moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wystawa o Kościuszce w Muzeum WP

Obrączki, jakie Tadeusz Kościuszko wręczał bohaterom insurekcji, chorągiew kosynierów 1 Regimentu Grenadierów Krakowskich oraz sakiewka. wykonana przez samego naczelnika. Unikalne pamiątki związane z Tadeuszem Kościuszką oraz dowodzonym przez niego powstaniem można zobaczyć na otwartej dziś wystawie w warszawskim Muzeum Wojska Polskiego.

– Ekspozycja została zorganizowana dla uczczenia pamięci wielkiego patrioty, wybitnego dowódcy i inżyniera wojskowego, jednej z najbardziej rozpoznawalnych postaci w historii Polski – mówi Ewa Wasilewska, komisarz wystawy o Tadeuszu Kościuszce, otwartej w Muzeum Wojska Polskiego w 223. rocznicę insurekcji. Ekspozycja „Ojczyzna obrońcy swemu. W 200. rocznicę śmierci Naczelnika Tadeusza Kościuszki” jest częścią tegorocznych obchodów ustanowionego przez parlament Roku Kościuszki.

Wystawa składa się z dwóch części. Pierwsza ukazuje przebieg powstania: przysięgę na krakowskim rynku, zwycięstwo w bitwie pod Racławicami, wydanie „Uniwersału połanieckiego”, obronę Warszawy, klęskę w bitwie pod Maciejowicach, rzeź Pragi i upadek powstania. Natomiast druga część jest poświęcona naczelnikowi powstania – prezentuje historię życia Kościuszki i związane z nim pamiątki.

„Ojczyzna obrońcy swemu”

Pracownicy muzeum podkreślają, że wyjątkowość tej wystawy polega także na tym, że powstała ona wyłącznie ze zbiorów muzeum. Wśród eksponatów obejrzymy m.in. dwie obrączki z napisem „Ojczyzna obrońcy swemu”, które Kościuszko nadał uczestnikom insurekcji: kpt. Józefowi Chłopickiemu, późniejszemu dyktatorowi powstania listopadowego, oraz bryg. Józefowi Kopciowi, którego oddział w 1794 roku przedarł się spod Kijowa na Wołyń, aby dołączyć do powstańców. – Takich obrączek, stanowiących odznaczenie za męstwo na polu bitwy, Kościuszko wręczył około sześćdziesięciu – mówi komisarz wystawy.

W MWP zaprezentowano także chorągiew kosynierów 1 Regimentu Grenadierów Krakowskich uratowaną z klęski pod Maciejowicami, obraz Juliusza Kossaka „Tadeusz Kościuszko na czele kosynierów pod Racławicami” oraz woreczek na pieniądze w kształcie rogatywki zrobiony szydełkiem przez Kościuszkę. Jest też miniaturowy portret naczelnika z XIX wieku. – Na odwrocie miniatury umieszczono za szkłem kawałek płótna, na którym osuszane było serce Kościuszki przed jego balsamowaniem – opowiada Wasilewska.

Rok naczelnika

Tadeusz Kościuszko urodził się 4 lutego 1746 roku na Polesiu. Ukończył Szkołę Rycerską w Warszawie, po czym w 1776 roku wyjechał do Ameryki Północnej. Jako pułkownik armii amerykańskiej brał udział w budowaniu fortyfikacji pod Saratogą, w Filadelfii i West Point. Brał udział w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Za zasługi został mianowany amerykańskim generałem. Do Polski wrócił w 1784 roku. Kościuszko wziął udział w wojnie z Rosją w obronie „Konstytucji 3 maja”, jako dowódca jednej z trzech dywizji koronnych. Był też jednym z twórców idei powstania narodowego, nazwanego insurekcją kościuszkowską. 24 marca 1794 roku jako Najwyższy Naczelnik Siły Zbrojnej Narodowej stanął na czele zrywu.

Podczas powstania Kościuszko wydał „Uniwersał połaniecki”, łagodzący pańszczyznę dla ochotników i zapewniający chłopom opiekę rządu. Niestety insurekcja zakończyła się klęską i trzecim rozbiorem Polski. Generał, ranny w bitwie pod Maciejowicami, trafił do rosyjskiej niewoli. Po zwolnieniu z więzienia w 1796 roku musiał wyjechać z Polski. Przez wiele lat mieszkał we Francji, później w Szwajcarii, gdzie zmarł 15 października 1817 roku. Jego szczątki sprowadzono do Krakowa i złożono na Wawelu w 1818 roku. Dziś serce Kościuszki znajduje się na Zamku Królewskim w Warszawie.

Do dziś Kościuszko jest jednym z najbardziej znanych na świecie polskich bohaterów. Na jego cześć nazwano najwyższy szczyt w Australii, a w latach 20. XIX wieku w Krakowie usypano kopiec jego imienia. Z okazji 200. rocznicy śmierci naczelnika Sejm i Senat ustanowiły rok 2017 Rokiem Tadeusza Kościuszki. „Zajmuje on szczególne miejsce w panteonie narodowych bohaterów. Jest symbolem wolności i wzorem patrioty nie tylko dla obywateli Polskiej” – napisano w sejmowej uchwale.

W ramach obchodów Poczta Polska wydała znaczek z wizerunkiem Kościuszki. Planowane są też uroczyści w Krakowie, m.in. inscenizacja bitwy pod Racławicami i koncert plenerowy Opery Krakowskiej. W październiku odbędzie się Krakowski Tydzień Kościuszki połączony z konferencją na jego temat. Rok Kościuszki obchodzony jest także w Australii. Z tej okazji w lipcu planowana jest ekspedycja narciarska na Górę Kościuszki, a w październiku Festiwal Kościuszkowski w Jindabyne, podczas którego będą organizowane loty nad Górą Kościuszki.

Wystawę poświęconą Kościuszce w Muzeum WP można zwiedzać do 2 lipca.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Muzeum Wojska Polskiego

dodaj komentarz

komentarze


Okręty NATO przeszukują wody Holandii
 
Sukcesy żołnierzy w finale Diamentowej Ligi i na ściance wspinaczkowej
Długi marsz na wschód
Brązowa czwórka podwójna
Dwa medale w Budapeszcie
Czerwona powódź
Nie uznaje półśrodków
The Power of Buzdygany Awards
Szwedzi na „Czernickim”
Lecimy F-35
Polsko-czeska współpraca myśliwców
Dodatek dla wszystkich „misjonarzy”
Polscy saperzy kończą misję w Słowenii
PZL-Świdnik proponuje nowy system szkolenia pilotów
Polsko-koreańskie rozmowy
ORP „Orzeł” – wciąż bez ostatniego rozdziału
„Jesienny ogień” uderzył w Orzyszu
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
16 Dywizja świętuje
Zmiany w systemie dowodzenia armią. Projekt trafił do Sejmu
„Specjalny” Buzdygan na aukcji charytatywnej
Cyberżołnierze na szczycie NATO
Tak rodziła się konspiracja
Szef MON-u o planach obrony kraju
Kajakarze CWZS-u na podium mistrzostw świata
O innowacyjnych technologiach dla wojska
Śladem profesjonalistów
Wojsko pomoże Słoweńcom
SKON przeciwko wotum nieufności wobec szefa MON-u
Armatohaubice K9 strzelały w Nowej Dębie
Wychodzi poza schematy
Ku czci poległych, pomordowanych i wywiezionych na Sybir
Polska rozdarta przez okupantów
Drużyna Buzdygana rośnie w siłę
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Strategiczne partnerstwo z Londynem
Zmiany w przepisach wojskowych na ostatniej prostej
Raki dla podhalańczyków
Stop szkalowaniu polskiego munduru
Wyższe diety za służbę na granicy
Spełnia marzenia
Brąz st. szer. Oskara Miliwka w Pucharze Świata w Rio de Janeiro
Abramsy jadą na ukraiński front
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Odliczanie do przysięgi
Przyszłość pod znakiem dronów
RBN o rezultatach szczytu NATO
Muzeum Historii Polski otworzyło swe podwoje
Stawia na dobrą komunikację
"Jesienny ogień” z ministrem
Wirtualna walka na morzu
Przysięga w Kolnie
Plan misji „Air Defender”
Bezpieczeństwo dźwignią rozwoju
Polsko-koreańskie rozmowy w Warszawie
„Polska Zbrojna” nagrodziła najlepszych z najlepszych
Moc Buzdygana
„Northern Coasts” – trzy grupy okrętów pod polskim dowództwem
Konsekwentnie dąży do celu
Wojskowe kontrakty w USA
Nie płynie z nurtem
Łukaszenka grozi Polsce, USA reagują
Jak bezpiecznie pokonać pole minowe
Armia rosyjska wychodzi z Polski

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO