moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

ORP „Czernicki”: przygotowania do misji NATO na ostatniej prostej

Dowodzenie operacją poszukiwania min, koordynowanie akcji ratowania okrętu, który uległ awarii, walka z pożarem czy przebiciem kadłuba – z takimi zadaniami musiał zmierzyć się sztab z ORP „Czernicki”, który wkrótce będzie kierował Stałym Zespołem Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 2. Dziś na Bałtyku marynarze przeszli certyfikację.

Rankiem ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki” opuścił port w Świnoujściu. Na jego pokładzie poza stałą załogą, zaokrętował się sztab, który wkrótce przejmie dowództwo nad Stałym Zespołem Sił Obrony Przeciwminowej NATO (SNMCMG2). Od stycznia przyszłego roku wspólnie będą pełnić misję na Morzu Śródziemnym, Egejskim i Czarnym. Wcześniej jednak muszą potwierdzić gotowość do działania. – Certyfikacja odbywa się pod okiem specjalistów z Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych oraz Centrum Operacji Morskich – Dowództwa Komponentu Morskiego. Tym razem dotyczy ona tylko sztabu. Okręt przeszedł taki test pod koniec ubiegłego roku, kiedy to przygotowywał się do objęcia dyżuru w Siłach Odpowiedzi NATO – wyjaśnia kmdr ppor. Piotr Adamczak z Centrum Operacji Morskich, który podczas pierwszej części misji będzie pełnił funkcję rzecznika prasowego zespołu.

Razem z „Czernickim” na morze wyszły trzy trałowce: ORP „Nakło”, ORP „Dąbie” i ORP „Necko”. Sformowały one zespół przeciwminowy, który podporządkowany został certyfikowanemu sztabowi. – Przede wszystkim musimy zadbać o łączność między okrętami i prawidłowy obieg informacji. To warunek niezbędny do realizacji kolejnych zadań – wyjaśnia kmdr ppor. Aleksander Urbanowicz, który w styczniu obejmie dowodzenie SNMCMG2. – A te wiążą się przede wszystkim z poszukiwaniem min. Musimy zaplanować i zrealizować taką operację. Podczas certyfikacji poprowadzimy też akcję związaną z obroną przeciwawaryjną okrętów zespołu. Na sztabie spoczywa bowiem obowiązek koordynacji działań ratowniczych podczas pożaru, przebicia kadłuba, czy awarii którejś z jednostek – podkreśla kmdr ppor. Urbanowicz.

Dzisiejszy sprawdzian trwał osiem godzin. Potem specjaliści z Dowództwa Operacyjnego i COM-DKM sporządzą raport dla swoich przełożonych. Jeśli test wypadnie pomyślnie, będzie to znak, że sztab jest gotowy do działania.

Na południe Europy okręt powinien wyruszyć na początku przyszłego roku. W styczniu stanie na czele SNMCMG2. Otworzy tym samym zupełnie nowy rozdział w swojej historii. Do tej pory bowiem polskie sztaby zaokrętowane na „Czernickim” dwukrotnie kierowały poczynaniami zespołu przeciwminowego Grupy 1. Okręt operował na Bałtyku, Morzu Północnym i północnej części Oceanu Atlantyckiego. Teraz będzie w jednym z najbardziej zapalnych rejonów świata. Wystarczy wspomnieć wojnę w Syrii, napiętą sytuację w Turcji, rosnącą aktywność rosyjskiej marynarki czy falę nielegalnych imigrantów wciąż napływających do Europy. – Idziemy tam, by prezentować banderę nie tylko NATO, lecz także Polski. To znak, że nasza marynarka jest gotowa współdziałać z sojusznikami i realizować naprawdę istotne zadania – podkreśla kmdr ppor. Urbanowicz.

Na południu Europy zespół będzie dbał o bezpieczeństwo szlaków żeglugowych, czeka go też szereg ćwiczeń z siłami państw sojuszniczych. – Ale musimy być również przygotowani na inne wyzwania – przyznaje kmdr ppor. Urbanowicz. Choćby takie, które wiążą się z neutralizacją min i niewybuchów, przede wszystkim z czasów II wojny światowej, czy monitorowaniem szlaków nielegalnej migracji i ścisłą współpracą ze strażami przybrzeżnymi Grecji oraz Turcji.
W skład SNMCMG2 wejdą niszczyciele min z Niemiec, Hiszpanii, Turcji, do zespołu będą też dołączały jednostki z Rumunii oraz Bułgarii. – Według wstępnych założeń nasza misja potrwa pół roku – informuje kmdr ppor. Urbanowicz.

ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki” wszedł do służby w 2001 roku. Najpierw był okrętem wsparcia logistycznego. Kilka lat temu został zmodernizowany, tak by mógł dowodzić siłami przeciwminowymi. Dziś jest jednym z najnowocześniejszych okrętów Marynarki Wojennej RP. Służy w 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Brał udział w wielu międzynarodowych ćwiczeniach i misjach, m.in. w II wojnie przeciwko Irakowi. Patrolował wówczas ujście Eufratu, osłaniał też transporty humanitarne do miasta Umm Kasr, położonego w głębi lądu, nad rzeką Kaa. Podczas misji SNMCMG2 będzie działał jako Polski Kontyngent Wojskowy. W jego skład łącznie wejdzie około 70 marynarzy.

Kmdr ppor. Aleksander Urbanowicz, który stanie na czele sztabu, na co dzień służy w 12 Dywizjonie Trałowców, gdzie jest zastępcą dowódcy-szefem sztabu. Wkrótce zostanie awansowany do stopnia komandora porucznika.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: arch. MW, kmdr ppor. Czesław Cichy

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Wojna na detale
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Charge of Dragon
Wojna w świętym mieście, część druga
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
W Italii, za wolność waszą i naszą
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sprawa katyńska à la española
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Przygotowania czas zacząć
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Głos z katyńskich mogił
25 lat w NATO – serwis specjalny
Szpej na miarę potrzeb
Gunner, nie runner
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
NATO on Northern Track
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Strażacy ruszają do akcji
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Na straży wschodniej flanki NATO
Kolejne FlyEle dla wojska
NATO na północnym szlaku
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
SOR w Legionowie
Front przy biurku
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojna w świętym mieście, epilog
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Barwy walki
Święto stołecznego garnizonu
Ramię w ramię z aliantami
Kadisz za bohaterów
Sandhurst: końcowe odliczanie
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Szarża „Dragona”
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Zachować właściwą kolejność działań
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Morze Czarne pod rakietowym parasolem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO