moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

W Sejmie o jastrzębiach i ich możliwościach

W USA trwają ostatnie przygotowania do odpalenia pierwszej rakiety JASSM z polskiego myśliwca F-16, a w kwietniu Polska otrzyma pierwsze cztery pocisku tego rodzaju. O uzbrojeniu jastrzębi i rozwoju floty powietrznej mówili posłom wiceminister Bartosz Kownacki i gen. Jan Śliwka, zastępca dowódcy generalnego.

Jastrzębie to najnowocześniejsze myśliwce w polskich siłach zbrojnych. Jednak 48 sztuk jakie posiada armia to zdecydowanie za mało. Tym bardziej, że niedługo kończą się resursy samolotów Su-22 oraz MiG-29 i maszyny będą musiały zostać wycofane z użytku. Posłowie z Komisji Obrony Narodowej chcieli więc wiedzieć kiedy i jakie samoloty je zastąpią. Poseł Paweł Suski (PO) pytał, czy aktualne są plany MON, by kupić 96 używanych F-16 (na początku roku wspominał o tym minister Antoni Macierewicz). Podczas środowej komisji wiceminister Bartosz Kownacki zapewniał posłów, że nie zapadły żadne decyzje w tej sprawie. – Rozważamy kilka opcji. Zastanawialiśmy się nad kupnem używanych samolotów F-16, jednak okazuje się, że koszty ich modernizacji byłyby zbliżone do ceny nowych. W dodatku otrzymalibyśmy samoloty, których żywotność byłaby krótsza niż nowych maszyn – tłumaczył wiceminister.

O zbyt wysokich kosztach związanych z nabyciem używanych myśliwców mówił także gen. dyw. pil. Jan Śliwka, zastępca dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych. Powołał się na przykład armii rumuńskiej, która kupiła F-16 od Portugalii. – Koszt upgrade'u wyniósł tyle, ile wydaliby za nowe samoloty. W dodatku proces modernizacji był bardzo długi – zauważył generał. – Koszt duży, efekt mały, dlatego w tym kierunku na pewno nie będziemy podążali – podsumował Kownacki. Co w takim razie zrobi MON? – Rozważamy zakup nowych F-16, ale bierzemy też pod uwagę F-35. Każde z rozwiązań ma zalety i wady – mówił sekretarz stanu w MON. – Musimy pamiętać, że cena F-35 jest bardzo wysoka. Osobiście nie jestem też przekonany, czy to słuszna decyzja, by Polska, jako jedno z pierwszych państw, kupowała te maszyny – zaznaczał Bartosz Kownacki. Jednocześnie zastrzegł, że analizy wciąż trwają i trudno powiedzieć, które rozwiązanie ostatecznie zyska akceptację.

Co z masterami i pociskami JASSM?

Posłów interesowała także kwestia uzbrojenia jastrzębi, a konkretnie harmonogram wyposażania ich w nowoczesne pociski kierowane JASSM (zasięg do 370 km). MON podpisało w 2014 roku umowę na dostarczenie 40 tego typu rakiet. Generał Śliwka poinformował posłów, że obecnie w USA trwają prace związane z aktualizacją oprogramowania polskiego F-16, tak by z maszyny można było odpalić pocisk JASSM. Do końca marca ma zostać odpalona pierwsza rakieta, a sama maszyna powinna wrócić do kraju w kwietniu. Oczywiście jeśli aktualizacja oprogramowania otrzyma certyfikację. – Uaktualnienie oprogramowania pozostałych maszyn ma nastąpić już w Polsce, bo WZL pozyskały już możliwości do upgrade'owania – mówił generał. Pociski JASSM mają być dostarczone do Polski do 2019 roku. Poseł Waldemar Andzel (PiS) chciał wiedzieć, kiedy dostaniemy pociski najnowszej generacji – AGM-158B JASSM ER, których zasięg wynosi do 1000 km. Generał przypomniał, że termin dostawy to 2020 rok. Nie chciał jednak – na jawnym posiedzeniu komisji – powiedzieć, ile sztuk tego uzbrojenia Polska ostatecznie zamówiła.

Czesław Mroczek (PO), wiceprzewodniczący komisji obrony, pytał kiedy wojsko zacznie korzystać z samolotów do szkolenia zaawansowanego AJT, które kupiliśmy od Włochów. Wprawdzie dwa M-346 Master są w Polsce od listopada ubiegłego roku, ale nie przeszły one odbioru technicznego. – Okazało się, że nie mają pełnego oprogramowania. Nie możemy odebrać maszyn, których stan odbiega od specyfikacji wymienionej w zamówieniu – przekonywał wiceminister. Natomiast płk Waldemar Bogusławski, zastępca szefa Inspektoratu Uzbrojenia dodał, że producent AJT, włoska firma Leonardo, zapewnił, że do lipca wszystkie polskie wymagania będą spełnione.

Jastrzębie w polskim wojsku

Generał Śliwka przypomniał, że Polska posiada 48 maszyn F-16. To trzy eskadry, które stacjonują w dwóch bazach lotniczych – Krzesinach pod Poznaniem i Łasku pod Łodzią. Umowę na kupno nowoczesnych samolotów wielozadaniowych F-16 MON podpisało w 2002 roku. Pierwsze cztery maszyny wylądowały w bazie pod Poznaniem 8 i 9 listopada 2006 roku. Ostatnie spośród 48 zamówionych dotarły w grudniu 2008 roku. Resurs techniczny F-16, czyli czas eksploatacji maszyn, został określony na 8 tysięcy godzin spędzonych w powietrzu (to około 40 lat). – W sumie resurs polskich F-16 wynosi 384 tysięcy godzin. Do tej pory wykorzystaliśmy 53 tysiące godzin. Zatem perspektywa ich służby to jeszcze 30 lat – wyliczał generał Śliwka.

Jakie są możliwości efów? Mogą m.in. unieść 9 ton uzbrojenia, śledzić jednocześnie aż 10 obiektów powietrznych, ale też precyzyjnie uderzyć w cele znajdujące się na ziemi. Obecnie cztery jastrzębie realizują międzynarodową misję „Inherent Resolve” przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu. Polacy stacjonują w Kuwejcie i prowadzą rozpoznanie nad Irakiem. Pod koniec kwietnia polskie jastrzębie wyruszą na Litwę na misję Orlik 7, podczas której będą nadzorować przestrzeń powietrzną państw bałtyckich. Do tej pory taki dyżur pełnili piloci na samolotach MiG-29.

Joanna Tańska

autor zdjęć: st. chor. sztab. Adam Roik

dodaj komentarz

komentarze


W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
 
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Ogień w podziemiu
Ocalały z transportu do Katynia
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Ramię w ramię z aliantami
Odstraszanie i obrona
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Wojsko inwestuje w Limanowej
Święto wojskowego sportu
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojna w świętym mieście, część druga
Jak wyszkolić pilota F-16?
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Wojna w świętym mieście, epilog
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Sprawa katyńska à la española
NATO na północnym szlaku
25 lat w NATO – serwis specjalny
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Głos z katyńskich mogił
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Optyka dla żołnierzy
Na straży wschodniej flanki NATO
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Jeśli nie Jastrząb, to…
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Kurs z dzwonem
Szpej na miarę potrzeb
Przygotowania czas zacząć
Prawda o zbrodni katyńskiej
Zbrodnia made in ZSRS
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Rakiety dla Jastrzębi
V Korpus z nowym dowódcą
Zapomniana Legia Cudzoziemska
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Zmiany w dodatkach stażowych
Mundury w linii... produkcyjnej
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO