moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Najważniejszy w roku sprawdzian przeciwlotników z Dziwnowa

Imitator samolotu, tarcza naśladująca śmigłowiec w zawisie, wolno opadające bomby świetlne – to tylko wybrane cele, do których na poligonie pod Ustką strzelają marynarze z 8 Dywizjonu Przeciwlotniczego w Dziwnowie. Przechodzą oni właśnie najważniejszy sprawdzian w roku. Ćwiczą artylerzyści i operatorzy zestawów rakietowych Grom.

– Celowniczy śledzą Szoguna. Potem ustalają kierunek, w jakim się porusza, jego prędkość, dzielącą nas odległość, wreszcie kąt ustawienia działa. Kiedy to zrobią, meldują mi, że cel został namierzony. Meldunek przekazuję dowódcy plutonu, który decyduje o otwarciu ognia. Komenda wędruje do mnie, potem do żołnierzy, w końcu zaczynamy strzelać – relacjonuje mat Jacek Sochan, dowodzący siedmioosobową obsadą artyleryjską. Wspólnie z kolegami ostrzelał właśnie makietę holowaną przez imitator środka napadu powietrznego Szogun, który powoli przeleciał przed lufą ich armaty. Większość pocisków osiągnęła cel. – Sama makieta jest dużo mniejsza niż samolot, więc trafić w nią jest niezwykle trudno. Za skuteczny strzał uznajemy nawet taki, który przeleci w jej pobliżu – tłumaczy żołnierz.

Mat Sochan podkreśla przy tym, że strzelanie, które właśnie zakończyli, zalicza się do tych bardziej skomplikowanych. – Wszystko trzeba tutaj robić ręcznie. Wiele zależy więc od doświadczenia i dobrego oka celowniczych – mówi. Jest nieco łatwiej, gdy obsada armaty współpracuje z wozem dowodzenia Blenda. Namierza on cel za pomocą radaru, śledzi go i steruje armatą. Cały proces odbywa się więc wtedy automatycznie. – Ostatnio podczas takiego strzelania trafiło w cel siedem z dwunastu pocisków. A to w zupełności wystarczy na ocenę bardzo dobrą – wspomina mat.

Ale strzelania, o których opowiada, są tylko jednymi z wielu. Marynarze służący w 8 Dywizjonie Przeciwlotniczym zaliczają bowiem właśnie najważniejszy test w roku. – Przygotowywaliśmy się do niego przez długie miesiące, ćwicząc na przykoszarowych placach – informuje kmdr por. Roman Jadanowski, dowódca dziwnowskich przeciwlotników. Na poligon w pobliżu Ustki przyjechali kilka dni temu. Zamieszkali pod namiotami. Łącznie spędzą tutaj trzy tygodnie. Przez ten czas swoje umiejętności zweryfikują nie tylko artylerzyści, ale też operatorzy zestawów rakietowych Grom.

Sprawdzian dywizjonu można podzielić na kilka rodzajów. – Artylerzyści strzelają do Szoguna, który porusza się nie tylko po kursie poziomym, czyli wzdłuż armatnich luf, ale także obiera kurs szturmujący, co oznacza, że leci wprost ku nim – wyjaśnia komandor. Imitator przemieszcza się z prędkością około 50 kilometrów na godzinę, na wysokości 1100 metrów, w odległości od 2,2 do 3,5 kilometra.

Celem są też bomby świetlne zrzucone z samolotu czy wystrzelony z ziemi ICP (imitator celu powietrznego). – Bomby wykorzystuje się podczas strzelań przygotowawczych, ponieważ bardzo wolno opadają. Strzelanie do ICP jest o wiele trudniejsze z tego powodu, że leci on znacznie szybciej – tłumaczy kmdr por. Jadanowski. W rolę wroga wciela się również śmigłowiec. – Artylerzyści strzelają do niego metodą rozwarcia kątowego – wyjaśnia dowódca dywizjonu. Oznacza to, że muszą trafić w pozycję, która stanowi niejako lustrzane odbicie miejsca, gdzie faktycznie znajduje się przeciwnik.

Operatorzy Gromów ćwiczą z Szogunem, imitatorami celu powietrznego, ale też ze specjalnymi tarczami. Są one podnoszone w różnych miejscach poligonu, by podgrywać wiszące w powietrzu helikoptery. Jednocześnie wszyscy przeciwlotnicy, którzy zjechali do Ustki, muszą przejść ćwiczenia w strzelaniu z broni osobistej.

8 Dywizjon Przeciwlotniczy powstał w 1974 roku. Wchodzi on w skład 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Jego podstawowe zadanie wiąże się z obroną stanowisk dowodzenia marynarki wojennej, baz morskich i punktów manewrowego bazowania przed atakami z powietrza.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: st. chor. mar. Marcin Purman

dodaj komentarz

komentarze


Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
 
NATO na północnym szlaku
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Święto wojskowego sportu
Rakiety dla Jastrzębi
Psiakrew, harmata!
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Jeśli nie Jastrząb, to…
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Zmiany w dodatkach stażowych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przygotowania czas zacząć
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Cena wolności
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Mundury w linii... produkcyjnej
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Hiszpański palimpsest
Odstraszanie i obrona
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Prawda o zbrodni katyńskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
V Korpus z nowym dowódcą
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Kurs z dzwonem
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Optyka dla żołnierzy
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Szpej na miarę potrzeb
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Ogień w podziemiu
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojna w świętym mieście, część druga
25 lat w NATO – serwis specjalny
Wojsko inwestuje w Limanowej
Weterani i bokser „Master”
Jak wyszkolić pilota F-16?
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Animus Fortis, czyli mężny duch
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO