moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Autosan w programie „Wisła”

Przedstawiciele firmy Autosan i koncernu Raytheon podpisali dziś list intencyjny o współpracy. W uroczystości brał udział minister obrony Antoni Macierewicz. Spółka z Sanoka, wchodząca w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej, będzie dostarczać 13 krajom komponenty do produkcji zestawów rakietowych Patriot, m.in. kabiny kierowania walką i ruchome węzły łączności.


Podpisany dziś list intencyjny dotyczy współpracy polskiego i amerykańskiego przemysłu przy produkcji systemów rakietowych średniego zasięgu Patriot. – Liczymy na to, że włączenie Autosanu do tego systemu otworzy nam drogę do sfinalizowania wielkiego przedsięwzięcia, jakim jest produkcja zestawów obrony antyrakietowej Patriot dla Polski – mówił podczas uroczystości minister obrony Antoni Macierewicz.

Dokument podpisali: Marek Opowicz, prezes Autosanu Sp. z o.o., Arkadiusz Siwko i Maciej Lew-Mirski, reprezentujący Polską Grupę Zbrojeniową, oraz John Baird, wiceprezes firmy Raytheon, która jest producentem Patriotów.

Szef resortu obrony dodał, że porozumienie to kolejny dowód na to, że włączenie Autosanu do Polskiej Grupy Zbrojeniowej było bardzo dobrym rozwiązaniem. Antoni Macierewicz mówił, że dzięki temu udało się nie tylko uratować firmę przed likwidacją, ale też podjąć istotne działania, które wzmocnią obronność kraju.

Jak zastrzegał minister, list intencyjny nie przesądza, że Polska już zdecydowała o zakupie amerykańskich zestawów rakietowych Patriot. – Cały czas jesteśmy w trakcie rozmów. Mam jednak nadzieję, że ten dzisiejszy krok jest krokiem we właściwym kierunku – mówił.

Arkadiusz Siwko, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej, do której należy Autosan, podkreślał, że nawiązanie tego rodzaju współpracy nie byłoby możliwe bez inicjatywy MON. – Autosan będzie dostawcą komponentów dla 13 krajów świata. Potwierdza to tylko trafność strategii, którą wspólnie z resortem obrony obraliśmy – mówił.

John Baird, wiceprezes firmy Raytheon, dodał: – Bardzo się cieszę, że uczestniczymy w procesie zwiększania możliwości polskiego przemysłu zbrojeniowego, tym razem we współpracy z Autosanem.

Podpisany dokument zakłada, że firma Autosan będzie dostarczać kontenery własnej produkcji do 13 państw, które posiadają zestawy Patriot. Chodzi między innymi o kabiny kierowania walką oraz kabiny kierowania ogniem, ruchome węzły łączności i wozy remontowe. Tylko do budowy systemu obrony powietrznej średniego zasięgu „Wisła” ma zostać wykorzystanych 100 tego typu komponentów. W Autosanie planuje się także utworzenie Centrum Produkcji Kontenerów.

Polska ma kupić zestawy rakietowe średniego zasięgu Patriot w ramach programu „Wisła”. To jeden z najdroższych elementów programu modernizacyjnego polskiej armii – może kosztować nawet 50 mld zł. Do tej pory polski rząd wynegocjował, iż pierwsze dwie baterie miałyby być dostarczone do naszego kraju w 2018 roku, kolejnych sześć – do końca 2026. Ostatnie byłyby wyposażone w nowoczesne radary, umożliwiające obserwację przestrzeni w promieniu 360 stopni. Poza tym będą miały system sieciocentryczny synchronizujący Patrioty z systemami, którymi Polska już dysponuje. Obecnie trwają negocjacje warunków offsetowych między Polską a Stanami Zjednoczonymi.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko / CO MON

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1480689360
Drogo, stanowczo za drogo! Jak znam Amerykanów to nie dopuszczą nas do czynności i urządzeń najważniejszych w zestawach. Pozostaniemy przy pompowaniu kół, malowaniu zestawów, obsłudze przy namierzaniu i wystrzeleniu pocisków i... tyle. No jeszcze kontenery/kabiny mogą producenci wykonywać.
53-B9-43-BE

Zapomniana Legia Cudzoziemska
 
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Kurs z dzwonem
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
25 lat w NATO – serwis specjalny
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wojna w świętym mieście, epilog
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Prawda o zbrodni katyńskiej
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Ogień w podziemiu
Ocalały z transportu do Katynia
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Święto wojskowego sportu
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Psiakrew, harmata!
Jak wyszkolić pilota F-16?
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Wojna w świętym mieście, część druga
Animus Fortis, czyli mężny duch
Odstraszanie i obrona
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Rakiety dla Jastrzębi
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Hiszpański palimpsest
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Przygotowania czas zacząć
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Mundury w linii... produkcyjnej
Głos z katyńskich mogił
Zbrodnia made in ZSRS
Szpej na miarę potrzeb
Wojsko inwestuje w Limanowej
Zmiany w dodatkach stażowych
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
V Korpus z nowym dowódcą
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Weterani i bokser „Master”
Cena wolności
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Optyka dla żołnierzy
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Jeśli nie Jastrząb, to…
NATO na północnym szlaku
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO