moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Cztery medale dla Polaków w biegu na orientację

Dwa srebrne i dwa brązowe medale zdobyli reprezentanci Wojska Polskiego na 49. Wojskowych Mistrzostwach Świata w Biegu na Orientację. Polki zajęły drugie miejsca w rywalizacji drużynowej i sztafet. Natomiast Polacy dwukrotnie stanęli na trzecim stopniu podium. Mistrzostwa odbywały się w brazylijskiej bazie wojskowej w São Pedro da Aldeia.

Podwójne srebrne medalistki czempionatu w Brazylii, od lewej: st. szer. Hanna Wiśniewska, mar. Ewa Gwóźdź i szer. Aleksandra Hornik.

W Brazylii o medale walczyło 208 sportowców z 25 państw. W rywalizacji indywidualnej mężczyźni i kobiety ścigali się na średnim i długim dystansie. Zawodnicy mieli do pokonania trasy długości 5 oraz 13,1 km, natomiast zawodniczki rywalizowały na dystansie 3,7 i 8 km. Cztery najlepsze wyniki biegaczy z każdej reprezentacji w obu biegach były wliczane do klasyfikacji drużynowej. Natomiast o medalach w klasyfikacji drużynowej kobiet decydowały trzy najlepsze noty zawodniczek w biegu na dystansie średnim i długim. Mistrzostwa zakończyły się biegami sztafetowymi.

Najlepszym zawodnikiem czempionatu okazał się Szwajcar Matthias Kyburz, który wywalczył cztery złote medale: dwa w rywalizacji indywidualnej oraz po jednym za bieg sztafetowy i klasyfikację drużynową mężczyzn. W biegu na średnim dystansie wyprzedził o 73 s Rosjanina Leonida Novikova i o 111 s kolegę z reprezentacji Martina Hubmanna. Z kolei w biegu na długim dystansie drugi był Francuz Frédéric Tranchand, a trzeci Estończyk Timo Sild. Z Polaków najlepiej na odcinku 5 km spisał się mł. chor. Wojciech Kowalski, który zajął 11. miejsce. Szeregowy Bartosz Pawlak był 19., szer. Michał Olejnik – 27., szer. Rafał Podziński – 43., st. bosm. Marcin Richert – 57. i st. mar. Mateusz Wensław –70. Natomiast w biegu na 13,1 km Kowalski finiszował na ósmej pozycji, Olejnik na 13., Pawlak na 28. i Wensław na 33. W klasyfikacji drużynowej pierwsze miejsce zajęli Szwajcarzy, drugie Rosjanie, trzecie Polacy.

Młodszy chorąży Wojciech Kowalski biegnie po brązowy medal w biegu sztafetowym.

W rywalizacji kobiet na średnim dystansie trzy miejsca w pierwszej piątce zajęły Rosjanki. Złoto zdobyła Natalia Jefimowa, srebro Szwajcarka Sarina Jenzes, a brąz Julia Novikova. W czołowej dziesiątce uplasowały się dwie Polki: st. szer. Hanna Wiśniewska i szer. Aleksandra Hornik. Natomiast trzecia z naszych reprezentantek – mar. Ewa Gwóźdź była 20. Bieg na dystansie 8 km wygrała Szwajcarka Jenzes. Srebrny medal zdobyła Austriaczka Ursula Kadan, a brązowy Rosjanka Jefimowa. Najlepsza z Polek – Ola Hornik – była 8. Wysokie miejsca zajęły też dwie pozostałe nasze reprezentantki – Gwóźdź była 10., Wiśniewska – 12. W rywalizacji drużynowej złoty medal wywalczyły Rosjanki, srebrny Polki, brązowy Szwajcarki.

Cztery medale Biało-Czerwonych to więcej niż spodziewał się ppłk Tomasz Bartkowiak. Szef polskiej reprezentacji Wojska Polskiego na 49. Mistrzostwa przed odlotem do Brazylii zakładał, że Polakom uda się wywalczyć jeden z medali drużynowych. – To szczęście cieszyć się z czterech krążków. Te dwa zdobyte w sztafetach sprawiły mi najwięcej radości – przyznaje oficer. – Znakomicie na ostatniej zmianie w naszej sztafecie pobiegł chorąży Kowalski. Wyruszył na trasę jako piąty. Po świetnym biegu wyprzedził Litwina i Austriaka i zapewnił nam brąz.

Najlepsze drużyny mężczyzn i kobiet. W górnym rzędzie z lewej – Polki, w dolnym rzędzie z prawej – Polacy.

W Brazylii przyszło Polakom rywalizować z czołowymi na świecie zawodnikami w biegu na orientację. – Najlepsi biegacze są teraz werbowani do wojska. Dlatego poziom rywalizacji był bardzo wysoki. Nasi reprezentanci w niczym nie ustępowali zawodnikom ze Szwajcarii, Rosji czy Francji – mówi ppłk Bartkowiak. Jego zdaniem, kluczem do sukcesu podopiecznych kpt. mar. Janusza Porzycza i mł. chor. Roberta Banacha było krótkie zgrupowanie w ramach aklimatyzacji w Brazylii. – Pięć lat temu przed wojskowymi igrzyskami w Rio de Janeiro nasi reprezentanci przylecieli do Brazylii na zgrupowanie aklimatyzacyjne. Przyniosło to wówczas bardzo dobre efekty. Teraz powtórzyliśmy ten manewr. Kilka ważnych treningów w nowym terenie zaowocowało medalami – mówi oficer. – Poziom rywalizacji był bardzo wyrównany. O miejscach na podium w biegach na trudnych trasach decydowały detale. Przy tak silnej konkurencji odnieśliśmy duży sukces – podkreśla podpułkownik.

SZUS

autor zdjęć: archiwum reprezentacji Wojska Polskiego

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Pierwsi na oceanie
Wioślarze i triatlonistka na podium
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Flota Bayraktarów w komplecie
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Polki pobiegły po srebro!
NATO on Northern Track
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Krwawa noc pośród puszczy
Śladami ojca
Więcej hełmów dla żołnierzy
Wojskowe Oscary przyznane!
Ameryka daje wsparcie
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Serwis K9 w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Układ nerwowy Mieczników
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Pytania o europejską tarczę
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
„Ta ziemia do Polski należy…”
I zdobyliśmy!
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Bohater odtrącony
Gry wojenne w szkoleniu
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Pływacy i maratończycy na medal
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Na straży nieba
Po przeprawie ruszyli do walki
Premier odwiedził WZZ Podlasie
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Mobilne dowodzenie
„Pierwsza Drużyna” na start
W obronie wschodniej flanki NATO
Zmiany w dodatkach stażowych
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Armia Andersa w operacji „Honker”
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Polska wiktoria na Monte Cassino
Abramsy w pętli
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Orzeł dla bohaterów
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Rajd ku czci saperów
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Wojna w świętym mieście, epilog

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO