moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zmiana warty w 34 BKPanc

Pułkownik Dariusz Lewandowski został nowym dowódcą 34 Brygady Kawalerii Pancernej. Na stanowisku zastąpił pułkownika Krzysztofa Pokropowicza. Uroczyste przekazanie dowodzenia brygadą odbyło się 16 stycznia na placu apelowym 34 BKPanc.

Uroczystość rozpoczęła się złożeniem meldunku dowódcy Czarnej Dywizji gen. dyw. Jarosławowi Mice przez prowadzącego ceremonię szefa szkolenia brygady ppłk. Jarosława Górowskiego. Podczas przeglądu pododdziałów dowódcy dywizji towarzyszyli dotychczasowy dowódca 34 BKPanc pułkownik Krzysztof Pokropowicz oraz obejmujący obowiązki pułkownik Dariusz Lewandowski.

Wśród obecnych gości nie zabrakło przedstawicieli władz samorządowych, dowódców jednostek, reprezentantów służb mundurowych oraz organizacji współpracujących i wspierających żołnierzy brygady. Głównym punktem uroczystego apelu było przekazanie sztandaru brygady w ręce obejmującego obowiązki dowódcy płk. Lewandowskiego. Następnie podpisano protokół przekazania i przyjęcia obowiązków dowódcy 34 BKPanc.

Ważnym momentem było wręczenie nowemu dowódcy brygady wyróżniającego pancerniaków Czarnej Dywizji czarnego naramiennika, a także Odznaki Pamiątkowej brygady i sznura Fourragere w barwach Belgijskiego Krzyża Wojennego. Żołnierze brygady, jako jedyni w Wojsku Polskim, zakładają go do munduru galowego.

Gen. Mika w swoim przemówieniu powiedział: – Nie jest łatwo żegnać podwładnego, który niejednokrotnie w czasie swoich działań stanowił wzór, nie tylko dla młodszego pokolenia, ale wzór przede wszystkim dla swoich żołnierzy, podwładnych. Pan pułkownik dowodził brygadą od 2011 roku, tj. niemal sześć lat, oddając serce, często nie szczędząc swojego czasu, by sprostać niełatwym, stawianym brygadzie wyzwaniom. Wielki profesjonalizm, terminowość, rzetelność wykonywania zadań, to tylko kilka przymiotów, które charakteryzują bogatą służbę wojskową płk. Pokropowicza. Ogromne doświadczenie, zdobywane na różnych szczeblach dowodzenia, a wykorzystane tutaj, w 34 Brygadzie, najlepiej odzwierciedlają jej dokonania w ostatnich latach. To pod pana Pułkownika dowództwem 34 Brygada Kawalerii Pancernej stała się wizytówką sił zbrojnych.

Odchodzący płk Pokropowicz podsumował okres swojego dowodzenia słowami: - Przede wszystkim chcę moim podwładnym, serdecznie, po żołniersku, z głębi serca podziękować. Gdyby nie wy, nie miałbym tego spokoju i tej pewności w dowodzeniu, jaką miałem. Chcę podziękować dowódcy dywizji, a na jego ręce poprzednikom pana generała Miki, bo od generała Różańskiego zaczynałem dowodzić brygadą. Chcę podziękować za klarowne, przejrzyste stawianie zadań brygadzie, chcę podziękować za zaufanie i swobodę w wykonaniu zadań – to są dwie rzeczy bardzo ważne dla dowódcy. Ja to dostałem i mam nadzieję, że z tego zadania i tych zadań, które zostały na mnie nałożone, wywiązałem się.

Uroczysty apel zwieńczył swoim przemówieniem nowy dowódca 34 BKPanc płk Lewandowski: - Dla mnie osobiście jest to jeden z najważniejszych dni w moim życiu, jak nie najważniejszy. Jest to wielki honor przyjąć dowodzenie 34 Brygadą Kawalerii Pancernej, brygadą wchodzącą w skład Czarnej Dywizji. Jak wiemy, trzonu wojsk pancernych i zmechanizowanych w siłach zbrojnych. Dziękuję w tym miejscu panu płk. Pokropowiczowi za przygotowanie trwałych fundamentów do dowodzenia brygadą, ja tu nic nie muszę poprawiać. Dowódcy się zmieniają, jest to naturalna kolej rzeczy, ale jednostki trwają. Przed brygadą wiele wyzwań – wyzwań, które należy przekuć w sukces, czego wszystkim żołnierzom, pracownikom oraz sobie życzę.

Kolejnym punktem uroczystości było odczytanie rozkazu specjalnego dowódcy brygady, w którym płk Pokropowicz podziękował swoim podwładnym. „Przyjemnością jest dowodzić takim zespołem, który myśli o tym „jak” wykonać zadania, a nie „czy”. Za bezgraniczną gotowość do pracy, poświęcenie i przekonanie do jakości służby i pracy, jako dowódca serdecznie wam wszystkim po żołniersku dziękuję”. Następnie dowódca brygady wręczył pisemne podziękowania dla żołnierzy oraz pracowników wojska.

W dalszej części delegacja poszczególnych korpusów osobowych, pod przewodnictwem pełniącego obowiązki szefa sztabu brygady majora Dariusza Kląskały, wręczyła odchodzącemu dowódcy replikę sztandaru jako najważniejszego symbolu brygady. W uznaniu zaangażowania w działalność na rzecz 3 Drezdeńskiego Pułku Czołgów Średnich płk Pokropowicz otrzymał odznakę „Za Zasługi dla Stowarzyszenia 3 pcz”. Odznakę wręczył prezes zarządu stowarzyszenia płk w st. spocz. Stefan Kozak.

Wojskową asystę honorową stanowiły poczet sztandarowy i kompania honorowa 34 BKPanc, dowodzona przez kpt. Bartosza Żołyńskiego, orkiestra dywizyjna oraz poczty trąbek z płomieniami 1 Brabanckiego Batalionu Czołgów, 2 Flandryjskiego Batalionu Czołgów i Drezdeńskiego Dywizjonu Artylerii Samobieżnej. Uroczystość przekazania dowodzenia zakończyła defilada pododdziałów 34 BKPanc.

Tekst: kpt. Rafał Nowak

red. PZ

autor zdjęć: st. chor. Rafał Mniedło

dodaj komentarz

komentarze


Front przy biurku
 
Zmiany w dodatkach stażowych
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Posłowie dyskutowali o WOT
Kolejne FlyEye dla wojska
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Wojna w świętym mieście, część druga
Wypadek na szkoleniu wojsk specjalnych
Pod skrzydłami Kormoranów
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Kadisz za bohaterów
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Charge of Dragon
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Gunner, nie runner
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Szybki marsz, trudny odwrót
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Sandhurst: końcowe odliczanie
Sprawa katyńska à la española
Święto stołecznego garnizonu
Szpej na miarę potrzeb
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Wytropić zagrożenie
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Rekordziści z WAT
Wojna w świętym mieście, część trzecia
25 lat w NATO – serwis specjalny
Zachować właściwą kolejność działań
Ukraińscy żołnierze w ferworze nauki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO na północnym szlaku
SOR w Legionowie
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
W Italii, za wolność waszą i naszą
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Wojna na detale
Ramię w ramię z aliantami
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Na straży wschodniej flanki NATO
Wojna w świętym mieście, epilog
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO