moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Sprzedaż gdyńskiej Stoczni Marynarki Wojennej przesunięta

Zainteresowani kupnem Stoczni Marynarki Wojennej zyskali dodatkowe dwa tygodnie. Sąd zdecydował o przedłużeniu do końca stycznia terminu składania ofert. Wnioskowali o to minister obrony narodowej, Zarząd Morskiego Portu Gdynia i MS Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych SA, które jest częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej.


Według poprzednich założeń chętni na kupno stoczni mieli się zgłaszać do 18 stycznia. – Do tej pory nie wpłynęła żadna oferta – przyznaje Rafał Terlecki, rzecznik Sądu Okręgowego w Gdańsku. Wiele jednak wskazuje na to, że to cisza przed burzą. Zanim termin składania dokumentów upłynął, aż trzy podmioty poprosiły, by sąd go przedłużył. – Wnioski złożyli minister obrony narodowej, Zarząd Morskiego Portu Gdynia SA oraz MS Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych SA w Warszawie – wylicza sędzia. Argumenty wszystkich były podobne: przygotowanie dobrej oferty wymaga czasu. Sąd się z tym zgodził. – Nowy termin składania ofert został wyznaczony na 31 stycznia, termin ich rozpoznania zaś na 2 lutego – informuje Terlecki.

Ostatni z wnioskodawców – MS Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych – należy do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Tymczasem PGZ w ostatnim czasie powołało nową spółkę. Nosi ona nazwę PGZ Stocznia Wojenna i ma siedzibę w Radomiu. W mediach pojawiły się spekulacje, że może się ona starać o przejęcie majątku Stoczni Marynarki Wojennej. PGZ na razie ograniczyła się do wydania lakonicznego komunikatu w tej sprawie. – Celem działalności spółki będzie realizacja określonych zadań związanych z przemysłem stoczniowym. Z uwagi na interes polskiego przemysłu obronnego w chwili obecnej nie możemy ujawnić szczegółów innych niż te, które zawiera Krajowy Rejestr Sądowy – zaznacza Łukasz Prus, zastępca dyrektora Biura Komunikacji Społecznej PGZ SA. – Wkrótce jednak przedstawimy je opinii publicznej – zapowiada.Stocznia MW od 2011 znajduje się w stanie upadłości likwidacyjnej. 99 procent jej akcji należy do Agencji Rozwoju Przemysłu, jeden procent zaś do resortu obrony. Została wyceniona na 224 miliony 909 tysięcy złotych. Nowy właściciel zyska prawo do wieczystego użytkowania kilkudziesięciu działek o powierzchni ponad 30 hektarów, prawo własności budynków, sprzętu wykorzystywanego przez stocznię oraz posiadane przez nią udziały w spółkach prawa handlowego.

Nabywca musi się też zobowiązać do ukończenia budowanego w zakładzie patrolowca ORP „Ślązak”, jeśli taką wolę wyrazi Ministerstwo Obrony Narodowej. Historia tej inwestycji sięga 2001 roku. Wówczas to rozpoczęła się realizacja programu „Gawron”, który miał dać polskiej marynarce siedem nowoczesnych korwet. Plany te spaliły na panewce. Teraz batalia toczy się o wejście do służby choćby tego jednego okrętu.

W ciągu kilkudziesięciu lat funkcjonowania gdyńska stocznia realizowała wiele inwestycji kluczowych dla Marynarki Wojennej RP. Wystarczy wymienić chociażby przebudowę trałowców projektu 206F, po której stały się one nowoczesnymi niszczycielami min, czy przekształcenie jednostki wsparcia logistycznego ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki” w okręt zdolny do dowodzenia zespołami przeciwminowymi.

Choć stocznia znajduje się w stanie upadłości, w ostatnich latach przynosiła zyski. Według PAP, w 2015 roku zarobiła 22 miliony złotych. Do dziś jest zakładem o dużym znaczeniu dla państwa, dlatego zgodę na sprzedanie jej wskazanemu przez syndyka kontrahentowi wyrazić musi m.in. resort obrony.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Marian Kluczyński

dodaj komentarz

komentarze


Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
 
Głos z katyńskich mogił
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Zbrodnia made in ZSRS
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Jeśli nie Jastrząb, to…
Cena wolności
Przygotowania czas zacząć
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Święto wojskowego sportu
Wojsko inwestuje w Limanowej
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
25 lat w NATO – serwis specjalny
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Ocalały z transportu do Katynia
Psiakrew, harmata!
Jak wyszkolić pilota F-16?
Odstraszanie i obrona
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Wojna w świętym mieście, epilog
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Rakiety dla Jastrzębi
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Ogień w podziemiu
Kurs z dzwonem
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Mundury w linii... produkcyjnej
NATO na północnym szlaku
Wojna w świętym mieście, część druga
V Korpus z nowym dowódcą
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Weterani i bokser „Master”
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Szpej na miarę potrzeb
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Optyka dla żołnierzy
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Prawda o zbrodni katyńskiej
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Animus Fortis, czyli mężny duch
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Zmiany w dodatkach stażowych
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Hiszpański palimpsest

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO