moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zmiana dowódcy 1 Brygady Pancernej

6 grudnia w 1 Warszawskiej Brygadzie Pancernej w garnizonie Wesoła miało miejsce przekazanie obowiązków dowódcy brygady. Z brygadą pożegnał się gen. bryg. Stanisław Czosnek, natomiast dowodzenie objął płk Jan Rydz.

Punktualnie o godzinie 14.00 na placu apelowym dowódca uroczystości ppłk Piotr Terebus złożył meldunek dowódcy 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej gen. dyw. Markowi Sokołowskiemu. Po przyjęciu meldunku gen. Sokołowski w towarzystwie gen. Czosnka oraz płk. Rydza powitał sztandar jednostki, dokonał przeglądu pododdziałów i przywitał się z uczestnikami uroczystości. Po odczytaniu rozkazu o zmianie na stanowisku dowódcy 1 Brygady Pancernej dowódca 16 Dywizji Zmechanizowanej przedstawił nowego dowódcę brygady i podziękował odchodzącemu.

Następnie odbyło się uroczyste przekazanie sztandaru, podpisanie protokołu przekazania i objęcia dowodzenia oraz złożony został meldunek dowódcy dywizji. Przekazany został również proporzec rozpoznawczy, odznaka brygady i oznaki rozpoznawcze oraz buławy. Szef sekcji wychowawczej mjr Antoni Klóskowski odczytał rozkaz okolicznościowy odchodzącego dowódcy. Żegnając się z brygadą, gen. Czosnek powiedział: – Cieszę się, że dane mi było dowodzić tą brygadą, dowodzić żołnierzami tej brygady i kierować pracownikami resortu obrony narodowej tu pracującymi. Był to dla mnie zaszczyt i honor i – muszę to powiedzieć – duża przyjemność. W kolejnych słowach generał Czosnek zauważył: – To, co zrobiliśmy przez okres mojego dowodzenia, musi być zapisane w annałach brygady, a zrobiliśmy sto pięćdziesiąt procent normy, bo oprócz naszej normalnej działalności szkoleniowej wykonywaliśmy wiele innych zadań pozaplanowych, jak chociażby związanych z dzisiejszą wizytą ministra. Podsumowując swoje wystąpienie, gen. Czosnek podkreślił: – Z tej brygady odchodzę z pięknymi wspomnieniami.

Obejmujący dowodzenie płk Rydz stwierdził: – Gdy dwadzieścia pięć lat temu jako młody podporucznik kwaterowałem w tej brygadzie, nigdy bym nie przypuszczał, że zostanę jej dowódcą. Dla mnie to wielki zaszczyt i wyróżnienie. Wiem, jaka wielka odpowiedzialność stoi przede mną i jakie to dla mnie wielkie wyróżnienie. Wiem również, jak Wy, żołnierze oraz pracownicy wojska, i generał Czosnek wysoko zawiesiliście poprzeczkę, ale obiecuję, że zrobię wszystko, aby utrzymać ten wysoki, bardzo wysoki poziom.

Gen. bryg. Stanisław Czosnek decyzją Ministra Obrony Narodowej dalszą służbę pełnić będzie na stanowisku zastępcy dowódcy 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej.

Płk dypl. Jan Rydz (ur. 1967 r.) jest absolwentem WSOWP w Poznaniu (1991), Akademii Obrony Narodowej (1998), Kursu Taktyczno-Operacyjnego Integracji z NATO oraz Podyplomowych Studiów Operacyjno-Strategicznych (PSOS). Po ukończeniu poznańskiej szkoły płk. Jan Rydz pełnił służbę na stanowisku dowódcy plutonu czołgów w 29. Pułku Zmechanizowanym i 120. Husarskim Pułku Zmechanizowanym. W 1993 r. objął obowiązki dowódcy kompanii czołgów w tymże pułku. W latach 1994 - 1996 był dowódcą eksperymentalnej kompanii czołgów na PT - 91 w 34. Brygadzie Kawalerii Pancernej. Po ukończeniu AON w 1998 r. płk Jan Rydz przejął obowiązki dowódcy 1 batalionu czołgów w 10. Brygadzie Kawalerii Pancernej. Do września 2005 r. pełnił służbę na stanowisku szefa sztabu tej brygady. Następnie, po ukończeniu PSOS w Akademii Obrony Narodowej, od lipca 2006 r. został wyznaczony na stanowisko zastępcy dowódcy 10. Brygady Kawalerii Pancernej. Od 08.01 do 01.08. 2008 r. płk Rydz pełnił obowiązki dowódcy 10. Brygady Kawalerii Pancernej. Po ukończeniu Studium Polityki Obronnej został Głównym Specjalistą w Zarządzie Planowania Rozwoju Wojsk Lądowych (G-5) Dowództwa Wojsk Lądowych. 08 września 2010r. objął obowiązki dowódcy 9. Brygady Kawalerii Pancernej. Od 30 lipca 2015 roku do 5 maja 2016r. dowodził 15. Giżycką Brygadą Zmechanizowaną.
6 grudnia 2016 roku płk Jan Rydz objął obowiązki dowódcy 1 Brygady Pancernej.

Tekst: kpt. Zbigniew Gierczak, mjr Zbigniew Tuszyński

red. PZ

autor zdjęć: kpt. Zbigniew Gierczak

dodaj komentarz

komentarze


Zmiany w szkoleniu podoficerów
 
Lekcja wojska od górali
Nastał dzień krwi i chwały…
„Czajka” składa skrzydła
Kandydaci do „armii mistrzów” na szkoleniu
SOMA dla specjalsów
F-16 lecą na Litwę
Na straży nienaruszalności
11 medali dla wojskowych na czempionacie w boksie
Paczki świąteczne od PGZ
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Sojuszniczy ogień w Orzyszu
Kiedy słyszysz „Alpha Scramble”!
Komandos z Lublińca na czele korpusu podoficerskiego WOT
Bryza na południowej flance
Mielec wraca do odrzutowców
Aktywność migrantów powoli spada
Hybrydowa agresja ze Wschodu
Dodatek specjalny za ochronę granicy
Święto żołnierzy artylerii
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Pierwsze Żmije na granicy
Najlepszy Sportowiec Polski 2021 roku. Głosujmy na żołnierzy!
Na granicy nieco spokojniej
Retro Liga, czyli rozgrywki z historią w tle
Pułkownik Ciepliński w rękach UB
Tarcza Polski coraz bliżej. Umowy w sprawie „Wisły” i „Narwi”
Nauka kruszenia lodu
Jakie zmiany w zakwaterowaniu?
Kawaleria powietrzna w akcji, czyli skok na poligon
Orlik po raz dziesiąty
35 medali wojskowych pływaków
Harduny dla strażaków?
Zakupy dla wojska w nowym trybie?
Siedem medali zapaśników na wojskowym czempionacie
O Polskę walczyli u boku Napoleona
„Tumak ’21” na finiszu
„Murem za polskim mundurem”
Czarna Dywizja znów bezkonkurencyjna!
Terytorialsi wybrali najlepszych pracodawców
W Sejmie o kondycji PGZ
We Are Where We Are Needed
W BBN o sytuacji na granicy
Czy będą zmiany wojskowych reprezentantów?
Prezydent z wizytą na granicy
Oczy na wschodnią flankę
Legioniści wkraczają do Warszawy
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Czy będzie koniec służby kontraktowej?
W jedynym słusznym kierunku
Wojskowi studenci medycyny pomagają na Okęciu
Obowiązkowe szczepienia dla żołnierzy?
Pentagon: oko na Chiny, Europa z tyłu głowy
Zespół NATO na bojowo
W drodze do wojska
Sojusznicze wsparcie na granicy
Afganistan. Czas wracać do domu
Działamy szybko i zdecydowanie
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Siły NATO ćwiczą w Kłajpedzie
Śladem „białych kurierów”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO