moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Więcej wojska w Białymstoku

W Białymstoku trwa formowanie Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej. Pierwsi żołnierze tej jednostki mają złożyć przysięgę już w kwietniu. Początkowo będą skoszarowani razem z wojskowymi z 18 Pułku Rozpoznawczego, ale dowództwo WOT szuka już docelowego miejsca dla swojej formacji.

Brygada Wojsk Obrony Terytorialnej w Białymstoku będzie miała typową dla tego typu formacji strukturę. – Złożą się na nią dowództwo i sztab, kompanie bezpośrednio podległe dowódcy brygady, a także bataliony lekkiej piechoty i podległe im kompanie lekkiej piechoty – mówi gen. bryg. Wiesław Kukuła, dowódca WOT. Żołnierze, którzy na stałe będą służyć w Białymstoku, czyli dowództwo i sztab brygady oraz dowództwo batalionu lekkiej piechoty, będą zajmować kompleks koszarowy, w którym znajdują się również elementy 18 Pułku Rozpoznawczego. Jest to rozwiązanie tymczasowe. Generał Kukuła wyjaśnia, że wciąż szuka się miejsca, w którym żołnierze OT będą służyć na stałe. – Trwa procedura wyboru docelowej lokalizacji na nową inwestycję na potrzeby dowództwa i sztabu brygady. Innym rozwiązaniem jest pozyskanie nowego obiektu z zasobów infrastruktury państwa – mówi gen. Kukuła i dodaje, że pododdziały brygady będą mieć stałą lokalizacją poza Białymstokiem.

To, że żołnierze wojsk operacyjnych i obrony terytorialnej będą służyć w obrębie jednego kompleksu koszarowego, jest korzystne dla obu formacji. Generał Kukuła w takim rozwiązaniu widzi szanse, a nie zagrożenia. – W mojej ocenie nie powinno to negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie jednostki OT. Trzeba pamiętać, że w czasie działań bojowych ci sami żołnierze będą działać ramię w ramię – mówi dowódca WOT.

Podobnego zdania jest podpułkownik Szczepan Głuszczak, rzecznik prasowy Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. – Współczesne zagrożenia wymagają prowadzenia działań połączonych. Oznacza to, że większą skuteczność podejmowanych wysiłków osiągamy w przypadku synergii działań. Dlatego współdziałanie wszystkich rodzajów sił zbrojnych ma tak ważny dla nas wymiar szkoleniowy – mówi. Przypomina także, że współdziałanie wojsk operacyjnych z wojskami obrony terytorialnej miało miejsce podczas manewrów „Dragon’15” oraz „Anakonda’16”. Zapowiada również, że żołnierze obu formacji będą wspólnie ćwiczyć także podczas największego tegorocznego ćwiczenia „Dragon’17”.

Czasowe skoszarowanie oddziałów OT razem z pododdziałami 18 Pułku Rozpoznawczego nie wpłynie na pomysł rozbudowy tego ostatniego do poziomu brygady. – Jeden projekt nie wyklucza drugiego. Białostocka brygada OT będzie rozwijana zgodnie z planem, a pułk będzie powiększany. Oba te związki taktyczne są wojsku potrzebne i będą realizowały inne zadania – mówi poseł Michał Jach, przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej. Brygada rozpoznawcza ma powstać na bazie 18 Pułku. W związku z tym w regionie zwiększy się liczba żołnierzy oraz nakłady na infrastrukturę.

Chętni, którzy chcieliby zasilić szeregi wojsk obrony terytorialnej, mogą się zgłaszać do Wojskowej Komendy Uzupełnień w Białymstoku. Od niedawna funkcjonuje tam punkt informacyjny dla przyszłych terytorialsów. Minister Antoni Macierewicz podczas otwarcia placówki zapowiedział, że pierwsza przysięga żołnierzy nowego rodzaju sił zbrojnych odbędzie się już w kwietniu.

EM

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Orzeł dla bohaterów
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Pływacy i maratończycy na medal
Mobilne dowodzenie
Gry wojenne w szkoleniu
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Układ nerwowy Mieczników
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Ameryka daje wsparcie
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Więcej hełmów dla żołnierzy
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Śladami ojca
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
NATO on Northern Track
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Rajd ku czci saperów
Zmiany w dodatkach stażowych
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wioślarze i triatlonistka na podium
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Serwis K9 w Polsce
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polki pobiegły po srebro!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Abramsy w pętli
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Armia Andersa w operacji „Honker”
Wojskowe Oscary przyznane!
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Na straży nieba
Krwawa noc pośród puszczy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bohater odtrącony
„Ta ziemia do Polski należy…”
Flota Bayraktarów w komplecie
Pierwsi na oceanie
„Pierwsza Drużyna” na start
W obronie wschodniej flanki NATO
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
I zdobyliśmy!
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Po przeprawie ruszyli do walki
Pytania o europejską tarczę
Polska wiktoria na Monte Cassino

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO