moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Przywraca pamięć o polskich bohaterach

Dla Dariusza Szymanowskiego, prezesa Stowarzyszenia „Wizna 1939”, nie ma rzeczy niemożliwych. Odnalazł szczątki kpt. Władysława Raginisa i kpr. pil. Stanisława Zarzeckiego. Rozpoczął poszukiwania „Hubala”, za co został nominowany do nagrody Buzdygan Internautów. – Darek to taki facet rodem z II Rzeczypospolitej. Honorowy, oddany swojej pasji – mówią w Stowarzyszeniu.


Historyczną działalność rozpoczął kilkanaście lat temu od zgłębiania losów swoich przodków z Wizny. Poszukiwania dość szybko rozszerzyły zasięg. W 2008 roku Dariusz Szymanowski, z wykształcenia inżynier geodeta, założył Stowarzyszenie „Wizna 1939”, pięć lat później Fundację „Honor, Ojczyzna” im. majora Władysława Raginisa. – Naszym celem stało się upamiętnienie historii Polaków okresu II wojny, ze szczególnym uwzględnieniem roku 1939 i bitwy pod Wizną. Pochodzę z Wizny i czułem odpowiedzialność, by losy bitwy i udział w niej kpt. Raginisa opowiedzieć do końca – mówi Dariusz Szymanowski.

Pasja nade wszystko

Tak zaczęła się trwająca już prawie 10 lat praca nad odkrywaniem historii. – Darek jest niezwykle zdeterminowany. Jeśli wpadnie na jakiś trop, jest w stanie od razu wsiąść do samochodu i jechać tylko po to, by na przykład odczytać jakiś dokument. Czasem za nim nie nadążam – mówi por. Marcin Sochoń, oficer Sekcji Wychowawczej Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki, członek Stowarzyszenia.

Historyczna działalność pochłania Dariusza Szymanowskiego bez reszty. – Zadzwonił do mnie kiedyś w niedzielę z pytaniem, czy pojadę z nim na Ukrainę. Gdy spytałem co się stało, powiedział, że nic, ale musi zrobić jedno zdjęcie, bo coś mu się nie zgadza w zebranych materiałach. No to pojechaliśmy… 500 kilometrów w jedną stronę – opowiada Maciej Wyczółkowski, członek Stowarzyszenia. Czasami pasja przesłania zwykłe życie. Kiedyś do biura geodezyjnego, które Szymanowski prowadzi zgłosił się klient, ale właściciel szybko odesłał go do konkurencji, bo sam był zajęty… przeglądaniem materiału do kolejnych poszukiwań.

– Darek jest bardzo dokładny, niczego nie robi po łebkach. Zanim opowie o swoich przypuszczeniach, gromadzi solidny materiał. Wcześniej przeszukuje archiwa, zbiera wspomnienia, rozmawia z ludźmi. Potrafi zjednać ich sympatią i skromnością. Ma też niezwykłą intuicję i szczęście. Czasami przypadkiem znajduje tropy lub spotyka osoby, które dzielą się z nim swoimi przeżyciami – mówi Wyczółkowski. Tak było, gdy na Litwie szukał rodzinnego domu Raginisów. – Zatrzymał się na przypadkowej ulicy, by poprosić kogoś o wskazówkę. Wtedy się okazało, że stał dokładnie naprzeciw domu kapitana – mówi członek Stowarzyszenia. Intuicja nie zawiodła go także w 2011 roku, gdy szukał miejsca pochówku Raginisa. – Kilka godzin po pierwszej nieudanej próbie, zarządził ponowne poszukiwania, metr, może dwa metry obok. Tylko dlatego, że jeszcze raz przeanalizował zdjęcie mogiły sprzed prawie pół wieku i uznał, że pierwotnie wskazane miejsce jest niewłaściwe – opowiada por. Sochoń. Nie pomylił się, bo właśnie wtedy natrafili na miejsce pochówku oficera. We wrześniu 2011 roku na Górze Strękowej odbył się z wojskowymi honorami pogrzeb kapitana Raginisa.

Oddać cześć „Hubalowi”

Dariusz Szymanowski był inicjatorem wielu ważnych dla polskiej historii przedsięwzięć. Dzięki niemu w 2014 roku w Grabiach Nowych koło Wołomina odnaleziono szczątki kpr. pil. Stanisława Zarzeckiego z załogi samolotu PZL 23B Karaś, który został zestrzelony we wrześniu 1939 roku. Szymanowski zaangażował się także w poszukiwania miejsca mordu na żołnierzach 4 kompanii batalionu fortecznego KOP „Sarny” w miejscowości Tynne na Kresach Wschodnich. Odnaleziono je w 2015 roku. Wspólnie z Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki członkowie Stowarzyszenia „Wizna 1939” odnaleźli szczątki oficera AK mjr. Konstantego Mikołaja Radziwiłła, który został zamordowany przez Niemców na terenie jednostki w Zegrzu w 1944 roku.

W 2016 roku Szymanowski rozpoczął poszukiwania miejsca pochówku mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala”, dowódcy ostatniego Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego sformowanego 23 września 1939 roku. Za to został nominowany do nagrody polski-zbrojnej.pl Buzdygan Internautów.

Na cmentarzu w Inowłodzu niedaleko Tomaszowa Mazowieckiego przeprowadzono ekshumację odkrytych szczątków. Wyniki DNA są jeszcze nieznane. – Jeśli okaże się, że to on, będę szczęśliwy. A jeśli nie, będę kontynuował poszukiwania, bo moim celem jest przywracanie należnej czci polskim bohaterom. Nie tylko tym spod Wizny – mówi Dariusz Szymanowski. Obecnie przygotowuje pracę doktorską poświęconą mjr. Władysławowi Raginisowi.

Stowarzyszenie „Wizna 1939” zajmuje się upamiętnianiem historii Polski i udziału żołnierzy polskich na frontach II wojny światowej. Członkowie Stowarzyszenia organizują wystawy, na swoim koncie mają też liczne publikacje dotyczące bohaterskiej obrony odcinka „Wizna” we wrześniu 1939 roku przez żołnierzy Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Narew” pod dowództwem kpt. Władysława Raginisa. Współpracują m.in. z Instytutem Pamięci Narodowej i Muzeum Westerplatte i Wojny 1939.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Michał Niwicz, CAW, arch. Stowarzyszenia Wizna 1939

dodaj komentarz

komentarze


Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
 
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Szarża „Dragona”
Barwy walki
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Zmiany w dodatkach stażowych
V Korpus z nowym dowódcą
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Szpej na miarę potrzeb
Odstraszanie i obrona
Głos z katyńskich mogił
Optyka dla żołnierzy
Kolejne FlyEle dla wojska
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Prawda o zbrodni katyńskiej
Na straży wschodniej flanki NATO
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
25 lat w NATO – serwis specjalny
Mundury w linii... produkcyjnej
Strażacy ruszają do akcji
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Charge of Dragon
Święto wojskowego sportu
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Przygotowania czas zacząć
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Wojna w świętym mieście, część druga
Kurs z dzwonem
Zbrodnia made in ZSRS
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
NATO na północnym szlaku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Sprawa katyńska à la española
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Ocalały z transportu do Katynia
Jeśli nie Jastrząb, to…
Ramię w ramię z aliantami
Rakiety dla Jastrzębi
Wojna w świętym mieście, epilog

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO