moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Szef MON obserwował ćwiczenia organizacji proobronnych

Wielki ruch proobronny, z którym mamy do czynienia w Polsce, był jednym z motywów podjęcia decyzji o powołaniu wojsk obrony terytorialnej – mówił w Mińsku Mazowieckim minister obrony Antoni Macierewicz. Szef MON obserwował ćwiczenia organizacji proobronnych. Młodzież uczyła się m.in. prowadzenia walki w mieście i patrolowania.

Szkolenie odbyło się w Oddziale Specjalnym Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim. Kilkudziesięciu członków Związku Strzeleckiego „Strzelec” i Związku Strzeleckiego „Strzelec” im. J. Piłsudskiego ćwiczyło posługiwanie się bronią, poznawało taktyki i techniki interwencji oraz patrolowania i konwojowania. Uczyli się także, jak przeszukiwać teren i budynki. Zajęciom, które odbywały się w niedzielę, przyglądał się minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. – Szkolenie ma na celu przygotowanie członków organizacji proobronnych do współdziałania z lokalną administracją. Chodzi także o ujednolicenie ich sposobu działania z działaniami wojska, tak aby byli dobrym łącznikiem między administracją i wojskiem w sytuacji kryzysowej bądź nawet bojowej – mówił minister Antoni Macierewicz. – Dziękuję tym młodym ludziom, którzy zdecydowali się poświęcić swój czas i wysiłek, aby przygotować się do działań obronnych na wypadek, gdyby okazały się one niezbędne – podkreślał szef MON.

Minister Macierewicz zapowiedział, że będzie dążył do tego, aby do szkół wróciło przysposobienie wojskowe. Zdaniem szefa MON, zaniechanie nauki tego przedmiotu było błędem. – Jeżeli nie uda się w tym roku, będę zmierzał do tego, żeby w następnym roku taki przedmiot pojawił się w szkołach i obejmował wszystkich uczniów. Ale to jest na razie plan – zaznaczył.

W Mińsku Mazowieckim ćwiczyli członkowie Związku Strzeleckiego „Strzelec”, ogólnopolskiej organizacji skupiającej blisko 2 tysiące osób (głównie licealistów, studentów i młodzież pracującą). – Współpraca z wojskiem jest dla nas korzystna, bo nie dysponujemy takim sprzętem i umiejętnościami, jak żołnierze – mówi Krzysztof Wojewódzki, komendant brygadier „Strzelca”. Dodaje, że odkąd zaczęto mówić o utworzeniu wojsk OT, zgłasza się coraz więcej osób, które chcą wstąpić do tej organizacji.


Film: MON

– Podczas ćwiczeń nasi członkowie zdobywają nowe umiejętności i przyzwyczajają się do wojskowych rygorów – podkreśla Marek Matuła, inspektor Związku Strzeleckiego „Strzelec” im. J. Piłsudskiego. Organizacja ta zrzesza około 2 tys. osób, przede wszystkim uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w całym kraju. – To zapaleńcy, którzy chcą się szkolić, poświęcając swój wolny czas – ocenia Marek Matuła.

Jak wyglądały ćwiczenia w Mińsku Mazowieckim? – Poznawaliśmy podstawy walki wręcz i samoobrony oraz czarnej taktyki, która obejmuje m.in. przeszukiwanie obiektów. Jednak najważniejsze były zajęcia z obsługi broni, bo na niewiele zdałaby się wiedza z taktyki, gdybyśmy nie wzięli do ręki karabinka Beryl i nie nauczyli się, jak go obsługiwać. W naszych jednostkach dostęp do broni mamy tylko na strzelnicy – zauważa Daniel Pieczychlebek, dowódca kompanii podczas ćwiczeń w Mińsku. Dla niego to kolejne szkolenie, w którym brał udział. W Związku Strzeleckim „Strzelec” Daniel Pieczychlebek jest podporucznikiem i zastępcą szefa wydziału szkolenia. Według niego, niedzielne ćwiczenia były świetnie przygotowane, instruktorzy przekazywali młodzieży typowo wojskową wiedzę.

Niektórzy członkowie organizacji proobronnych z pewnością zasilą tworzone obecnie wojska obrony terytorialnej albo inne formacje mundurowe. Tak widzi swoją przyszłość Krzysztof Niedbalski ze Związku Strzeleckiego „Strzelec” im. J. Piłsudskiego. Niedbalski, student na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne, w tego rodzaju ćwiczeniach uczestniczy po raz trzeci. – Uczymy się pewnych zachowań, na przykład jak przeładować broń i bezpiecznie z nią chodzić. Ale też jak obezwładnić człowieka, aby nie zrobić mu krzywdy, a jednocześnie zatrzymać go i przeszukać – tłumaczy.

Szkolenia dla członków organizacji proobronnych odbywają się w Oddziale Specjalnym Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim od lipca raz w miesiącu i będą organizowane do końca roku. – Chcielibyśmy je kontynuować w przyszłym roku, ale już w cyklu całorocznym. Decyzja zapadnie w połowie grudnia – mówi Waldemar Zubek, dyrektor Biura do spraw Proobronnych MON.

Szkolenie zorganizowało Biuro do spraw Proobronnych we współpracy z Żandarmerią Wojskową i Związkiem Strzeleckim „Strzelec".

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1478533500
Decyzja słuszna. Islam nadchodzi a za nim wojny z Bliskiego Wschodu przeniesione do Europy.
80-AB-16-01

Rakiety dla Jastrzębi
 
Kurs z dzwonem
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Szpej na miarę potrzeb
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Jak wyszkolić pilota F-16?
Wojna w świętym mieście, część druga
Optyka dla żołnierzy
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
NATO na północnym szlaku
Odstraszanie i obrona
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Zapomniana Legia Cudzoziemska
V Korpus z nowym dowódcą
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Animus Fortis, czyli mężny duch
Prawda o zbrodni katyńskiej
Święto wojskowego sportu
Wojsko inwestuje w Limanowej
Weterani i bokser „Master”
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojna w świętym mieście, epilog
Jeśli nie Jastrząb, to…
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Zbrodnia made in ZSRS
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przygotowania czas zacząć
Ogień w podziemiu
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Psiakrew, harmata!
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Hiszpański palimpsest
Mundury w linii... produkcyjnej
25 lat w NATO – serwis specjalny
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Cena wolności
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Wojna w świętym mieście, część pierwsza

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO