moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Podchorążowie na poligonie

Do Świętoszowa przyjechali podchorążowie, którzy studiują obronę przeciwlotniczą w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych. Razem z żołnierzami 10 Brygady Kawalerii Pancernej mogli się sprawdzić na poligonie. Ćwiczyli m.in. obsługę systemów dowodzenia i przeciwlotniczych zestawów artyleryjsko-rakietowych. Po ukończeniu uczelni i zdobyciu pierwszej gwiazdki obejmą stanowiska dowódców plutonów.

Szkolenie na poligonie przeszło jedenastu podchorążych z trzeciego roku zarządzania Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych. Ich specjalizacja to obrona przeciwlotnicza. Gdy studenci stawili się w 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej, zajęcia w terenie odbywał dywizjon przeciwlotniczy. Pododdział brał właśnie udział w treningu z siłami powietrznymi. W pole wyjechały stanowisko dowodzenia dywizjonu, baterie przeciwlotnicze oraz system zabezpieczenia logistycznego. Przeciwlotnicy ćwiczyli m.in. odpieranie ataków z powietrza. Studenci przyłączyli się do szkolenia.

Gromy i systemy dowodzenia

Na początek przyszli przeciwlotnicy mogli się sprawdzić w roli operatorów systemów dowodzenia obroną przeciwlotniczą. Korzystając z garnizonowych węzłów łączności, wzięli udział w procesie wymiany informacji między jednostkami na temat sytuacji powietrznej. – Podchorążowie są zdyscyplinowani. Widać, że chcą się jak najwięcej nauczyć – ocenia ppłk Piotr Jaraczewski, dowódca dywizjonu przeciwlotniczego 10 Brygady. – Na poligonie mają doskonałą okazję przekonać się, że to, co wyczytali, nie zawsze idealnie sprawdza się w warunkach polowych. Choćby wtedy, gdy jest sroga zima i wojskowy sprzęt na przykład ulega awarii – dodaje dowódca.

Studenci uczyli się m.in. organizowania systemu łączności, obsługi armat oraz wykorzystywania zautomatyzowanego systemu dowodzenia Łowcza-Rega. Poznawali procedury kierowania ogniem całego dywizjonu przeciwlotniczego. Wszystko pod okiem doświadczonych przeciwlotników.

Podchorążowie mogli także spróbować swoich sił, korzystając z urządzenia szkolno-treningowego, na którym ćwiczyli posługiwanie się zestawami przeciwlotniczymi Grom. Trening ten przygotowywał ich do strzelania bojowego, które w maju przeprowadzą na poligonie sił powietrznych w Ustce.

Szkoła pod gołym niebem

Ćwiczenia w jednostkach i centrach szkolenia wojskowi studenci odbywają na każdym roku studiów. Podczas pierwszego roku kandydaci na przeciwlotników uczyli się podstawowych funkcji, odgrywali np. rolę operatorów zestawów przeciwlotniczych i stanowisk dowodzenia. Taki miesięczny kurs przeszli między innymi w Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie.

Podczas drugiego roku studiów odbywali praktyki dowódcze. Jako dowódcy drużyn prowadzili zajęcia z żołnierzami. – Wszystkie praktyki w jednostkach wojskowych są dla nas bardzo ważne. Mamy bowiem kontakt z doświadczonymi specjalistami i szansę, by poznawać sprzęt, na którym kiedyś będziemy pracowali – podkreśla st. kpr. pchor. Bartłomiej Wajda, słuchacz trzeciego roku WSOWL. Uczestnik szkolenia dodaje, że praca w trudnym terenie i zimowych warunkach najlepiej przygotowuje do roli dowódcy.

– Cieszę się, że podchorążowie w czasie praktyk wykazali się sporą wiedzą i umiejętnościami. To dowód na to, że model kształcenia w szkołach oficerskich się sprawdza – mówi mjr Jacek Pająk, wykładowca, kierownik zespołu obrony przeciwlotniczej WSOWL.

Po zdobyciu dyplomu i uzyskaniu pierwszych oficerskich gwiazdek absolwenci wrocławskiej uczelni trafią do pododdziałów przeciwlotniczych na stanowiska dowódców plutonów.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: kpt. Adrianna Wołyńska

dodaj komentarz

komentarze


Kadisz za bohaterów
 
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Szarża „Dragona”
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Wojna w świętym mieście, epilog
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Sandhurst: końcowe odliczanie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
25 lat w NATO – serwis specjalny
Ocalały z transportu do Katynia
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Zmiany w dodatkach stażowych
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Przygotowania czas zacząć
Na straży wschodniej flanki NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Strażacy ruszają do akcji
Front przy biurku
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część druga
Sprawa katyńska à la española
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Głos z katyńskich mogił
Wojna na detale
Charge of Dragon
Zachować właściwą kolejność działań
Święto stołecznego garnizonu
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Szpej na miarę potrzeb
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Ramię w ramię z aliantami
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wojna w Ukrainie oczami medyków
NATO na północnym szlaku
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
SOR w Legionowie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
W Italii, za wolność waszą i naszą
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Barwy walki
Kolejne FlyEle dla wojska
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO