moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Żołnierze spod znaku klonowego liścia

Będą się desantować ze śmigłowców, przećwiczą skoki spadochronowe i przejdą trening ogniowy. Takie zadania czekają ponad 220 żołnierzy kanadyjskich, którzy przyjechali do Polski w ramach operacji „Reassurance”. Wojskowi z kanadyjskiego Edmonton zostaną w Polsce przez kolejne sześć miesięcy.

Szkolenie w Polsce rozpoczyna siódma zmiana kanadyjskiego kontyngentu. To ponad 220 żołnierzy ze wzmocnionej kompanii 3 Batalionu Lekkiej Piechoty z 1 Kanadyjskiej Zmechanizowanej Brygadowej Grupy Bojowej. Jednostka ta podlega 3 Dywizji Kanadyjskiej, która stacjonuje w Edmonton. Do Polski przylecieli doświadczeni żołnierze z pododdziału piechoty górskiej, który wykonywał zadania m.in. podczas misji w Afganistanie i służył w operacjach pod flagą ONZ.

– Kanadyjczycy są jeszcze w trakcie rotacji. Oznacza to, że część wojskowych, która szkoliła się tu w ramach szóstej zmiany wyleciała już do Kanady. W Polsce jest już natomiast część żołnierzy z nowej zmiany. W najbliższych dniach do kraju dotrą pozostali – wyjaśnia ppłk Marek Pietrzak z wydziału prasowego Dowództwa Generalnego RSZ. Cykl szkoleń wojsk kanadyjskich w Polsce prowadzony jest pod nazwą „Maple Detachment”.

Kanadyjczycy w Polsce szkolą się od maja 2014 roku. Ich obecność nad Wisłą jest częścią operacji „Reassurance”, mającej na celu wsparcie państw wschodniej flanki NATO. Operacja rozpoczęła się po ataku Rosji na Ukrainę. – Kanadyjczycy w operacji „Reassurance” będą prowadzić zadania przez kolejne sześć miesięcy. Nie oznacza to jednak, że przez cały czas będą szkolili się wyłącznie na terenie naszego kraju – mówi ppłk Pietrzak. – Polska jest dla nich bazą i głównym miejscem szkolenia, ale treningi odbędą się także na terenie Niemiec, Rumunii i Estonii – dodaje rzecznik.

Przez ponad dwa lata w Polsce szkoliło się już ponad 1,5 tysiąca żołnierzy kanadyjskich. – Ich obecność jest wyrazem zaangażowania naszych sojuszników w bezpieczeństwo regionu. Wspólne szkolenia podnoszą poziom interoperacyjności i budują wzajemne zaufanie – podkreśla oficer z DGRSZ. Dotychczas Kanadyjczycy szkolili się ze spadochroniarzami 6 Brygady Powietrznodesantowej, żołnierzami 7 Brygady Obrony Wybrzeża, ale przede wszystkim trenują wspólnie ze szturmanami z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej. Żołnierze kanadyjscy uczestniczyli także w dużych ćwiczeniach wojskowych, takich jak „Dragon ‘15” czy „Anakonda ‘16”. Brali też udział w obchodach Święta Wojska Polskiego, gdzie obok polskich wojskowych, maszerowali w defiladzie ulicami Warszawy.

Żołnierze tworzący siódmą zmianę operacji „Reassurance” szkolić się będą głównie u boku kawalerzystów z Tomaszowa. Jak informuje mjr Artur Świątek z dowództwa 25 Brygady Kawalerii Powietrznej w ramach ćwiczenia „Maple Detachment”, podobnie jak w poprzednich latach, żołnierze obu krajów przejdą różnorodne szkolenie. Trening wojskowych prowadzony będzie w ośrodkach poligonowych w Drawsku Pomorskim, Orzyszu, Nowej Dębie, Wędrzynie oraz w garnizonach Łęczyca i Tomaszów Mazowiecki. – Doskonalimy umiejętności na przykład z zakresu szkolenia spadochronowego. Żołnierze wykonują skoki z tzw. samoczynnym sposobem otwarcia spadochronu albo desantują się z dużej wysokości, a czaszę otwierają nisko nad ziemią – mówi mjr Świątek. – Żołnierze doskonalą także technikę wykonywania skoków spadochronowych w tunelu aerodynamicznym w Leźnicy Wielkiej i biorą udział w szkoleniu ogniowym – uzupełnia.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: st. chor. mar. Arkadiusz Dwulatek/ CC DORSZ

dodaj komentarz

komentarze


Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
 
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
„Pierwsza Drużyna” na start
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Cień atomowej zagłady
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Honor weteranom misji!
Flota Bayraktarów w komplecie
Wojna w świętym mieście, epilog
NATO on Northern Track
Centrum Szkolenia WOT świętuje
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Ratownicy na medal
Nowe zadania szefa SKW
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Podróż po AWACS-ie
Nie szpital, a instytut
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
They Will Check The Training Results in Combat
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Pociski artyleryjskie dla Ukrainy
Pokazali bojowego ducha
Ostatnia droga Pileckiego
Po śladach polskich bohaterów
Wszystkie misje AWACS-a
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Broń Hitlera w rękach AK
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
By Polska była bezpieczna
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Polki pobiegły po srebro!
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
„Ryś” z laserem
„Grand Quadriga ‘24”
Przysięga w Limanowej
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Piedimonte – samobójcza misja
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Ameryka daje wsparcie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Mobilne dowodzenie
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Dodatkowe siły do ochrony granicy
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Serwis K9 w Polsce
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
WAM wraca po latach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO