niesłychanie ważne są nie tylko korzystne warunki offsetowe, ale przede wszystkim zobowiązanie firmy Raytheon, że co najmniej 50% zamówień i produkcji Patriotów będzie odbywało się we wskazanych przez nas przedsiębiorstwach polskich – podkreślał minister.

Zlot klas mundurowych

Zanim szef resortu obrony ogłosił strategiczną decyzję rządu w sprawie Patriotów, spotkał się na kieleckim MSPO z uczniami klas mundurowych. – Jestem dumny, że mogłem przyjąć dzisiaj od was apel gotowości do pracy dla ojczyzny. Trudno nie ukryć wzruszenia, gdy się patrzy na was. W tych szeregach kształci się przyszłe polskie wojsko – podkreślił minister. – Cieszę się, że do tego apelu wybrano miejsce, w którym młodzież stoi na tle najnowocześniejszego sprzętu, jaki jest produkowany w Polsce – mówił szef MON do uczniów, za którymi widać było produkowane w Świdniku śmigłowce oraz systemy teleinformatyczne firmy Teldat.

W czasie uroczystego apelu klas mundurowych Antoni Macierewicz odznaczył dwóch uczniów – Tomasza Dąbczyńskiego oraz Daniela Wosia – Brązowymi Medalami „Za Zasługi dla Obronności Kraju”. Dziesięć osób natomiast wyróżnił tytułami „Wzorowy Uczeń Mundurowy”: Artura Skrzypczaka, Dominika Ośliżnioka, Paulinę Siembidę, Kacpra Zycha, Dominikę Łukasik, Wiktorię Gworek, Michała Wilka, Michała Tarczyńskiego, Faustynę Rybkę i Kubę Grzegorczyka.

W apelu wzięli udział uczniowie kilku ponadgimnazjalnych placówek: XVI Liceum Ogólnokształcącego im. AK w Tarnowie, Powiatowego Zespołu nr 2 Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego i Technicznych w Oświęcimiu oraz zespołów szkół – Ogólnokształcących nr 19, nr 1 w Krakowie, im. KEN w Tymbarku, Ponadgimnazjalnych nr 1 w Bodzentynie, nr 7 im. Szczepana Bońkowskiego w Warszawie, nr 1 w Opatowie, Ponadgimnazjalnych w Białobrzegach.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski, ppor. Robert Suchy/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
 
25 lat w NATO – serwis specjalny
Zmiany w dodatkach stażowych
Prawda o zbrodni katyńskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Ogień w podziemiu
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Głos z katyńskich mogił
NATO na północnym szlaku
Optyka dla żołnierzy
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
V Korpus z nowym dowódcą
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Ocalały z transportu do Katynia
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Święto wojskowego sportu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część druga
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Na straży wschodniej flanki NATO
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Jak wyszkolić pilota F-16?
Sprawa katyńska à la española
Szpej na miarę potrzeb
Kurs z dzwonem
Mundury w linii... produkcyjnej
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Zbrodnia made in ZSRS
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, epilog
Wojna w świętym mieście, część trzecia
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Wojsko inwestuje w Limanowej
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Jeśli nie Jastrząb, to…
Rakiety dla Jastrzębi
Przygotowania czas zacząć
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Ramię w ramię z aliantami
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Odstraszanie i obrona
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO