moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Uzbrojenie przyszłości, czyli co można zobaczyć na targach w Ostródzie

Czterodniowe targi „Pro Defense” w Ostródzie stały się okazją do prezentacji najnowszego typu uzbrojenia, które w przyszłości może trafić do jednostek. Zwiedzający mogą między innymi obejrzeć prototyp ultramobilnego kołowego robota bojowego, wziąć do ręki najnowszy polski karabin MSBS, a nawet kibicować podczas zawodów... marsjańskich łazików. Targi potrwają do niedzieli.

Targi „Pro Defense”, które odbywają się w Centrum Targowo-Konferencyjnym Expo Mazury, przyciągnęły ponad 100 wystawców. Prezentują oni zarówno sprzęt używany już przez wojsko, jak i ten, który dopiero ma szansę trafić do jednostek. Wystawy uzbrojenia przygotowali m.in. żołnierze z 50 jednostek wojskowych, polskie zakłady zbrojeniowe oraz firmy reprezentujące przemysł paramilitarny. W pierwszym dniu „Pro Defense” wziął udział minister obrony Antoni Macierewicz.

Szef MON zapowiedział, że Polska weźmie udział w międzynarodowym programie dotyczącym budowy czołgu najnowszej generacji. – Obecnie trwają w tej sprawie negocjacje – ujawnił minister. Dodał, że nowy czołg podstawowy ma zastąpić obecnie używane w polskiej armii maszyny T-72 i PT-91 Twardy. Minister Macierewicz zaznaczył, że „celem strategicznym państwa polskiego musi być to, aby wyposażenie żołnierzy obrony terytorialnej pochodziło z polskich fabryk”. Wśród sprzętu, który ma być wyprodukowany w Polsce są drony Dragon Fly oraz karabiny MSBS (chodzi o modułowy system broni strzeleckiej, czyli modułowe karabiny o kalibrze 5,56 mm). – Polscy producenci zobowiązali się, że jeszcze w tym roku rozpocznie się produkcja i dostawa dronów dla wojsk obrony terytorialnej, podobnie jak dostawa pierwszych sztuk MSBS-ów – zapewniał Antoni Macierewicz.

Podczas targów zwiedzający mają okazję bliżej poznać karabiny MSBS. Na stoisku WOT-u każdy, kto chce, może tę broń wziąć do ręki, przeładować czy przymierzyć się do oddania strzału. Co więcej, można również porozmawiać z żołnierzami, którzy testowali już MSBS-y.

 

Ale atrakcji na ostródzkich „Pro Defense” jest znacznie więcej. Jedno z najciekawszych stoisk przygotował Inspektorat Implementacji Innowacyjnych Technologii Obronnych (I3TO). Inspektorat przywiózł do Ostródy prototypowy sprzęt, który powstaje w ramach prac badawczo-rozwojowych realizowanych przy pomocy (czasem tylko doradczej) polskiej armii. Uwagę przyciągają przede wszystkim lądowe roboty Tarvos, które zostały opracowane przez inżynierów z Zakładów Mechanicznych Tarnów oraz ze spółki Stekop. Na targach można zobaczyć roboty w dwóch wersjach: logistycznej, mogą one służyć np. do szybkiego i bezpiecznego przewozu amunicji dla walczących pododdziałów, oraz bojowej uzbrojonej w zdalnie sterowany moduł ogniowy ZSMU-1276-A3 (z karabinem 7,62 mm).

Na stoisku I3TO znalazł się również ultramobilny kołowy robot bojowy, który w ubiegłym roku dostał trzecią nagrodę w konkursie „Innowacje dla Sił Zbrojnych RP”. Został on zbudowany przez doktorantów Politechniki Częstochowskiej: Mariusza Księżyka oraz Pawła Niegodajewa. Poruszający się zaledwie na dwóch kołach robot może być zarówno zwiadowcą, jak i wsparciem ogniowym (np. uzbrojony w granatnik).

Z kolei Polska Grupa Zbrojeniowa położyła nacisk na prezentacje najnowszych dronów. Na stoisku PGZ można obejrzeć m.in. dron Dragon Fly, którego produkcja seryjna ma ruszyć wkrótce w bydgoskich Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 2. Nowością są systemy do zwalczania dronów. Należące do PGZ Wojskowe Zakłady Uzbrojenia z Grudziądza pokazały swoją prototypową konstrukcję (produkt nie ma jeszcze nazwy handlowej). Podobne rozwiązanie prezentuje na targach prywatna Grupa Wtórplast (rozwiązanie o nazwie Harpia).

Bardzo ciekawa jest zajmująca aż 9 tys. metrów kwadratowych wystawa Sił Zbrojnych RP. Tu można zobaczyć najnowsze uzbrojenie i wyposażenie ze wszystkich rodzajów sił zbrojnych. Są pojazdy, takie jak: używany przez specjalsów MRAP, transporter Rosomak i czołgi Leopard 2A4 i 2A5. Na wystawie jest również prezentowane wyposażenie osobiste – na przykład latarki, noże czy menażki.

Miłośników najnowszych technologii z pewnością zainteresuje stoisko Polskiej Agencji Kosmicznej. Agencja zorganizowała nawet zawody marsjańskich łazików. – W konkursie biorą udział zespoły z wyższych uczelni technicznych, których studenci zbudowali pojazdy podobne do używanych do eksploracji księżyca czy marsa, czyli łaziki – wyjaśnia Maciej Gruszczyński z PAK. – Zespoły rywalizują w szeregu konkurencji, które mają sprawdzić zarówno ich umiejętności w operowaniu robotem, jak i stopień zaawansowania i niezawodności maszyny. Jedna z konkurencji polega np. na otwarciu torby zamkniętej na zamek błyskawiczny i wyjęciu z niej przedmiotu – opowiada Gruszczyński.

Konkurs łazików będzie trwał aż do końca targów, czyli do niedzieli 4 czerwca.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze


Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
 
Głos z katyńskich mogił
Optyka dla żołnierzy
Zmiany w dodatkach stażowych
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
NATO na północnym szlaku
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Ocalały z transportu do Katynia
Wojsko inwestuje w Limanowej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Ogień w podziemiu
Jak wyszkolić pilota F-16?
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Prawda o zbrodni katyńskiej
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Przygotowania czas zacząć
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Święto wojskowego sportu
Na straży wschodniej flanki NATO
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
V Korpus z nowym dowódcą
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Odstraszanie i obrona
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Mundury w linii... produkcyjnej
Jeśli nie Jastrząb, to…
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Szpej na miarę potrzeb
Rakiety dla Jastrzębi
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Wojna w Ukrainie oczami medyków
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Zbrodnia made in ZSRS
Kurs z dzwonem
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Wojna w świętym mieście, część druga
Sprawa katyńska à la española
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Ramię w ramię z aliantami
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
25 lat w NATO – serwis specjalny

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO