moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kryptonim „Paczka dla Kombatanta”

Słodycze, wędliny, kawa, herbata – to tylko część produktów, jakie w świątecznych paczkach znajdą bohaterowie walk o niepodległość. Akcję „Paczka dla Kombatanta” zorganizowała fundacja Cultura Memoriae, a sfinansowała Polska Grupa Energetyczna. – Ten gest daje nam wiarę w człowieka – mówiła Krystyna Zając, była więźniarka obozu Ravensbrück.


Akcja „Paczka dla Kombatanta” została zorganizowana przez fundację Cultura Memoriae, która wspiera m.in. kombatantów. Dzięki inicjatywie, 500 osób – członków Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, a także więźniów obozu koncentracyjnego Ravensbrück i więzienia Pawiak – otrzyma świąteczne paczki.

– W ten sposób chcemy także pokazać młodemu pokoleniu, że osoby, które walczyły o niepodległość naszego kraju są wśród nas. Sprawić, aby te święta były dla nich radosne – mówiła podczas konferencji prasowej Hanna Nowakowska, prezes fundacji Cultura Memoriae.

Dzięki nim mówimy po polsku

Zanim akcja ruszyła, kombatanci i ich opiekunowie anonimowo wypełnili ankiety, w których pytano, jakie mają potrzeby. To właśnie wynik tego badania wpłynął na decyzję o przygotowaniu paczek. – Osoby uczestniczące w badaniu oczekiwały przede wszystkim wsparcia finansowego, dlatego postanowiliśmy przygotować dla nich upominki – dodaje prezes fundacji Cultura Memoriae. –Zależało nam, aby te prezenty naprawdę były potrzebne i sprawiły im radość – dodała.

W świątecznych paczkach, które trafią do bohaterów walk o niepodległość znajdą się między innym słodycze, wędliny, kawa, herbata. Jak zaznaczają organizatorzy akcji, wszystkie produkty są bardzo dobrej jakości i zostały wyprodukowane w Polsce. – Chcieliśmy także, aby kombatanci otrzymali produkty, na które na co dzień nie mogą sobie pozwolić, a które kojarzą się ze świętami – podkreślała Nowakowska.

Zakupy wszystkich produktów sfinansowała Polska Grupa Energetyczna oraz Fundacja PGE. – Cieszy mnie to, że wspólnie z fundacją Culturae Memoriae mogliśmy przygotować paczki dla bohaterów – mówił Henryk Baranowski, prezes Polskiej Grupy Energetycznej. – Chociaż w tak skromny sposób mieliśmy szansę okazać szacunek osobom, dzięki którym jesteśmy dziś dumnym narodem, mówimy w języku polskim i czcimy święta zgodnie z naszą tradycją – dodał. Agnieszka Michalak z Ministerstwa Obrony Narodowej, które objęło akcję honorowym patronatem, podziękowała organizatorom. – Kombatanci, osoby zasłużone dla ojczyzny wymagają najwyższego szacunku i troski – podkreślała.

Pamięć o pokoleniu AK

O swoich wspomnieniach z wojny opowiadali dziennikarzom weterani, którzy uczestniczyli w spotkaniu. – Włączyliśmy się do walki w takiej formie, na jaką było nas wówczas stać. Trzech chłopaków z mojej drużyny zostało rozstrzelanych w czasie walk. Dwóch zaraz po zakończeniu wojny zostało aresztowanych – mówił Stanisław Krakowski, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w okręgu Warszawa. – Po wojnie czyściliśmy cegły i ładowaliśmy je na wagony. To z nich budowano wówczas miasto – zaznaczał.

Przypomniał także, że dziś w województwie mazowieckim żyje prawie 800 członków Światowego Związku Żołnierzy AK. – Utrzymujemy kontakty także z koleżankami i kolegami, którzy nie mogą wyjść z domu. Takie spotkania są bardzo ważne dla samotnych osób – mówił. – Dlatego też inicjatywa fundacji Cultura Memoriae jest tak cenna. Świadczy o tym, że pokolenie żołnierzy AK nie zostało zapomniane. Serdecznie za to dziękuję – podkreślał.

Krystyna Zając, więźniarka obozu koncentracyjnego dla kobiet w Ravensbrück, mówiła o swoich koleżankach. – W obozie wiele młodych Polek ginęło za miłość do ojczyzny. Dziś żyje ich tylko pięć. Choć zostały okaleczone i mają trudne życie, ale są dzielne. Nie odebrano im wiary w dobro – podkreślała. – Chciałabym podziękować młodym ludziom, za to, że zachowują pamięć o czasach, w których żyliśmy, a także za to że dają nam wiarę w człowieka – dodała.

Pierwsze z 500 paczek, już trafiły do kombatantów. Kolejne wolontariusze dostarczą przed Nowym Rokiem. – Zdajemy sobie sprawę, że ta akcja to zaledwie kropla w morzu potrzeb – mówi Hanna Nowakowska. Mamy nadzieję, że nasze działanie będzie impulsem dla innych środowisk, aby angażowały się w pomoc kombatantom w swoich regionach – dodała.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Fundacja PGE

dodaj komentarz

komentarze


Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
 
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ramię w ramię z aliantami
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
25 lat w NATO – serwis specjalny
Kolejne FlyEle dla wojska
Wojna w świętym mieście, część druga
Przygotowania czas zacząć
Sandhurst: końcowe odliczanie
Wojna na detale
Front przy biurku
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
NATO na północnym szlaku
NATO on Northern Track
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Szarża „Dragona”
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, epilog
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Kadisz za bohaterów
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Na straży wschodniej flanki NATO
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Święto stołecznego garnizonu
Strażacy ruszają do akcji
W Italii, za wolność waszą i naszą
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Charge of Dragon
Zachować właściwą kolejność działań
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Sprawa katyńska à la española
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Szpej na miarę potrzeb
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Głos z katyńskich mogił
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Barwy walki
SOR w Legionowie
Zmiany w dodatkach stażowych
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO