moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Certyfikat NATO dla bydgoskiego centrum

„Quality Assurance” to certyfikat potwierdzający najwyższy poziom szkoleń według standardów NATO. Takim świadectwem może się pochwalić tylko kilka ośrodków natowskich na świecie. Teraz Sojusznicze Dowództwo ds. Transformacji przyznało certyfikat także Centrum Eksperckiemu Policji Wojskowych NATO w Bydgoszczy.

Ośrodek od kilku lat szkoli oficerów, którzy chcą służyć w jednostkach żandarmerii NATO. Jego pracę doceniło Sojusznicze Dowództwo ds. Transformacji (Allied Command Transformation – ACT), jedno z dwóch najważniejszych natowskich dowództw (oprócz Sojuszniczego Dowództwa ds. Operacji). Na początku lutego Centrum Eksperckie Policji Wojskowych NATO (Military Police Centre of Excellence – MP COE) w Bydgoszczy otrzymało certyfikat „Quality Assurance” potwierdzający, że prowadzone przez placówkę kursy i szkolenia spełniają najwyższe, natowskie standardy.

Dowodzący NATO MP COE płk Grzegorz Wasielewski podkreśla, że taki certyfikat ma jedynie kilka sojuszniczych ośrodków szkoleniowych. Aby dołączyć do tego grona, placówka w Bydgoszczy długo przygotowywała się, musiała bowiem przejść bardzo szczegółowy proces akredytacyjny. – Właściwie sprawdzano trzy obszary: „leadership and management”, „education and training” oraz „contribution to NATO”. W praktyce oznacza to jednak, iż oceniano, czy spełniamy aż trzydzieści jeden szczegółowych natowskich standardów związanych z programowaniem, planowaniem, przygotowaniem, zabezpieczeniem oraz prowadzeniem szkoleń i kursów, ale również m.in. z zarządzaniem informacją czy sprawami budżetowymi – wyjaśnia płk Wasielewski.

Co certyfikat oznacza dla Centrum? – Zdecydowanie więcej pracy – odpowiada z uśmiechem dyrektor NATO MP COE. Bydgoska placówka będzie teraz jedną z kilku, w których oficerowie planujący objąć stanowiska w policji wojskowej NATO będą przechodzić szkolenia kwalifikowane jako „NATO Approved”, czyli z najwyższym natowskim certyfikatem. Pierwszy taki kurs stacjonarny rozpocznie się w kwietniu, a do końca 2017 roku odbędzie się ich w sumie pięć, w tym kurs dla oficerów starszych. Obecnie certyfikat „Quality Assurance” ma m.in. NATO School Oberammergau, która jest uznawana za najważniejszą placówkę edukacyjną szczebla operacyjnego.

Pomysł, aby w strukturach Sojuszu Północnoatlantyckiego powstały centra doskonalenia (COE), pojawił się podczas szczytu NATO w Pradze w 2002 roku. Zgodnie z przyjętymi wówczas założeniami, mają się one zajmować edukacją i szkoleniami na szczeblu strategicznym i operacyjnym, opracowywać wnioski z operacji przeprowadzonych przez Sojusz, a także uczestniczyć w tworzeniu natowskich doktryn i standardów.

W 2008 roku zapadła decyzja, aby w Polsce utworzyć centrum zajmujące się tematyką wojskowej policji. Rok później ruszyła procedura uzyskania formalnych zezwoleń od nadzorującego wszystkie COE Sojuszniczego Dowództwa ds. Transformacji (ACT). W kwietniu 2010 roku ACT zgodziło się, aby w Bydgoszczy powstało Centrum Eksperckie Policji Wojskowych. 11 grudnia 2013 roku Polska oraz sześć innych państw: Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Holandia, Niemcy i Rumunia podpisały memoranda regulujące sprawy organizacyjne centrum, w tym również jego finansowanie i obsadę stanowisk. Pół roku później zakończył się proces tworzenia MP COE. 30 maja 2014 roku Rada Północnoatlantycka akredytowała bydgoskie centrum. Otrzymało ono również status międzynarodowej organizacji wojskowej.

W 2016 roku do państw tworzących NATO MP COE (tzw. sponsorskich) dołączyły Włochy, Grecja i Słowacja, a w pierwszej połowie 2017 roku zostanie podpisana umowa z Węgrami. Tym samym w bydgoskim ośrodku będą pracować przedstawiciele aż jedenastu państw Sojuszu.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: archiwum NATO MP COE

dodaj komentarz

komentarze


Serwis K9 w Polsce
 
Abramsy w pętli
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
I zdobyliśmy!
Pływacy i maratończycy na medal
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Wojna w świętym mieście, epilog
Polska wiktoria na Monte Cassino
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Więcej hełmów dla żołnierzy
Orzeł dla bohaterów
„Ta ziemia do Polski należy…”
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Zmiany w dodatkach stażowych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Ameryka daje wsparcie
Układ nerwowy Mieczników
Wojskowe Oscary przyznane!
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Śladami ojca
Rajd ku czci saperów
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Na straży nieba
Wioślarze i triatlonistka na podium
Armia Andersa w operacji „Honker”
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Krwawa noc pośród puszczy
Gry wojenne w szkoleniu
Po przeprawie ruszyli do walki
Mobilne dowodzenie
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Flota Bayraktarów w komplecie
Polki pobiegły po srebro!
„Pierwsza Drużyna” na start
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
W obronie wschodniej flanki NATO
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Pierwsi na oceanie
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Uwaga, transformacja!
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
NATO on Northern Track
Bohater odtrącony
Pytania o europejską tarczę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO