moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Sprawdzian wojskowych i cywilnych ratowników

Jak przywrócić czynności życiowe podtopionemu czy uratować ofiary wypadku drogowego? Na poligonie 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej i ulicach Międzyrzecza ćwiczyli wspólnie medycy cywilni oraz służby mundurowe. W manewrach pod kryptonimem „Green Medline” wzięły udział 32 wojskowe zespoły ewakuacji medycznej oraz 15 drużyn, m.in. z policji i straży pożarnej.

Głównym celem manewrów „Green Medline”, które odbyły się już po raz ósmy, był sprawdzian współpracy medyków cywilnych z mundurowymi. Scenariusz zakładał prowadzenie akcji ratunkowych w czasie pokoju, nagłego kryzysu lub wojny. Uczestnicy musieli np. uratować tonącą osobę czy ofiary wypadków drogowych, których najpierw trzeba było uwolnić spod rozbitych pojazdów. – Wszyscy prezentowali wysoki poziom przygotowania – ocenia mjr Marcin Lewy. Wojskowy lekarz przyznał jednak, że najwięcej trudności sprawiało medykom ratowanie tonącego. – Przywrócenie funkcji życiowych osobie, którą chwilę wcześniej płetwonurkowie wynieśli z wody wymagało od ratowników sporej wiedzy i doświadczenia. Nie wszyscy tę akcję ratowniczą prowadzili w sposób właściwy – przyznał mjr Lewy.

Sprawdzian współdziałania

Bardzo trudnym sprawdzianem dla cywilnych i wojskowych medyków był także udział w zaimprowizowanych wydarzeniach o charakterze masowym. W tym roku podczas „Green Medline” akcje prowadzono w dzień i w nocy. Jeden z epizodów rozgrywał się na ulicach miasta. Scenariusz zakładał, że podczas prac drogowych w śródmieściu, gdzie jest duże nasilenie ruchu, operator koparki zahaczył o leżącą pod ziemią bombę z czasów II wojny światowej. Doszło do eksplozji. W centrum ratunkowym natychmiast rozdzwoniły się telefony. Mieszkańcy donosili o wielu zabitych i rannych.

Do akcji ruszyły wszystkie służby ratownicze. Poszkodowanych było kilkadziesiąt osób. Obrażenia mieli bardzo różnorodne. Od drobnych skaleczeń i złamań po zagrażające życiu. W pobliżu miejsca zdarzenia bardzo szybko rozstawiono szpital polowy. – Trenowaliśmy działania, na które musimy być przygotowani w aglomeracji miejskiej leżącej przy jednej z głównych dróg krajowych, gdzie jest dużo zakładów pracy i placów budowy – mówi Mirosław Janz, komandor części cywilnej ćwiczeń. Zastępca szefa krajowego sztabu Społecznej Krajowej Sieci Ratownictwa, który prawie 10 lat temu wymyślił koncepcję ćwiczeń „Green Medline” podkreśla, że ze względu na masowe zagrożenia medycy cywilni i mundurowi muszą stale przechodzić wspólne szkolenia.

Po zakończeniu dwudniowej części praktycznej komisja sędziowska, której przewodniczył mjr Marcin Lewy, uznała, że najlepszym wojskowym zespołem ewakuacji medycznej była ekipa z 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej. W kategorii zespołów cywilnych najlepiej sprawdzili się ratownicy medyczni z Ochotniczej Straży Pożarnej ze Skwierzyny.

Nowe technologie na pomoc

Manewry „Green Medline” nie zakończyły się jednak na ćwiczeniach praktycznych. Zorganizowano także konferencję poświęconą ratowaniu życia. Oprócz uczestników ćwiczeń wzięli w niej udział przedstawiciele firm produkujących sprzęt medyczny, placówek szkoleniowych oraz instytucji wojskowych. Dyskutowano m.in. o medycznych skutkach eksplozji, udzielaniu pierwszej pomocy w przypadku oparzeń, nowych technologiach na potrzeby medycyny ratunkowej i pola walki, a także o tym, jak ważne są zapasy krwi i jej składników podczas operacji militarnych.

– Zależało nam, by ćwiczenia przyczyniły się do podniesienia poziomu wyszkolenia wojskowych i cywilnych specjalistów ratownictwa medycznego – podkreśla ppłk Rafał Miernik, szef szkolenia 17 WBZ i jednocześnie kierownik ćwiczeń „Green Medline”. Podpułkownik dodaje, że podczas zajęć pojawiło się wielu wniosków, które pomogą poprawić współpracę medycznych organizacji cywilnych z mundurowymi. Uczestnicy ćwiczeń mieli także okazję obejrzeć nowoczesny sprzęt, który dopiero wchodzi do wyposażenia ekip ratowniczych.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: st. szer. Łukasz Kermel

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Szpej na miarę potrzeb
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Kolejne FlyEle dla wojska
Ocalały z transportu do Katynia
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
SOR w Legionowie
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wojna w świętym mieście, epilog
Szarża „Dragona”
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Zachować właściwą kolejność działań
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
W Italii, za wolność waszą i naszą
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Sandhurst: końcowe odliczanie
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
25 lat w NATO – serwis specjalny
Charge of Dragon
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Na straży wschodniej flanki NATO
Święto stołecznego garnizonu
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Przygotowania czas zacząć
Wojna w świętym mieście, część druga
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Zmiany w dodatkach stażowych
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kadisz za bohaterów
Głos z katyńskich mogił
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Front przy biurku
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Barwy walki
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Sprawa katyńska à la española
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wojna w Ukrainie oczami medyków
NATO na północnym szlaku
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Wojna na detale
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Ramię w ramię z aliantami
Strażacy ruszają do akcji
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO