moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ostróda stolicą proobronnych

Dziewięć tysięcy metrów kwadratowych powierzchni wystawienniczej, ponad 100 wystawców, najnowocześniejszy sprzęt wojskowy, a także konferencja naukowa i piknik klas mundurowych. W Ostródzie ruszają targi „Pro Defense”. To jedna z nielicznych w Europie i największa w Polsce impreza poświęcona tematyce proobronnej.

Targi „Pro Defense”, zorganizowane w Centrum Targowo-Konferencyjnym Expo Mazury, potrwają cztery dni. Rozpocznie je apel klas mundurowych, a o godzinie 11.00 spotkanie uroczyście otworzy minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

Tuż po wystąpieniu szefa MON, w hali numer 4 Żandarmeria Wojskowa zaprezentuje pokaz wyszkolenia. Od godziny 14.00 będzie można posłuchać wykładów w ramach konferencji naukowej „Działalność organizacji proobronnych w Polsce i za granicą”, zorganizowanej przez Biuro do spraw Proobronnych MON. Goście poruszą między innymi tematy: „Wojska obrony terytorialnej we współdziałaniu z organizacjami proobronnymi”, „System funkcjonowania organizacji proobronnych państw nadbałtyckich” czy „Uzbrojenie i szkolenie w wojskach obrony terytorialnej”.

Przez cały dzień będzie też można oglądać sprzęt wojskowy jednostek z całego kraju. Stoiska przygotowały m.in. centra szkolenia: Artylerii i Uzbrojenia, Inżynieryjno-Lotniczego, Łączności i Informatyki, Marynarki Wojennej, Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych oraz Wojsk Lądowych.

Na targach pokażą się także wojskowe uczelnie. Akademia Sztuki Wojennej zaprezentuje zwiedzającym stanowisko obsługi systemu wspomagania dowodzenia C3iS JAŚMIN, będzie też można spróbować swoich sił na strzelnicy laserowej. Akademia Marynarki Wojennej zaprasza natomiast na pokaz pneumatycznego modelu okrętu podwodnego, a Szkoła Orląt –najnowocześniejszych bezzałogowców. Przy stoisku Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych będzie można porozmawiać z żołnierzami na temat sztuk walki i zasad udzielania pierwszej pomocy.

Nie zabraknie też nowinek technicznych. Swoje najnowsze konstrukcje zaprezentuje między innymi 25 spółek należących do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Wśród nich będą m.in. karabinki MSBS i Beryl, przeciwlotnicze zestawy rakietowe Grom i Piorun, bezzałogowe samoloty „NeoX”, „Atrax M” i „Drozd”, moździerze 98 i 120 mm, granatniki i miny przeciwpancerne. Będzie też można obejrzeć modernizowane dla polskiej armii czołgi Leopard 2A4, komplet indywidualnego wyposażenia żołnierza wojsk obrony terytorialnej, systemy optoelektroniczne oraz radary.

Na Polach Grunwaldzkich, 30 kilometrów od Ostródy, odbędzie się również piknik klas mundurowych. Weźmie w nim udział ponad 1500 uczniów z całego kraju. Przez cztery dni będą uczestniczyć w targach, przejdą szkolenie wojskowe i zmierzą się w zawodach klas mundurowych. W Ostródzie MON ogłosi także, które ze szkół zakwalifikowały się do pilotażowego programu wspierania klas mundurowych.

Dla miłośników historii organizatorzy przygotowali ścieżkę dydaktyczną przedstawiającą uzbrojenie polskiego wojska od czasów pierwszych Piastów aż do współczesności. – Każdy, kto wejdzie na ścieżkę, będzie mógł obejrzeć grupy rekonstrukcyjne i zobaczyć, jak zmieniało się nasze wojsko – mówi mjr Jakub Block z Centrum Operacyjnego MON. Nie zabraknie też wydarzeń sportowych. – Można będzie sprawdzić się na torze przeszkód. Zrobić przysiady, pompki czy skłony, za które sędziowie będą przyznawać punkty. Najlepsi zawodnicy zostaną nagrodzeni – dodaje mjr Block. Mecenasem ścieżki dydaktycznej jest Polska Grupa Zbrojeniowa.

Targi „Pro Defense” odbywają się po raz drugi. W ubiegłym roku zorganizowano m.in. wystawę sprzętu i uzbrojenia dla OT, Kongres Organizacji Proobronnych i konferencję naukową. Wstęp na imprezę jest bezpłatny, ale niezbędne jest pobranie biletu wstępu ze strony internetowej.

Wydarzenie honorowym patronatem objął minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. „Polska Zbrojna” jest patronem medialnym targów. 

EK, MM

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze


V Korpus z nowym dowódcą
 
25 lat w NATO – serwis specjalny
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Rakiety dla Jastrzębi
Szpej na miarę potrzeb
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Kurs z dzwonem
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Zmiany w dodatkach stażowych
Ogień w podziemiu
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ocalały z transportu do Katynia
Sprawa katyńska à la española
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojna w świętym mieście, epilog
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Optyka dla żołnierzy
Prawda o zbrodni katyńskiej
Ramię w ramię z aliantami
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Głos z katyńskich mogił
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Wojsko inwestuje w Limanowej
Odstraszanie i obrona
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Zbrodnia made in ZSRS
Na straży wschodniej flanki NATO
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Święto wojskowego sportu
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Mundury w linii... produkcyjnej
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Jak wyszkolić pilota F-16?
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Jeśli nie Jastrząb, to…
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Wojna w świętym mieście, część druga
Przygotowania czas zacząć
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
NATO na północnym szlaku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO