moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wystawa Sił Zbrojnych RP – to trzeba obejrzeć!

Rakietowy zestaw przeciwlotniczy Poprad, mobilna stacja radiolokacyjna krótkiego zasięgu o kryptonimie Soła, podwodny robot zwiadowczy LBV 150 oraz łódź hydrograficzna do prac w rejonach przybrzeżnych – to tylko niewielka część sprzętu, jaką prezentuje polska armia na Wystawie Sił Zbrojnych RP. Jest ona częścią tegorocznego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach.

Od siedemnastu lat podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach polska armia przygotowuje wystawę, na której prezentuje swoje najnowsze uzbrojenie. W tym roku odbywa się ona pod hasłem „Kierunek nowoczesność” i zajmuje 14 tys. m2 powierzchni wystawienniczej. Można na niej zobaczyć m.in. kilka wersji kołowych transporterów opancerzonych Rosomak, czołgi PT-91 i Leopard 2A5, wozy logistyczne, trały i roboty pirotechniczne. Uwagę zwiedzających z pewnością przyciągnie łódź hydrograficzna, którą można zobaczyć na stoisku 1 Regionalnej Bazy Logistycznej z Wałcza (to właśnie ta jednostka odpowiedzialna była za jej zakup). Konstrukcja ta za kilka tygodni trafi na pokład okrętu hydrograficznego ORP Arctowski. – Łódź, dzięki niewielkiemu zanurzeniu, wynoszącemu maksymalnie metr, umożliwi nam wykonywanie prac hydrograficznych w rejonach przybrzeżnych, gdzie duży okręt, taki jak Arctowski, ma ograniczone pole działania – wyjaśnia kmdr dr Dariusz Grabiec, szef Oddziału Informacji Nautycznej Biura Hydrograficznego Marynarki Wojennej.

Najnowsza broń przeciwlotników

Inną nowinką technologiczną prezentowaną przez marynarzy jest robot zwiadowczy LBV 150. Ten niewielki, ważący kilka kilogramów podwodny dron może pracować na głębokości do 300 m. W Kielcach można zobaczyć wersję zwiadowczą, czyli tylko z kamerą i oświetleniem. – W każdej chwili można go wyposażyć na przykład w ramię do podnoszenia niewielkich przedmiotów lub w sonar – mówi starszy marynarz Arkadiusz Klufczyński.

Z pewnością warto też obejrzeć najnowszą broń polskich przeciwlotników. W Hali „A” wystawiono nie tylko przeciwlotniczy zestaw rakietowy Poprad, czyli umieszczoną na podwoziu pojazdu Żubr wyrzutnię pocisków rakietowych Grom, lecz również dedykowany dla tej broni radar, czyli mobilną stację radiolokacyjną krótkiego zasięgu o kryptonimie „Soła”. Umożliwia ona śledzenie jednocześnie aż 64 statków powietrznych.

Tradycyjnie tłumy przyciąga stoisko wojsk specjalnych, gdzie wystawiono m.in. uzbrojenie i wyposażenie operatorów GROM-u, JKW, Formozy, Agatu i Nila.

Wojskowe zabytki

Na Wystawie Sił Zbrojnych RP, poza tym co najnowsze i najnowocześniejsze, prezentowane są również wojskowe „zabytki”. W tym roku do Kielc swoje muzealne perełki – czołgi, ciągniki artyleryjskie, armaty przeciwpancerne, silniki lotnicze, repliki i modele samolotów – przywiozły Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Wojsk Lądowych, Muzeum Lotnictwa Polskiego oraz Muzeum Marynarki Wojennej.

Jednym z najciekawszych eksponatów jest należący do Muzeum Lotnictwa Polskiego śmigłowiec Saunders-Roe Skeeter. Został on skonstruowany w 1947 roku w Wielkiej Brytanii przez polskiego inżyniera Tadeusza Ciastułę. Brytyjscy piloci używali maszynę do szkolenia. To pierwsza publiczna prezentacja tego śmigłowca w Polsce.

Wystawę Sił Zbrojnych RP w imieniu Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, zorganizował Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych z Bydgoszczy. – Co roku prezentujemy zmieniające się oblicze polskiego wojska, zwiększające się zdolności naszych żołnierzy i coraz nowocześniejszy sprzęt, który trafia do wyposażenia polskiej armii – mówi gen. bryg. Dariusz Łukowski, szef IWspSZ w Bydgoszczy.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze


Jak wyszkolić pilota F-16?
 
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Psiakrew, harmata!
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Animus Fortis, czyli mężny duch
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Głos z katyńskich mogił
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Ocalały z transportu do Katynia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Święto wojskowego sportu
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Prawda o zbrodni katyńskiej
Kurs z dzwonem
Rakiety dla Jastrzębi
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Odstraszanie i obrona
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Hiszpański palimpsest
Wojna w świętym mieście, epilog
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Szpej na miarę potrzeb
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Zbrodnia made in ZSRS
Weterani i bokser „Master”
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Przygotowania czas zacząć
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
25 lat w NATO – serwis specjalny
V Korpus z nowym dowódcą
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Cena wolności
Mundury w linii... produkcyjnej
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Optyka dla żołnierzy
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Jeśli nie Jastrząb, to…
Wojna w świętym mieście, część druga
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Ogień w podziemiu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
NATO na północnym szlaku
Wojsko inwestuje w Limanowej
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Zmiany w dodatkach stażowych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO