moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zaplecze dla wojska

Koncepcję tzw. paszportu do współpracy z Siłami Zbrojnymi RP oraz jednolity program szkolenia członków organizacji proobronnych przedstawiło MON podczas konferencji poświęconej temu ruchowi. Na program składają się kursy w jednostkach wojskowych, obejmujące m.in. musztrę, taktykę, łączność, szkolenie medyczne i chemiczne.

Przedstawiciele prawie 50 najważniejszych organizacji proobronnych przyjechali do Warszawy, aby spotkać się z ministrem obrony narodowej na konferencji dotyczącej współpracy resortu z organizacjami proobronnymi w latach 2016–2017. – Bez waszej determinacji, bez ruchu proobronnego nie byłoby dążenia do przemiany i odbudowy Wojska Polskiego – powiedział Antoni Macierewicz. Zaznaczył, że fundamentem działania organizacji proobronnych jest patriotyzm. – Macie jedną partię polityczną, tą partią jest Polska – dodał.

Minister zaapelował o zachowanie jak największej jedności, spójności i współdziałania ruchu proobronnego, w tym o ujednolicanie wewnętrznych regulaminów i ćwiczeń. Szef MON zaznaczył przy tym, że organizacje nie muszą rezygnować z własnej tożsamości. – Ważne jest, abyście według podobnego modelu ćwiczyli, szkolili swoich członków i realizowali tę kluczową funkcję, która na was spada, czyli łączenie wysiłku na rzecz bezpieczeństwa struktur samorządowych i rządowych z wysiłkiem Ministerstwa Obrony Narodowej – podkreślił minister.

Antoni Macierewicz przypomniał, że członkowie organizacji proobronnych mogą wstąpić w szeregi wojsk obrony terytorialnej. Obiecał, że MON będzie wspierał ich finansowo, a Agencja Mienia Wojskowego przekaże im mienie, które nie jest już potrzebne wojsku i znajduje się w jej zasobach. – Tworzycie naturalne zaplecze wojsk obrony terytorialnej, będącej piątym rodzajem Sił Zbrojnych RP. Waszą rolą jest łączyć obronę terytorialną z działalnością struktur administracyjnych – mówił Antoni Macierewicz.


Film: MON

Koncepcję tzw. paszportu do współpracy z Siłami Zbrojnymi RP przedstawił Waldemar Zubek, dyrektor Biura ds. Proobronych. – Paszport to zaświadczenie, że dana grupa odbyła szkolenie, które uprawnia ją do wspólnych ćwiczeń z oddziałem wojskowym – tłumaczył. Biuro opracowało jednolity program szkolenia składający się z kursów podstawowych i specjalistycznych, które w 2017 roku będą się odbywały w jednostkach wojskowych. Obejmują one m.in. musztrę, taktykę, łączność, szkolenie medyczne i chemiczne.

Program chwalił Mariusz Sybilski, wiceprezes stowarzyszenia FIA – Wierni w gotowości pod bronią, którego instruktorzy prowadzą szkolenia wojskowe dla członków organizacji proobronnych i uczniów klas mundurowych. Zwracał uwagę, że z jednej strony paszport dopuszcza organizacje do działania z wojskiem, a z drugiej – wyrówna poziom ich wyszkolenia. – To przepustka do dalszej współpracy z wojskiem. Dzięki paszportowi będę mógł w przyszłości pojechać na ćwiczenia poligonowe „Dragon” i działać razem z żołnierzami – mówi Mariusz Sybilski.

Propozycje MON dobrze przyjęły też inne organizacje proobronne. – Jesteśmy zainteresowani udziałem w szkoleniach – podkreślał kpt. Ireneusz Jastrzębski, szef Wydziału Organizacyjnego Związku Strzeleckiego „Strzelec”, organizacji mającej w całym kraju około 1500 członków. Jak mówił kapitan, w tym roku strzelców szkolili żołnierze z Oddziału Specjalnego Żandarmerii w Mińsku Mazowieckim. W grudniu 35 członków organizacji zakończy naukę i otrzyma certyfikaty.

Konferencję zorganizowało Biuro do Spraw Proobronnych MON.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
 
Zmiany w dodatkach stażowych
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Szpej na miarę potrzeb
Szarża „Dragona”
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Ramię w ramię z aliantami
Sprawa katyńska à la española
Kolejne FlyEle dla wojska
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Wojna w świętym mieście, część druga
Zbrodnia made in ZSRS
Prawda o zbrodni katyńskiej
Ocalały z transportu do Katynia
Przygotowania czas zacząć
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
25 lat w NATO – serwis specjalny
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Rakiety dla Jastrzębi
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Charge of Dragon
Barwy walki
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Odstraszanie i obrona
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Mundury w linii... produkcyjnej
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Głos z katyńskich mogił
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Front przy biurku
Kurs z dzwonem
Optyka dla żołnierzy
Święto wojskowego sportu
Strażacy ruszają do akcji
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
V Korpus z nowym dowódcą
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
NATO na północnym szlaku
Na straży wschodniej flanki NATO
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO