moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Warriors Run – bieg wojowników

Aktorki Anna Powierza i Honorata Witańska pobiegną w trzeciej części Warriors Run – biegu poświęconego pamięci sierż. Pawła Ordyńskiego, który poległ trzy lata temu w Afganistanie. 11 listopada na plaży w Gdańsku-Brzeźnie zawodnicy zmierzą się z 9-kilometrową trasą i... pytaniami dotyczącymi wojska. Bieg jest wzorowany na treningu amerykańskich komandosów.

Warriors Run to cykl biegów zorganizowanych przez st. kpr. Jacka „Diabła” Wiśniewskiego oraz jego żonę Iwonę Guzowską, wielokrotną mistrzynię świata i Europy w kick boxingu. Jest hołdem dla sierżanta Pawła Ordyńskiego, który zginął 20 marca 2013 roku w Afganistanie. – Wspólnie byliśmy na misji, jechałem w tym samym patrolu co Paweł, gdy eksplodował ładunek – wspomina Wiśniewski. – Bieg ma uczcić jego pamięć, ale cześć należy się wszystkim żołnierzom, którzy zginęli na misjach.

Bieg wzoruje się na słynnym „Hell Weeku” U.S. Navy SEALs, co oznacza, że nie należy do najłatwiejszych. Do tej pory odbyły się już dwa biegi w ramach cyklu Warriors Run. Pierwszy miał miejsce w maju w Gdańsku, drugi we wrześniu w Wierchomli (Beskid Sądecki). Ostatni raz w tym roku zawodnicy pobiegną w Święto Niepodległości – ponownie w Gdańsku.

Biegi odbędą się na plaży w Brzeźnie, za dnia i w nocy. Dzienny rozpocznie się o godzinie 11.00, a jego trasa wyniesie 9 kilometrów, z kolei nocny rozpocznie się o godzinie 20.00 i będzie nieco krótszy. Podczas biegu zawodnicy mogą się spodziewać co najmniej 8 zadań do wykonania. W poprzednich biegach trzeba było zrobić pompki, przysiady i podskoki. Zawodnicy dźwigali też ciężkie bale. – Na pewno trzeba się na to przygotować, ale nie byłbym sobą, gdybym nie zorganizował dodatkowych „niespodzianek” na trasie, więc warto wcześniej poćwiczyć. Jest jeszcze chwila, by doszlifować kondycję – mówi st. kpr. Jacek Wiśniewski.

Warto też poszerzyć swoją wiedzę o wojsku. Na trasie pojawią się bowiem instruktorzy, którzy będą pytać np. o numer Jednostki Wojskowej GROM, kiedy zginął sierż. Ordyński, kiedy obchodzimy Święto Wojska Polskiego, a kiedy przypada Dzień Flagi. Poprawne odpowiedzi pozwolą zaliczyć bieg Warriors Run.

W rolę instruktorów wcielą się żołnierze 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego i Jednostki Wojskowej GROM oraz Magdalena Musiał, która zwyciężyła pierwszy bieg Warriors Run i Arkadiusz Kordus, wielokrotny mistrz Polski w zapasach oraz trener zapaśników. Instruktorzy będą decydować o tym, kto zaliczy zadanie i będzie mógł biec dalej, a kogo czeka powtarzanie kilku kilometrów, gdy nie będzie znał poprawnej odpowiedzi.

W biegu wystartują aktorki Anna Powierza, znana m.in. z filmu „Panna Nikt” czy serialu „Klan”, Honorata Witańska, która zagrała m.in. w serialu „Policjantki i policjanci” oraz zapaśniczki Iwona Matkowska i Agnieszka Wieszczek-Kordus. W Warriors Run weźmie też udział narzeczona sierż. Pawła Ordyńskiego, mama jego syna Wiktora. – I mnie i mojemu synowi jest bardzo miło, że są takie inicjatywy. Bardzo chciałabym, żeby Polacy pamiętali o tym, że bycie żołnierzem to nie zawód jak każdy inny. To narażanie życia, wielomiesięczne wyjazdy, walka, a niestety i śmierć – mówi Anita, mama Wiktora.

Zapisy na bieg ciągle trwają. Można zarejestrować się, wypełniając formularz na stronie internetowej biegu, ale organizatorzy zapewniają, że zapisy będą trwały do rozpoczęcia biegu. Wystarczy więc przyjść na plażę w Brzeźnie przed godziną 11.00 i wypełnić odpowiednie formularze.

Ewa Korsak

autor zdjęć: arch. organizatora

dodaj komentarz

komentarze


Wojna w świętym mieście, część pierwsza
 
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
NATO na północnym szlaku
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Optyka dla żołnierzy
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Święto wojskowego sportu
Hiszpański palimpsest
Przygotowania czas zacząć
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Weterani i bokser „Master”
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Wojna w świętym mieście, epilog
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
25 lat w NATO – serwis specjalny
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Odstraszanie i obrona
Prawda o zbrodni katyńskiej
Animus Fortis, czyli mężny duch
Ogień w podziemiu
Wojna w świętym mieście, część druga
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Szpej na miarę potrzeb
Cena wolności
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Mundury w linii... produkcyjnej
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Jak wyszkolić pilota F-16?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rakiety dla Jastrzębi
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Psiakrew, harmata!
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Kurs z dzwonem
V Korpus z nowym dowódcą
Jeśli nie Jastrząb, to…
Zmiany w dodatkach stażowych
Zbrodnia made in ZSRS
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Wojsko inwestuje w Limanowej
Zapomniana Legia Cudzoziemska

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO