moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Japoński noblista wygłosił wykład na WAT

Pionier w badaniach nad technologią półprzewodników wytwarzających światło LED i laureat Nobla w dziedzinie fizyki – profesor Shuji Nakamura gościł w Wojskowej Akademii Technicznej. Podczas wykładu naukowiec mówił o zastosowaniu diody LED w różnych dziedzinach gospodarki, do oświetlania, jak i budowy nowoczesnej broni. Spotkanie odbyło się w ramach programu MON „Nobliści”.


– To przyjemność i honor gościć w wojskowej uczelni noblistę i naukowca światowej sławy – mówił wiceminister obrony prof. Wojciech Fałkowski inaugurując wykład w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Wiceszef MON przypomniał, że prof. Shuji Nakamura przyjechał do Polski w ramach programu resortu obrony „Nobliści”. To cykl spotkań ze światowej sławy badaczami, organizowanych w wojskowych instytucjach naukowych. – Celem programu jest włączenie wojskowych placówek do globalnej sieci kontaktów naukowych – dodał prof. Fałkowski.

Ekologiczne światło

Prof. Shuji Nakamura podczas wykładu „The Invention of High Efficient Blue LED and Future Solid State Lighting” opowiadał m.in. o badaniach, jakie prowadził w latach dziewięćdziesiątych nad związkami azotku galu. Wykorzystał je do stworzenia pierwszej półprzewodnikowej diody LED, która dawała niebieskie światło. – W połączeniu z wynalezionymi w latach sześćdziesiątych czerwoną i zieloną diodą mogliśmy skonstruować jasne i energooszczędne lampy LED emitujące białe światło – wyjaśniał Nakamura, wykładowca uniwersytetu w Santa Barbara w USA. To właśnie za wynalezienie niebieskiej diody Japończyk, w 2014 roku razem z prof. Isamu Akasaki i prof. Hiroshi Amano, został laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki.

Podczas wykładu na WAT profesor mówił o zaletach lamp wykorzystujących diody LED. Podkreślał, że zużywają one mniej energii niż stosowane dotychczas źródła światła, np. lampy żarowe czy fluorescencyjne, które większość dostarczanej energii przekształcają w ciepło. Ponadto lampy LED mogą działać od kilkudziesięciu do nawet stu razy dłużej niż zwykła żarówka.Dzięki niewielkiemu zapotrzebowaniu na energię diody LED można zasilać tanimi źródłami energii, np. bateriami słonecznymi. – Ogranicza to zużycie surowców oraz emisję szkodliwych substancji. W ten sposób można na przykład dostarczyć energię 1,5 mld ludziom na świecie, którzy żyją bez dostępu do sieci elektrycznej – mówił prof. Nakamura.

Laserem w drona

Diodowe oświetlenie stosowane jest m.in. w tak zwanych inteligentnych budynkach, przy hodowli roślin, gdzie może częściowo zastępować światło słoneczne, w urządzeniach elektronicznych i ekologicznych systemach zasilania. – Mam nadzieję, że oszczędne lampy LED pomogą zmniejszyć zużycie energii i obniżą koszty oświetlenia na całym świecie – dodawał profesor. Zaznaczał przy tym, że nadal produkcja LED jest droższa niż świetlówek i tradycyjnych żarówek, dlatego zmniejszenie jej kosztów jest obecnie jednym z głównych zadań naukowców.

Japoński noblista wspomniał także, że jego wynalazek przyczynił się do powstania niebieskiego lasera, który pozwala na „zagęszczenie” zapisu danych na nośnikach optycznych używanych m.in. w urządzeniach Blu-ray i HD DVD. Niebieski laser jest wykorzystywany do drukowania oraz kopiowania, a co ważniejsze – ma także zastosowanie w medycynie, dzięki niemu można szybciej wykrywać i leczyć nowotwory.

Niebieska optoelektronika, czyli diody laserowe mogą mieć także zastosowanie militarne, np. do budowy broni służącej do strącania rakiet lub dronów. – W porównaniu z pociskami Tomahawk, broń laserowa będzie dużo mniejsza, tańsza, oszczędniejsza, a jej moc może odpowiadać sile rażenia stu tradycyjnych pocisków – wyliczał profesor.

Podczas wizyty na WAT prof. Nakamura zwiedził uczelnię i spotkał się ze studentami. – Rozmowa z noblistą to dla nas nie tylko okazja do poszerzenia wiedzy, ale przede wszystkim ogromna motywacja do dalszej nauki i pracy – mówił pchor. Bartłomiej Grzegorzewski.

Spotkanie z fizykiem było drugim z cyklu „Nobliści”. Pierwszy wykład w Wojskowym Instytucie Medycznym wygłosił w ubiegłym roku dermatolog z USA prof. Robert A. Schwartz. W czerwcu Wojskową Akademię Techniczną odwiedzi szwajcarski chemik Kurt Wüthrich, który został uhonorowany Nagrodą Nobla za badania nad strukturą i budową białek. Do Polski przyjedzie także Robert Gallo, amerykański lekarz, odkrywca pierwszego ludzkiego retrowirusa – HTLV-1 i współodkrywca wirusa HIV. Kolejnym gościem będzie Amerykanin Andrew Schally, biochemik, który zdobył Nobla za odkrycie zjawiska wydzielania hormonów w podwzgórzu mózgu.

AD

autor zdjęć: Grzegorz Rosiński/ WAT

dodaj komentarz

komentarze


Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
 
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Kadisz za bohaterów
Sprawa katyńska à la española
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Szarża „Dragona”
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Głos z katyńskich mogił
Przygotowania czas zacząć
Wojna w Ukrainie oczami medyków
W Italii, za wolność waszą i naszą
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Front przy biurku
Wojna w świętym mieście, epilog
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Na straży wschodniej flanki NATO
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
NATO on Northern Track
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Barwy walki
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
25 lat w NATO – serwis specjalny
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Święto stołecznego garnizonu
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Ramię w ramię z aliantami
Sandhurst: końcowe odliczanie
Charge of Dragon
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Zachować właściwą kolejność działań
Szpej na miarę potrzeb
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
SOR w Legionowie
NATO na północnym szlaku
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Kolejne FlyEle dla wojska
Wojna w świętym mieście, część druga
Wojna w świętym mieście, część trzecia
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Strażacy ruszają do akcji
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Wojna na detale

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO