moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Siła pancernego wsparcia - 2. część

Wozy wsparcia technicznego M88A2 IRV Hercules, kołowe transportery rozpoznawcze M1117 ASV, a także mobilne warsztaty i stacje uzdatniania wody. Amerykańska 3 Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa, która rozpoczyna służbę w Polsce i krajach bałtyckich, dysponuje ponad 2 tysiącami różnego typu pojazdów bojowych, rozpoznawczych, logistycznych i medycznych.

Od kilku dni trwa przerzut do Europy sprzętu 3 Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej 4 Dywizji Piechoty (3rd Armored Brigade Combat Team 4th Infantry Division). Jej żołnierze rozpoczynają służbę w Polsce i krajach bałtyckich, by wzmocnić wschodnią flankę NATO. Amerykańscy dowódcy mocno akcentują, że US Army wysłało brygadę pancerną wraz z całym jej zapleczem logistycznym, wywiadowczym i medycznym. Dlaczego to tak istotne? Ponieważ oznacza to, iż 3 ABCT jest samodzielnym związkiem taktycznym, który, owszem, może przez dowolny okres ćwiczyć i szkolić się w państwach bałtyckich i Polsce, ale gdy zajdzie taka potrzeba, jest w każdej chwili gotowy do pełnowymiarowych działań bojowych. Nie musi czekać na przybycie zza oceanu niezbędnych do tego poddziałów logistycznych, inżynieryjnych, medycznych, wywiadowczych etc.

Trzon sił brygady to dwa bataliony pancerne – 1 Batalion 66 Pułku Pancernego (najstarsza jednostka pancerna amerykańskiej armii) oraz 1 Batalion 68 Pułku Pancernego. Siłę tanków uzupełnia uzbrojony w bojowe wozy piechoty 4 Szwadron 10 Pułku Kawalerii oraz 1 Batalion Piechoty 8 Pułku Piechoty. Poza tym pododdziałami 3 ABCT dysponuje jeszcze: 3 Batalionem 29 Pułku Artylerii Polowej, 588 Brygadowym Batalionem Inżynieryjnym oraz 64 Brygadowym Batalionem Wsparcia. Łącznie to ponad cztery tysiące żołnierzy dysponujących prawie trzema tysiącami pojazdów i przyczep.

Siła wsparcia i logistyki

I choć w 3ABCT, podobnie jak w każdej liniowej jednostce pancernej, najwięcej uwagi przyciągają czołgi – w tym wypadku Abramsy M1A2SepV2, wspierające je bojowe wozy piechoty M2A3 Bradley oraz transportery gąsienicowe M113, a także zapewniające osłonę ogniową 155 mm armatohaubice M109A6 Paladin – to bardzo często cichymi bohaterami działań bojowych są owe dwa tysiące pojazdów (i przyczep) im towarzyszących. Czy można wyobrazić sobie walkę bez zapasów amunicji, paliwa, wody i jedzenia dla żołnierzy? Oczywiście nie. To dlatego 3 ABCT przywiozła do Polski ponad 900 różnego typu ciężarówek, wśród których dominują dwie „linie” produktów amerykańskiej firmy Oshkosh. Pierwsza, to pojazdy średniej ładowności z grupy Family of Medium Tactical Vehicles (FMTV), np. M1085 i M1086, które amerykańscy żołnierze wykorzystują do przewozu niedużych ładunków, transportu ludzi i holowania przyczep.

Drugą grupą ciężarówek są pojazdy o większej ładowności z linii HEMTT (Heavy Expanded Mobility Tactical Truck). Amerykański producent na potrzeby rodzimych sił zbrojnych, opracował kilka wersji tych wozów, m.in. M977 i M985 (transportowe), M978 (cysterna), M983 (ciągnik) oraz M1120, który jest przeznaczony do przewozu standardowych kontenerów 20- i 40-stopowych.

Na pojazdach HEMTT wyposażone są również w specjalistyczne zabudowy, np. warsztaty remontowo-naprawcze czołgów i samochodów czy przewoźne stacje oczyszczania wody – Tactical Water Purification System (TWPS). Zainstalowane w nich urządzenia są w stanie oczyścić do 1500 galonów (jeden galon to około 3,7 litra) wody na godzinę (gdy źródłem jest woda słodka) albo 1200 galonów wody na godzinę (gdy czerpana jest z morza).

Poza logistyką część każdej brygady pancernej (ABCT) stanowią pododdziały inżynieryjne oraz rozpoznawcze. Podstawowymi pojazdami tych ostatnich są produkowane od 1999 roku przez firmę Textron pojazdy M1117 GASV (Guardian Armored Security Vehicle) oraz ich zmodernizowana w 2008 roku wersja M1200. Ich zasadniczym uzbrojeniem jest działko o kalibrze 12,7 milimetrów.

Jeśli chodzi o pojazdy inżynieryjne, to Amerykanie stosują prostą zasadę, mianowicie powinny być one konstruowane również na bazie wozów bojowych wykorzystywanych przez daną jednostkę liniową. To dlatego 3 ABCT ma na swoim stanie poza dziesiątkami traktorów i spychaczy m.in. takie ciekawostki jak pojazdy do rozminowywania zbudowane na bazie czołgów Abrams, czyli M1 ABV (Assault Breacher Vehicle), oraz wozy zabezpieczenia technicznego na bazie Abramsów, czyli Herculesy (Heavy Equipment Recovery Combat Utility Lifting Extraction System). 

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: 3rd Armored Brigade Combat Team 4th Infantry Division, Bogusław Politowski

dodaj komentarz

komentarze

~rotmistrz
1484422380
Tylko nie "działko o kalibrze 12,7 milimetrów" ;) Poza tym jednostki rozpoznawcze używają także wozów Bradley w wersji zwiadowczej. I sugeruję zwrócić uwagę na środki rozpoznania elektronicznego, radary artyleryjskie czy bezzałogowce.
29-A0-69-EA

Ocalały z transportu do Katynia
 
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Szarża „Dragona”
Strażacy ruszają do akcji
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Na straży wschodniej flanki NATO
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Głos z katyńskich mogił
Rakiety dla Jastrzębi
NATO na północnym szlaku
Sprawa katyńska à la española
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Święto wojskowego sportu
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Ramię w ramię z aliantami
25 lat w NATO – serwis specjalny
Jeśli nie Jastrząb, to…
Zmiany w dodatkach stażowych
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Przygotowania czas zacząć
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Wojna w świętym mieście, część druga
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ogień w podziemiu
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Barwy walki
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Prawda o zbrodni katyńskiej
V Korpus z nowym dowódcą
Mundury w linii... produkcyjnej
Wojna w świętym mieście, epilog
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Kurs z dzwonem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Odstraszanie i obrona
Wojsko inwestuje w Limanowej
Optyka dla żołnierzy
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Szpej na miarę potrzeb
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Zbrodnia made in ZSRS
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO