moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Dowódcy jednostek 3 Flotylli szkolą się na Bałtyku

Szkolenia metodyczne zwykle odbywają się na lądzie. Tym razem dowódcy wszystkich jednostek 3 Flotylli Okrętów spędzą cztery dni na pokładach ORP „Gen. T. Kościuszko” i „Wodnik”. Będą poszerzać swoją wiedzę na temat obowiązujących w NATO procedur i zakosztują życia na morzu.

Załoga Okrętu Rzeczypospolitej Polskiej „Kościuszko” została zaalarmowana, że do jednostki zbliżają się szybkie łodzie. Istniało podejrzenie, iż poruszający się nimi ludzie mają wrogie zamiary. Chwilę później marynarze byli już na stanowiskach. Kiedy ich obawy się potwierdziły, otworzyli do motorówek ogień między innymi z pokładowych karabinów. Niebezpieczeństwo zostało oddalone.

Pokaz zwalczania tak zwanych zagrożeń asymetrycznych to zaledwie jeden z epizodów rejsu szkoleniowego, który w weekend rozpoczął się w Gdyni. W niedzielę z tamtejszego portu wojennego wyszły na Bałtyk wspomniana fregata rakietowa – ORP „Generał Tadeusz Kościuszko” oraz szkolny ORP „Wodnik”. Na ich pokładach, prócz stałych załóg, znajduje się dowódca 3 Flotylli, a także dowódcy wszystkich podległych mu jednostek. I to bez względu na to, czy na co dzień wykonują one zadania na morzu, czy też na lądzie.

– Okazją do wyjścia w morze stało się szkolenie metodyczne, które dotyczy procedur obowiązujących w NATO. Taką wiedzę dowódcy muszą uzupełniać i przypominać sobie regularnie – tłumaczy kmdr Krzysztof Jaworski, dowódca 3 Flotylli Okrętów w Gdyni. Zwykle jednak takie szkolenia odbywają się na lądzie. Tym razem stało się inaczej. – Doszliśmy do wniosku, że równie dobrze, jak w sali wykładowej, możemy się spotkać w okrętowej mesie. Dowódcy przyjrzą się okrętom, wyszkoleniu załóg, zakosztują życia na morzu. Dla niektórych, z racji specyfiki służby, taka sposobność nie zdarza się często – podkreśla kmdr Jaworski.

Podczas czterodniowego rejsu okręty przejdą z Gdyni do Świnoujścia. Dalej, przez Kanał Piastowski i Zalew Szczeciński, skierują się do Szczecina. Tam oficerowie spotkają się z dowódcą 12 Dywizji Zmechanizowanej i między innymi obejrzą wyposażenie jednostki. Okręty zatrzymają się też w świnoujskiej bazie 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Z kolei ich załogi przez cztery dni przećwiczą między innymi manewrowanie, nawiązywanie i prowadzenie łączności czy obronę przeciwawaryjną okrętu (na przykład walka z pożarem i przebiciem kadłuba).

3 Flotylla Okrętów to jeden z najważniejszych związków taktycznych Marynarki Wojennej RP. – W jej skład wchodzą między innymi dywizjony okrętów bojowych, okrętów podwodnych czy okrętów wsparcia, a także jednostki lądowe: 43 Batalion Saperów, 9 Dywizjon Przeciwlotniczy czy Morska Jednostka Rakietowa – przypomina kpt. mar. Przemysław Płonecki z biura prasowego gdyńskiej flotylli.

Okręty, które wyszły na morze przy okazji szkolenia metodycznego, należą do najintensywniej eksploatowanych jednostek marynarki. Fregata ORP „Kościuszko” wróciła niedawno z misji na Morzu Śródziemnym, Egejskim i Czarnym. Okręt wchodził w skład Stałego Zespołu NATO SNMG-2 (zespół dużych okrętów) i prowadził działania, które miały ograniczyć napływ nielegalnych emigrantów do Europy. W swojej historii brał też udział w licznych ćwiczeniach na Bałtyku, Morzu Północnym i w północnej części Oceanu Atlantyckiego. Na pokładzie ORP „Wodnik” regularnie odbywają praktyki podchorążowie z Akademii Marynarki Wojennej. Trasy rejsów szkoleniowych zwykle wiodą przez Bałtyk, Morze Północne, Atlantyk, Morze Śródziemne, Egejskie i Czarne. Na początku lat 90. ubiegłego wieku okręt brał udział w wojnie przeciwko Irakowi. Był wówczas jednostką szpitalno-ewakuacyjną.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: chor. mar. Piotr Leoniak

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
 
Zbrodnia made in ZSRS
Kurs z dzwonem
V Korpus z nowym dowódcą
25 lat w NATO – serwis specjalny
Rakiety dla Jastrzębi
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Ramię w ramię z aliantami
Zmiany w dodatkach stażowych
Święto wojskowego sportu
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Głos z katyńskich mogił
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Ocalały z transportu do Katynia
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Prawda o zbrodni katyńskiej
Jeśli nie Jastrząb, to…
Optyka dla żołnierzy
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Sprawa katyńska à la española
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część druga
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Ogień w podziemiu
Mundury w linii... produkcyjnej
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Wojna w świętym mieście, epilog
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Barwy walki
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Szarża „Dragona”
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Na straży wschodniej flanki NATO
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Wojsko inwestuje w Limanowej
Szpej na miarę potrzeb
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
NATO na północnym szlaku
Odstraszanie i obrona
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Przygotowania czas zacząć

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO