Jak polski oficer wywiadu mógł w 1942 roku jeździć bez przeszkód z tajnymi dokumentami po Europie? Jedynie w mundurze… generała Wehrmachtu. To historia żołnierza AK por. Kazimierza Leskiego „Bradla”. O niezwykłych przygodach asa wywiadu opowiada komiks wydany przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Lektura utrzymana jest w konwencji noir, czyli czarnego kryminału.
– Życiorys Kazimierza Leskiego „Bradla” to niemal gotowy scenariusz filmu szpiegowskiego. O ważnych wydarzeniach i prawdziwych bohaterach należy opowiadać poprzez różnorodne gatunki czy środki wyrazu. Zdecydowaliśmy się na formę komiksową, by tego wyjątkowego bohatera zaprezentować także młodym czytelnikom – mówi Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
Szpieg w okupowanej Warszawie
Pomysł stworzenia komiksu „Bradl” powstał właśnie w Muzeum Powstania Warszawskiego, ale za jego wydanie odpowiada firma Egmont Polska. Autorem scenariusza jest Tobiasz Piątkowski, a rysunki wykonał Marek Oleksicki. To znani twórcy komiksów, od dawna współpracujący z Muzeum Powstania Warszawskiego (Oleksicki był autorem serii rysunków w antologii „Powstanie `44”). – Czytelnicy znajdą w komiksie niebezpieczne akcje, dynamiczne rozgrywki, wciągającą intrygę i niezwykłych bohaterów, którzy ryzykują życiem dla ojczyzny – mówi Anna Kotonowicz, rzecznik prasowy Muzeum Powstania Warszawskiego.
Publikacja ma 64 strony i jest podzielona na dwie opowieści: „Dom pełen robaków” oraz „Zmartwychwstanie w Szpitalu Ujazdowskim”. Obie historie rozgrywają się w okupowanej Warszawie. Jak podkreśla Anna Kotonowicz prezentowana w komiksie fabuła jest fikcyjna, ale opisane w nim wydarzenia oparte są na faktach. Do komiksu wstęp historyczny napisała prof. Alexandra Richie, autorka książki „Warszawa 1944. Tragiczne powstanie”.
Głównego bohatera poznajemy, gdy ten po ucieczce z niewoli sowieckiej wraca do okupowanej Warszawy i próbuje dołączyć do rodzącego się ruchu oporu. Dzięki znajomości z piosenkarką z jednego ze stołecznych lokali – „Bradl” spotyka mężczyznę, który działa w podziemiu. W ten sposób trafia do konspiracji. Komiks utrzymany jest w konwencji noir, czyli czarnego kryminału. Na kartach dominują zdecydowane, ciemne barwy, nadające opowieści tajemniczy, mroczny klimat.
„Bradl” to pierwsza część serii komiksów o Kazimierzu Leskim. Kolejny tom ukaże się jesienią. Muzeum Powstania Warszawskiego nie wyklucza, że historia polskiego szpiega i uczestnika powstania będzie miała jeszcze przynajmniej trzy albumy. Komiks można kupić w Muzeum Powstania Warszawskiego oraz w księgarniach internetowych. Cena – 29 złotych.
Życie jak film
Przed wojną Kazimierz Leski pracował jako konstruktor w przemyśle zbrojeniowym (był inżynierem w zespole budującym słynne polskie okręty ORP „Orzeł” i ORP „Sęp”). W kampanii wrześniowej brał udział jako pilot, ale jego samolot został zestrzelony przez Rosjan. Leski trafił do niewoli, z której udało mu się uciec i przedostać do Warszawy. Rozpoczął tam pracę w podziemnym wywiadzie. Należał do Oddziału II Komendy Głównej Związku Walki Zbrojnej- AK. Zaczął działać w przebraniu oficera Wehrmachtu. Jako generał Julius von Hallmann, ekspert od spraw fortyfikacji mógł bez problemów jeździć po Rzeszy i krajach okupowanych. Podróżował po Europie, przecierając szlaki kurierskie na Zachód i przewożąc dokumenty. Dzięki niemu AK zdobyła plany budowy Wału Atlantyckiego.
W 1944 r. podczas powstania warszawskiego był dowódcą kompanii batalionu Miłosz. Po zakończeniu wojny podjął pracę w Stoczni Gdańskiej jako dyrektor. W sierpniu 1945 roku aresztował go Urząd Bezpieczeństwa. Został oskarżony o "współpracę z okupantem" i skazany na wieloletnie więzienie. Na wolność wyszedł w 1955 roku. Zmarł 17 lat temu.
Film: Muzeum Powstania Warszawskiego
Bohater na ekranie
Komiks „Bradl” to nie jedyny w ostatnim czasie tytuł poświęcony tej niezwykłej postaci. Kilka dni temu w Warszawie, w obecności powstańców, odbyła się premiera fabularyzowanego filmu dokumentalnego pt. „Kazimierz Leski”. Obraz powstał na zlecenie Związku Powstańców Warszawskich, a wyreżyserowała go Małgorzata Brama, autorka, m.in. filmów historycznych, „Radosław”, „13 sierpnia 44”, „Targówek’44”. W premierowym pokazie wziął udział Jan Józef Kasprzyk, p.o. szefa Urzędu do Spraw Kombatantów, który odznaczył reżyserkę medalem „Pro Patria”.
autor zdjęć: materiały prasowe Muzeum Powstania Warszawskiego
komentarze