moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pomóż kombatantom

Na świąteczną „Paczkę dla bohatera” czeka ponad 1,1 tysiąca kombatantów. Wolontariusze zbierają głównie artykuły spożywcze, ciepłe ubrania, środki czystości. Jednak byłym żołnierzom potrzebne są również aparaty słuchowe i chodziki. Akcja trwa do 15 grudnia nie tylko w Polsce, lecz także we Francji, Wielkiej Brytanii i Holandii.

Ponad dwustu wolontariuszy akcji „Paczka dla bohatera” zbiera świąteczne podarki dla kombatantów. – Pomagamy między innymi żołnierzom Armii Krajowej i powstańcom warszawskim. Ale tak naprawdę nie ma dla nas znaczenia, gdzie służyli. Wspieramy każdego, kto potrzebuje pomocy – mówi organizator akcji st. sierż. rez. Tomasz Sawicki, który służył w 15 Wielkopolskiej Brygadzie Kawalerii Pancernej. Akcja „Paczka dla bohatera” to indywidualna inicjatywa byłego żołnierza, organizowana już po raz szósty. Starszy sierżant rezerwy T. Sawicki dodaje, że na wsparcie czekają głównie kombatanci II wojny światowej i walk po 1945 roku.– Jestem byłym żołnierzem i nie wypada mi płakać, ale coś ściska mnie za gardło, gdy widzę, w jakich warunkach żyją niektórzy – przyznaje Sawicki. – Są to osoby o różnych życiorysach. Czasami bardzo dramatycznych i dziś szczególnie potrzebują naszej pomocy.

W akcję może włączyć się każdy. Potrzebna jest żywność z długim terminem ważności: mąka, cukier, kasze, słodycze, makarony. A także środki do utrzymywania higieny: żele pod prysznic, pasty do zębów, mydła, szampony, koce, ciepłe skarpety. Organizatorzy zastrzegają, że nie zbierają pieniędzy. Produkty trzeba dostarczyć koordynatorom do specjalnie wyznaczonych punktów w 40 miastach Polski (m.in. w Warszawie, Lublinie, Poznaniu oraz mniejszych, takich jak Siedlce, Międzyrzecz, Łochów), a także w Europie. Pełna ich lista wraz z nazwiskami osób odpowiedzialnych za zbiórkę została zamieszczona na Facebooku (link).

W tym roku kombatanci poprosili organizatorów o aparaty słuchowe, chodziki oraz materac przeciwodleżynowy. – Liczymy na to, że zgłoszą się do nas firmy, które podarują tego typu sprzęt naszym bohaterom – apeluje st. sierż. rez. Tomasz Sawicki. Podkreśla, że do paczki warto dołączyć także świąteczne kartki i laurki, które mogą wykonać dzieci. – Takie gesty sympatii są dla kombatantów niezmiernie ważne. Wspaniale jest widzieć uśmiech, gdy czytają życzenia i oglądają własnoręcznie zrobione pocztówki – mówi starszy sierżant rezerwy.

Jeśli ktoś nie ma możliwości dostarczenia produktów do wyznaczonych miejsc, może skorzystać z opcji zakupów w sklepach internetowych. – Wystarczy poprosić o przekazanie paczki pod adres konkretnego punktu – mówi Sawicki.

Do akcji można przyłączyć się także, zostając wolontariuszem. – Czekam na zgłoszenia wszystkich, którzy chcieliby pomóc segregować produkty, a potem rozwozić je kombatantom – mówi organizator. – Najłatwiej skontaktować się ze mną przez Facebooka lub telefonicznie (linki). Pamiętajcie, że działamy w całej Polsce i szukamy chętnych do pomocy w różnych miastach – dodaje były żołnierz. Organizatorzy proszą również, by jak najwięcej mówić o ich kampanii, udostępniać informacje w mediach społecznościowych, opowiadać o niej znajomym, nagłaśniać informacje w jednostkach wojskowych. Do tej pory do pomocy włączyli się żołnierze 5 Pułku Inżynieryjnego, 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, 12 Batalionu Dowodzenia ze Szczecina, 5 Pułku Artylerii i 17 Brygady Zmechanizowanej.

Akcja zbierania produktów potrwa do 15 grudnia. Potem wolontariusze posegregują otrzymane podarki i rozwiozą je do ponad tysiąca kombatantów. – Zrobimy wszystko, by paczki dotarły do bohaterów przed Bożym Narodzeniem – zapewnia st. sierż. rez. Tomasz Sawicki.

Ewa Korsak

autor zdjęć: mjr Joanna Kempa

dodaj komentarz

komentarze


Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
 
Kurs z dzwonem
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Barwy walki
Wojna w świętym mieście, część druga
Szarża „Dragona”
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
NATO na północnym szlaku
Optyka dla żołnierzy
Wojna w świętym mieście, epilog
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Odstraszanie i obrona
V Korpus z nowym dowódcą
Rakiety dla Jastrzębi
Na straży wschodniej flanki NATO
Jeśli nie Jastrząb, to…
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przygotowania czas zacząć
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Charge of Dragon
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Święto wojskowego sportu
Ogień w podziemiu
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Sprawa katyńska à la española
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Zbrodnia made in ZSRS
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Zmiany w dodatkach stażowych
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Głos z katyńskich mogił
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Ramię w ramię z aliantami
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
25 lat w NATO – serwis specjalny
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Szpej na miarę potrzeb
Mundury w linii... produkcyjnej
Prawda o zbrodni katyńskiej
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Strażacy ruszają do akcji
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Ocalały z transportu do Katynia
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO