moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wystawa o żołnierzach wyklętych na gmachu DGW

Płk Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”, płk Witold Pilecki, mjr Józef Rzepka „Znicz” – to niektórzy z 24 żołnierzy niezłomnych, których portrety znalazły się na wystawie odsłoniętej przez wiceministra obrony Wojciecha Fałkowskiego. Ekspozycję można oglądać do 10 marca na fasadzie budynku Dowództwa Garnizonu Warszawa przy placu Piłsudskiego.

 Ta wystawa służy przywracaniu pamięci o bohaterach, którzy po zakończeniu wojny upomnieli się o wolną Polskę i zostali za to zamordowani – mówił wiceminister obrony prof. Wojciech Fałkowski podczas uroczystości odsłonięcia ekspozycji. Została ona przygotowana przez Ministerstwo Obrony Narodowej z okazji obchodzonego 1 marca Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. – Czasy, kiedy pamiętały o nich tylko rodziny i podkomendni, już minęły – mówił wiceminister.

Profesor Fałkowski podkreślił, że historycy zbierają i badają materiały na temat powojennej opozycji, jednak – jak zauważył – potrzebne jest także wprowadzanie sylwetek żołnierzy niezłomnych do powszechnej historii. – Tak jak pamiętamy o powstańcach listopadowych, styczniowych czy bohaterach I i II wojny światowej, musimy pamiętać o poświęceniu żołnierzy niezłomnych, którzy stworzyli podwaliny naszej obecnej wolności – przekonywał prof. Fałkowski.

„Wypowiedzieliśmy walkę na śmierć i życie…”

Mottem wystawy „Żołnierze Wyklęci. Niezłomni bohaterowie” są słowa płk. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”: „Nie jesteśmy żadną bandą, jak nas nazywają zdrajcy i wyrodni synowie naszej Ojczyzny. Wypowiedzieliśmy walkę na śmierć i życie tym, którzy za pieniądze, ordery lub stanowiska z rąk sowieckich mordują najlepszych Polaków, domagających się wolności i sprawiedliwości”. Na ekspozycję składają się portrety 24 osób, które zginęły, walcząc o niepodległą Polskę. Zdaniem profesora Fałkowskiego te postacie to symbole powojennego powstania antykomunistycznego. – Choć każda z kilkudziesięciu tysięcy osób, które po wojnie walczyły o polską niepodległość, była bohaterem – zaznaczył wiceszef MON.

Wśród zaprezentowanych na fasadzie gmachu DGW postaci są tak znane osoby, jak: płk Zygmunt Szendzielarz, dowódca 5 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, Danuta Siedzikówna „Inka” sanitariuszka 4 szwadronu 5 Brygady AK, płk Witold Pilecki, żołnierz AK, dobrowolny więzień obozu w Oświęcimiu czy płk Hieronim Dekutowski „Zapora”, cichociemny i dowódca oddziałów partyzanckich AK oraz Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość".

Mniej znani bohaterowie podziemia

MON umieścił też fotografie mniej znanych żołnierzy wyklętych. Wśród nich są m.in. kpt. Władysław Łukasiuk „Młot”, dowódca 6 Brygady Wileńskiej AK, ks. Władysław Gurgacz „Sem”, jezuita i kapelan Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej czy ppor. Edward Taraszkiewicz „Żelazny”, dowódca oddziałów partyzanckich Zrzeszenia "WiN" na ziemi chełmsko-włodawskiej.

Wśród upamiętnionych żołnierzy znalazł się również mjr Józef Rzepka „Znicz”, działacz Zrzeszenia "WiN". W styczniu 1947 roku wszedł on w skład ostatniego, IV Zarządu Głównego "WiN", którego prezesem został ppłk Łukasz Ciepliński. Siedmiu członków zarządu zostało aresztowanych i skazanych na karę śmierci. Wykonano ją 1 marca 1951 r. w warszawskim więzieniu na Mokotowie. Od 2011 roku 1 marca stał się Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Wystawę na gmachu DGW przy pl. Piłsudskiego można oglądać do 10 marca. To nie pierwsza tego rodzaju ekspozycja na tym budynku. W kwietniu 2016 roku zaprezentowano tam zdjęcia 96 ofiar katastrofy smoleńskiej, a w lipcu z okazji szczytu NATO umieszczono portrety 29 najważniejszych postaci z historii Polski.

AD

autor zdjęć: Jarosław Madej

dodaj komentarz

komentarze


„Pierwsza Drużyna” na start
 
Polska wiktoria na Monte Cassino
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Zawsze gotowi do pomocy
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Flota Bayraktarów w komplecie
Układ nerwowy Mieczników
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Wojna w świętym mieście, epilog
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Śladami ojca
Nie szpital, a instytut
Broń Hitlera w rękach AK
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Pływacy i maratończycy na medal
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Nowe zadania szefa SKW
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Serwis K9 w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wioślarze i triatlonistka na podium
Krwawa noc pośród puszczy
Po śladach polskich bohaterów
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
„Grand Quadriga ‘24”
Mobilne dowodzenie
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ameryka daje wsparcie
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Polki pobiegły po srebro!
Wszystkie misje AWACS-a
Abramsy w pętli
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Bohater odtrącony
„Ryś” z laserem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
By Polska była bezpieczna
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Na straży nieba
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Cień atomowej zagłady
They Will Check The Training Results in Combat
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO