moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nagrodzono najlepsze prace naukowe z dziedziny obronności

Badania nad nowoczesnym pociskiem do czołgów Leopard oraz prace badawcze dotyczące odporności na przebicie pancerzy pojazdów wojskowych – to projekty, które zdobyły dwie główne nagrody w konkursie na najlepsze prace naukowe w dziedzinie obronności. Oba wyróżnione dziś projekty zostały opracowane w Wojskowym Instytucie Technicznym Uzbrojenia.

– Bez rozwoju techniki, technologii i nauk ścisłych nie ma współczesnej gospodarki, współczesnego państwa, a także rozwiązań z dziedziny obronności – mówił dziś prof. Wojciech Fałkowski, wiceminister obrony podczas uroczystości wręczenia nagród.

Konkurs – organizowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej – wyłania laureatów w dwóch kategoriach. W pierwszej są przyznawane nagrody dla zespołów prowadzących prace badawczo-rozwojowe. W drugiej kategorii jury wskazuje najlepsze prace naukowe, które zostały już wdrożone. Dodatkowo kapituła przyznaje wyróżnienia za najlepszy patent. W tym roku odbyła się czwarta edycja konkursu.

Największym zwycięzcą tegorocznego konkursu okazał się Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia, którego dwa projekty dostały główne nagrody. Jury wyróżniło zespół WITU za pracę dotyczącą penetracji pancerzy przez pociski podkalibrowe z penetratorem jednolitym i segmentowym. Także WITU – wraz ze spółką Mesko – otrzymało pierwszą nagrodę w kategorii projektów wdrożonych już do produkcji. Chodzi o pocisk kalibru 120 mm z nowego typu podkalibrowym penetratorem. Pocisk ten jest zbudowany z osłony, która odpada po opuszczeniu przez niego lufy, oraz z rdzenia z bardzo twardego materiału. Amunicja ta jest już produkowana seryjnie z przeznaczeniem dla czołgów Leopard 2A4 i 2A5.

– Prace badawcze i wdrożeniowe trwały od 2004 roku – mówi ppłk dr hab. Marek Magier, kierownik Zakładu Uzbrojenia Artyleryjskiego WITU, jednocześnie kierownik obu zwycięskich projektów. Opracowano pocisk, który jest w stanie przebić kompozytowe, wielowarstwowe pancerze współczesnych czołgów, na których inne, sztywne pociski pękały. Podpułkownik Magier tłumaczy, że dzięki połączeniu dwóch sztywnych segmentów penetratora pocisku z plastyczną tuleją ze stopu stali powstał pocisk, który nie łamie się w kontakcie z pancerzem czołgu. Rozwiązanie zostało opatentowane, a amunicja jest seryjnie produkowana m.in. w zakładach Mesko w Skarżysku Kamiennej. Do armii dostarczono już ponad połowę z 13 tys. zamówionych nabojów.

W sumie nagrody przyznano dziś sześciu zespołom badawczym, m.in. za projekt nowoczesnej kamery termowizyjnej przeznaczonej dla systemów kierowania ogniem, system wspomagający lądowanie samolotów oraz lekki system trałowy służący do rozminowywania terenu.


Film: MON

Laureaci IV Konkursu na najlepszą pracę naukową i wdrożenie z dziedziny obronności

Najlepsza praca naukowa lub rozwojowa:

• I nagroda dla wykonawców pracy badawczej nt.„Penetracja pancerzy przez kinetyczne pociski podkalibrowe z penetratorem jednolitym i segmentowym”. Projekt zrealizowany pod kierunkiem ppłk. dr. inż. Mariusza Magiera, zgłoszony przez Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia, finansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz MON.

• II nagroda dla wykonawców pracy badawczej nt. „System monitorowania i prognozy stanu technicznego struktury statku powietrznego z wykorzystaniem sieci czujników i systemu eksperckiego”. Międzynarodowy projekt badawczy Europejskiej Agencji Obrony finansowany przez MON, zgłoszony przez Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych w konsorcjum z Akademią Górniczo-Hutniczą, Wojskowymi Zakładami Lotniczymi nr 1, Politechniką Mediolańską oraz hiszpańskim Instytutem Lotnictwa INTA. Kierownik projektu – dr inż. Sławomir Klimaszewski.

• III nagroda dla wykonawców pracy badawczej nt. „Modułowy, lekki system trałowy MLM”. Projekt badawczy EAO zrealizowany pod kierunkiem dr. inż. Jana Dobkowskiego, finansowany przez MON, zgłoszony przez Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej SA z udziałem Norwegii, Francji, Włoch i Polski.

Najlepsze wdrożenie produktu będącego wynikiem badań naukowych lub prac rozwojowych:

• I nagroda dla wykonawców pracy badawczej nt. „120 mm nabój z bojowym pociskiem podkalibrowym typu APFSDS-T do armaty czołgu Leopard 2A4”, zgłoszonej przez WITU w konsorcjum z Mesko SA, kierowanej przez ppłk. dr. inż. Mariusza Magiera.
• II nagroda dla wykonawców pracy badawczej nt. „Zestaw modyfikacyjny kamery termowizyjnej z kamerą termowizyjną III generacji KLW-1 Asteria”, prowadzonej pod kierunkiem mgr. inż. Stanisława Natkańskiego, zgłoszonej przez Przemysłowe Centrum Optyki SA.

Wyróżnienie za najlepszy patent, wynalazek, prawo ochronne na wzór użytkowy lub prawo z rejestracji wzoru przemysłowego dla:

• pracy nt. „Optoelektroniczny, wielowidmowy system wspomagający lądowanie samolotów”, zgłoszonej przez Wojskową Akademię Techniczną w konsorcjum z Przemysłowym Instytutem Telekomunikacji Radwar SA oraz PCO SA, prowadzonej pod kierunkiem prof. dr. hab. inż. Edwarda Sędka.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
 
Głos z katyńskich mogił
Zachować właściwą kolejność działań
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Barwy walki
Wojna w świętym mieście, część druga
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Wojna w świętym mieście, epilog
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Front przy biurku
Kadisz za bohaterów
Na straży wschodniej flanki NATO
Ramię w ramię z aliantami
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Strażacy ruszają do akcji
Szarża „Dragona”
Szpej na miarę potrzeb
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Wojna na detale
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kolejne FlyEle dla wojska
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
NATO na północnym szlaku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Italii, za wolność waszą i naszą
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
SOR w Legionowie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Sprawa katyńska à la española
Sandhurst: końcowe odliczanie
Charge of Dragon
Święto stołecznego garnizonu
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
25 lat w NATO – serwis specjalny
NATO on Northern Track
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO