moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

8 Flotylla znów na Bałtyku

Ledwie zakończył się „Wargacz ’16”, najważniejsze tegoroczne ćwiczenia sił 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, a jednostki ze Świnoujścia znów wyszły na Bałtyk. W ramach okrętowej grupy zadaniowej będą ćwiczyć stawianie min pojedynczo i w zagrodach, załadunek na okręty, tankowanie na morzu czy strzelenie z ładunków wydłużonych.


Podczas „Wargacza”, który w tym roku zbiegł się z ćwiczeniami 3 Flotylli Okrętów i Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, pogoda nie rozpieszczała marynarzy. Już drugiego dnia na Bałtyku rozpętał się sztorm i większość okrętów musiała się schronić w porcie. Na morzu udało się zrealizować zaledwie część zadań, niektóre epizody rozegrano na Zalewie Szczecińskim. Teraz powinno być dużo lepiej. – Ćwiczenia okrętowej grupy zadaniowej potrwają cztery dni. Prognozy są optymistyczne, choć pogoda jesienią bywa zmienna, a Bałtyk ze spokojnego akwenu bardzo szybko potrafi się przeobrazić we wzburzone morze – podkreśla kmdr ppor. Marek Obrębski, szef sztabu 2 Dywizjonu Okrętów Transportowo-Minowych, który dowodzi ćwiczeniami.

W manewrach biorą udział zarówno okręty stacjonujące na co dzień w Świnoujściu, jak i te z Gdyni. Te drugie macierzysty port opuściły już w poniedziałek. – Na morze wyszły niszczyciele min ORP „Mewa” i ORP „Flaming” – informuje kmdr ppor. Jacek Kwiatkowski, rzecznik 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Zwykle jednostki z obydwu portów spotykają się już na Bałtyku. Tym razem jednak było inaczej. Niszczyciele min zawinęły do Świnoujścia, po czym we wtorek rano wszystkie jednostki wyszły razem na Zatokę Pomorską. – W ćwiczeniach, oprócz „Mewy” i „Flaminga” biorą udział jeszcze okręty transportowo-minowe ORP „Lublin” oraz ORP „Toruń”, trałowce ORP „Sarbsko”, ORP „Necko” i ORP „Nakło”, a także zbiornikowiec Z-8 – wylicza kmdr ppor. Kwiatkowski.


Pierwszą odsłoną OGZ był załadunek min na pokład okrętów transportowo-minowych. Odbył się on w specjalnym punkcie zorganizowanym przez Komendę Portu Wojennego w Świnoujściu. Tego rodzaju operacjom zazwyczaj towarzyszą wzmożone środki bezpieczeństwa. Na pokładzie i nabrzeżu pojawiają się uzbrojeni marynarze gotowi odeprzeć atak od strony wody, lądu i z powietrza. – Już na morzu miny zostaną rozstawione pojedynczo oraz skonfigurowane w zagrodę – wyjaśnia kmdr ppor. Obrębski. W ten sposób załogi blokują nieprzyjacielowi kluczowe szlaki żeglugowe i dostęp do portu. Na tym jednak nie koniec. – W planach mamy strzelania artyleryjskie do celów nawodnych i powietrznych – zapowiada dowódca ćwiczeń. W pierwszym przypadku celem stanie się ustawiona przez holownik tarcza, w drugim – wystrzelona z pokładu flara. Załogi poćwiczą też strzelanie z ładunków wydłużonych. To blisko 100-metrowe, elastyczne węże, które zostały wypełnione materiałem wybuchowym. Kiedy wpadają do wody, eksplodują, robiąc przejście w zagrodzie minowej. Ważnym elementem OGZ są też ćwiczenia, które polegają na uzupełnianiu zapasów. – Okręty mogą pobrać paliwo czy smary ze zbiornikowca Z-8. Taką operację przeprowadza się w ruchu albo gdy jednostki cumują obok siebie – tłumaczy kmdr ppor. Kwiatkowski.

Ćwiczenia okrętowej grupy zadaniowej mają pomóc w zgrywaniu okrętów różnych typów. – Duży nacisk kładziemy na współpracę pomiędzy załogami, a także procedury nawiązywania łączności – wyjaśnia kmdr ppor. Obrębski. – Ale ważną sprawą podczas ćwiczeń jest też bezpieczeństwo marynarzy – podsumowuje.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Marynarka Wojenna RP

dodaj komentarz

komentarze


Wojna w świętym mieście, część druga
 
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Weterani i bokser „Master”
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Głos z katyńskich mogił
Animus Fortis, czyli mężny duch
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wojsko inwestuje w Limanowej
Hiszpański palimpsest
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojna w świętym mieście, epilog
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Odstraszanie i obrona
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
25 lat w NATO – serwis specjalny
Święto wojskowego sportu
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Mundury w linii... produkcyjnej
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Rakiety dla Jastrzębi
Prawda o zbrodni katyńskiej
Zmiany w dodatkach stażowych
NATO na północnym szlaku
Cena wolności
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przygotowania czas zacząć
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Jeśli nie Jastrząb, to…
Ocalały z transportu do Katynia
Psiakrew, harmata!
Zbrodnia made in ZSRS
Ogień w podziemiu
Szpej na miarę potrzeb
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
V Korpus z nowym dowódcą
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Kurs z dzwonem
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Optyka dla żołnierzy
Jak wyszkolić pilota F-16?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO