moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wielkie serce wojskowego sportowca

Kolorowego Czempiona, którego plut. Piotr Małachowski otrzymał w plebiscycie na najlepszego sportowca Polski, można kupić na aukcji charytatywnej. Licytacja kończy się już za kilka dni. Sportowiec przekazał to wyjątkowe trofeum, aby pomóc choremu na nowotwór oka dwulatkowi – Kornelowi Woźnemu. – Dziękuję panu Piotrowi, że tak pięknie pomaga – mówi mama chłopca.


Wicemistrz olimpijski w rzucie dyskiem niedawno zajął wysokie trzecie miejsce w plebiscycie „Przeglądu Sportowego” na najlepszego sportowca Polski w 2016 roku. Podczas Gali Mistrzów Sportu – podobnie jak pozostała dziesiątka finalistów – odebrał statuetkę Czempiona. Tyle że jego trofeum było wyjątkowe. Zostało bowiem pomalowane przez chłopców, którym „Machałek” pomógł w leczeniu – przekazał swoje sportowe trofea na aukcje charytatywne organizowane dla chorych. Laureat ze wzruszeniem odbierał tę specjalną nagrodę. – Nie sądziłem, że będę dzisiaj płakał. Wzruszyłem się, bo ta statuetka jest jedyna w swoim rodzaju. Wiem, jak to jest nie mieć nic. Ja mam czym się dzielić, dlatego też to robię – powiedział wówczas żołnierz – dyskobol. Zapowiedział, że również tego Czempiona przekaże na jakiś szlachetny cel.

I tak się stało. Statuetka szybko trafiła do Fundacji „Rycerze i Księżniczki”, a konkretnie – do jednego z jej podopiecznych, chorego na siatkówczaka (nowotwór oka) Kornelka Woźnego z Wielkiego Klincza na Pomorzu. Ratunkiem dla niego jest leczenie w Stanach Zjednoczonych, którego koszt oszacowano wstępnie na 1,8 mln zł. Bez niego chłopiec straci oko. Od kilku miesięcy trwa publiczna zbiórka tej zawrotnej sumy. W ostatnich dniach udało się przekroczyć magiczną kwotę 1,3 mln, która pozwoliła Kornelowi na wylot do Nowego Jorku i rozpoczęcie terapii. Nadal jednak brakuje niemal pół miliona.

Z prośbą o pomoc w zbiórce zwróciła się do sportowca Monika Rymer, która działa na rzecz Fundacji. Odzew plutonowego był zaskakujący dla wszystkich społeczników. – Nie spodziewałyśmy się, że to będzie taki gest, raczej koszulka… Piotr Małachowski bardzo nas wzruszył, szczególnie że ta statuetka została pomalowana między innymi również przez chłopca z siatkówczakiem – mówi Anna Sołtysik z Fundacji „Rycerze i Księżniczki”.

Tydzień temu statuetka została wystawiona na aukcji internetowej, która potrwa do 27 stycznia. W licytacji prowadzonej na Facebooku może wziąć udział każdy. W tej chwili najwyższa zaoferowana kwota to 10 tys. zł.

– Mamy nadzieję, że ktoś wylicytuje Czempiona za godną kwotę. Nie tyle ze względu na Kornelka, ile na samego pana Piotra. To jest efekt jego ciężkiej pracy i dowód uznania ze strony kibiców, którzy doceniają jego dokonania, nie tylko sportowe – mówi Patrycja Woźna, mama chorego dwulatka. I dodaje: – Chciałabym serdecznie podziękować Piotrowi Małachowskiemu za to, że tak pięknie pomaga. Nie każdy potrafi podzielić się tym, co ma, a on potrafi. Bardzo się cieszymy, że przekazał swoją nagrodę właśnie dla Kornelka.

Plutonowy Piotr Małachowski jest znany ze swej działalności charytatywnej. Zdążył już w tym roku zainicjować akcję „Dar mistrzów sportu”. W jej ramach wojskowy zwycięzca Diamentowej Ligi przekazał na licytację statuetkę z diamentem, żużlowiec Bartosz Zmarzlik – swój kask, a piłkarz Robert Lewandowski – dwa bilety na mecz Bayernu Monachium i zaproszenie na lunch w jego towarzystwie. Zebrano 111 tys. zł, które zostaną przeznaczone na leczenie Kamila Nowosielskiego walczącego z nowotworem mózgu.

Czempion to pierwszy dar plut. Małachowskiego dla Fundacji „Rycerze i księżniczki”, zajmującej się przede wszystkim zbieraniem funduszy dla chorych dzieci, dla których jedyną szansą jest bardzo drogie leczenie zagraniczne. Grono wolontariuszy pomaga również rodzicom w rozmaitych sprawach organizacyjnych – zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Marta Sachajko

autor zdjęć: mat. fundacji

dodaj komentarz

komentarze


SOR w Legionowie
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Prawda o zbrodni katyńskiej
Zachować właściwą kolejność działań
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Święto stołecznego garnizonu
Głos z katyńskich mogił
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wojna w świętym mieście, epilog
Odstraszanie i obrona
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Zmiany w dodatkach stażowych
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Optyka dla żołnierzy
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Barwy walki
25 lat w NATO – serwis specjalny
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Na straży wschodniej flanki NATO
Kolejne FlyEle dla wojska
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Przygotowania czas zacząć
Zbrodnia made in ZSRS
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Sandhurst: końcowe odliczanie
Strażacy ruszają do akcji
V Korpus z nowym dowódcą
Ocalały z transportu do Katynia
Szarża „Dragona”
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Szpej na miarę potrzeb
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Kadisz za bohaterów
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Mundury w linii... produkcyjnej
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Ramię w ramię z aliantami
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Wojna w świętym mieście, część druga
Front przy biurku
NATO na północnym szlaku
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Charge of Dragon
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
NATO on Northern Track
Sprawa katyńska à la española
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rakiety dla Jastrzębi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO