moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Taktyczny sprawdzian Czarnej Dywizji

Ćwiczenie dowódczo-sztabowe „Bóbr ’17” to jedno z najważniejszych w tym roku szkoleń 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Mimo że działania odbywały się głównie w zamaskowanych stanowiskach dowodzenia i przy komputerach, to zaangażowanych w nie było niemal tysiąc żołnierzy oraz około sto pięćdziesiąt różnego rodzaju pojazdów i sprzętu.

Manewry przeprowadzono według fikcyjnego scenariusza, który został oparty na  wydarzeniach, jakie miały miejsce w różnych częściach świata. Przedstawiał on narastanie konfliktu dwóch zwaśnionych stron, eskalację napięć i ostatecznie kryzys militarny wymuszający użycie siły.

W centrum takich wydarzeń miała znaleźć się Czarna Dywizja. Jej dowództwo pierwszoplanową rolę powierzyło 17 Wielkopolskiej Brygadzie Zmechanizowanej. W teren, w trybie alarmowym wyjechało stanowisko dowodzenia brygady i stanowiska dowodzenia dwóch batalionów. Rozpoczęła się trudna praca planistyczna. Sztabowcy tworzyli koncepcje bezpiecznego wprowadzenia pododdziałów bojowych w rejon konfliktu, przygotowania ich do walki oraz rozegrania bitwy.

Bazując na informacjach wywiadowczych i rozpoznawczych, oficerowie sztabów najpierw musieli dokładnie poznać siły przeciwnika, miejsce ewentualnego ataku i potencjał zbrojny. Potem padły pierwsze rozkazy.

Zaskoczyć przeciwnika

Wyznaczenie tras przemarszu wojskowych kolumn do rejonów wyjściowych rozpoczęło militarne działania. Wszystkie ruchy odbywały się na mapach i z wykorzystaniem programów cyfrowych.

Trzeba było rozpoznać drogi, zabezpieczyć mosty, przepusty, miejsca newralgiczne, które przeciwnik może próbować zniszczyć. Do działań włączył się więc zwiad. Dowódcy musieli zapewnić operującym w terenie pododdziałom wszelkie wsparcie, nie tylko  logistyczne. Dostarczanie  paliwa, amunicji czy żywności było tak samo ważne jak zabezpieczenie pododdziałów przed atakami z powietrza, środkami chemicznymi czy uderzeniem grup dywersyjnych. W sztabach, w wyspecjalizowanych komórkach, w krótkim czasie zapadały setki decyzji. Cel był jeden: zrobić wszystko aby zaskoczyć przeciwnika i spowolnić jego natarcie, zatrzymać oraz zmusić do wycofania się.

Choć zajęcia odbywały się przy komputerach i mapach, zadania planistyczne żołnierze musieli wykonać zgodnie z obowiązującymi procedurami w określonym czasie jak podczas prawdziwych działań bojowych. – Podczas tych ćwiczeń sprawdziłem umiejętności moich podwładnych pod względem planowania zadań bojowych, dowodzenia pododdziałami oraz współpracy z jednostkami wspierającymi i zabezpieczającymi działanie 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej – mówił gen. bryg. Stanisław Czosnek, dowódca 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej i zarazem kierownik ćwiczenia.

Współdziałanie

W Wędrzynie sztabowcy Czarnej Dywizji testowali współpracę z innymi dywizjami, brygadami i jednostkami specjalistycznymi oraz wojskami sojuszniczymi. W ćwiczenie zostali więc zaangażowani przedstawiciele 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, 1 Brzeskiego Pułku Saperów, 9 Pułku Rozpoznawczego, 5 Pułku Chemicznego, 8 Batalionu Walki Elektronicznej oraz amerykańskiego batalionu artylerii z Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej, która stacjonuje w Polsce. Do szkolenia przyłączyła się także reprezentacja 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

W przypadku sytuacji kryzysowej wojsko współpracuje z lokalnymi władzami, dlatego w ćwiczeniach uczestniczyli również pracownicy Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego, policjanci i straż pożarna. Z żołnierzami z zespołów CIMIC, którzy zajmują się współpracą cywilno-wojskową, podejmowali decyzje dotyczące m.in. dostarczenia wody pitnej do miasta, pomocy uchodźcom, czy przeciwdziałania lokalnym grupom przestępczym. – Naszym zadaniem jest zapewnienie ludności cywilnej poczucia bezpieczeństwa na terenie objętym działaniami wojennymi – podkreślał Wojciech Dębowski, przedstawiciel Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Test Cyfrowej Brygady

– Odpowiednie zaplanowanie zadań i niezakłócony przebieg procesu dowodzenia to podstawa sukcesu działań bojowych. Podczas ćwiczeń  dowództwo i sztab Cyfrowej Brygady oraz komórki dowodzenia podległych pododdziałów  pokazały, że potrafią to robić – ocenił płk Piotr Malinowski, dowódca 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, która poddana została najtrudniejszemu sprawdzianowi. Żołnierze brygady zdobywali doświadczenie na misjach w Iraku i Afganistanie, systematycznie uczestniczą w wielu manewrach związanych z obroną wschodniej flanki NATO, a teraz rozpoczynają służbę w Rumunii w Wielonarodowej Batalionowej Grupie Bojowej NATO.

Film: 11 DKPanc

Ppłk Rafał Miernik, szef szkolenia 17 Brygady dodał, że ćwiczenie było ważnym sprawdzianem także dla pododdziałów wsparcia i zabezpieczenia, którzy musieli przygotować stanowiska dowodzenia do pracy i je ochraniać. Podczas ćwiczenia dowódcy musieli wykazać się znajomością procedur taktycznych, m.in. podczas wezwania ognia artylerii oraz wsparcia lotnictwa na polu walki.

Na koniec „Borsuka ’17” podsumował dowódca 11 Dywizji: – Ćwiczenie pokazało, że dowódcy i oficerowie sztabów mają wyczucie operacyjne pola walki, taktyczną cierpliwość i refleks w reagowaniu na zmieniającą się sytuację – mówił generał Czosnek.

Ćwiczenia „Bóbr '17” zorganizowano w ramach przygotowań żołnierzy 11 Dywizji do największych w tym roku manewrów polskiej armii „Dragon ’17”, które odbędą się we wrześniu.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: st. chor. Rafał Mniedło

dodaj komentarz

komentarze


W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
 
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Przygotowania czas zacząć
Szarża „Dragona”
Front przy biurku
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Na straży wschodniej flanki NATO
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zachować właściwą kolejność działań
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, epilog
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
SOR w Legionowie
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Charge of Dragon
25 lat w NATO – serwis specjalny
Wojna na detale
Święto stołecznego garnizonu
Barwy walki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sandhurst: końcowe odliczanie
Głos z katyńskich mogił
NATO na północnym szlaku
Ramię w ramię z aliantami
Zmiany w dodatkach stażowych
Szpej na miarę potrzeb
Strażacy ruszają do akcji
Ocalały z transportu do Katynia
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Kolejne FlyEle dla wojska
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
W Italii, za wolność waszą i naszą
Wojna w świętym mieście, część druga
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Kadisz za bohaterów
Sprawa katyńska à la española
NATO on Northern Track
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO