moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nowy dowódca ORP „Mewa”

Dzisiaj na Zatoce Gdańskiej nastąpiła zmiana dowódcy „papieskiego okrętu” – niszczyciela min ORP „Mewa”. Stery tej zasłużonej jednostki z 50-letnimi tradycjami od kpt. mar. Bartosza Tkaczyka przejął kpt. mar. Michał Wicka. Zgodnie z marynarską tradycją i ceremoniałem przekazanie dowództwa odbyło się na morzu.

Przekazanie obowiązków nastąpiło w obecności dowódcy 13 Dywizjonu Trałowców im. admirała floty Andrzeja Karwety kmdr. por. Piotra Sikory i dowódców pozostałych okrętów „Trzynastego" na uroczystej zbiórce załogi. Wręczył on obejmującemu dowództwo kapitanowi znak dowódcy, który następnie został podniesiony na maszcie okrętu. Jednocześnie komandor podziękował zdającemu obowiązki dowódcy i życzył pomyślności na nowym stanowisku. - Odchodzi od nas człowiek, który od dzieciństwa związany był z tym dywizjonem, bowiem jego ojciec tu służył, dowodził zarówno tym okrętem, jak i dywizjonem.

Żegnający się z okrętem kpt. mar. Bartosz Tkaczyk z ogromnym wzruszeniem żegnał się z okrętem i jego załogą. W ciepłych i serdecznych słowach podziękował załodze za wspólne lata służby, za wspieranie go w realizacji zadań, jakie stały przed okrętem oraz wzorową służbę i zaangażowanie. Podobne wzruszenie było widać u członków załogi. - Zostawiam tu cząstkę swojej duszy. Przekazuję też odznakę dowódcy, którą otrzymałem od swojego poprzednika, aby przynosiła szczęście - powiedział kapitan Tkaczyk.

Obejmujący obowiązki kpt. mar. Michał Wicka podziękował przełożonym za zaufanie, jakim go obdarzyli, i zapewnił, że dołoży wszelkich starań, aby dzieło jego poprzedników było dobrze kontynuowane. Podkreślił, że czeka go niełatwe zadanie, bowiem zarówno odchodzący dowódca, jak też poprzednicy zawiesili bardzo wysoko poprzeczkę. Liczę na wsparcie doskonałe wyszkolonej i gotowej do poświęceń załogi.

Kpt. mar. Michał Wicka z 13 Dywizjonem Trałowców związany jest od 2006 roku. Trafił tu po promocji oficerskiej z Akademii Marynarki Wojennej. Przeszedł wszystkie szczeble dowodzenia zarówno na niszczycielach min ORP "Flaming", jak i ORP "Czajka" oraz trałowcach projektu 207. Ostatnio był zastępcą dowódcy okrętu grupowego ORP "Mamry". Jest to pierwsze jego stanowisko dowódcy okrętu.

Historia ORP „Mewa” o numerze taktycznym (burtowym) 623 sięga lat sześćdziesiątych i jest ściśle związana z serią rodzimej produkcji trałowców. Powstał on jako przedostatni z serii 12 trałowców drugiej generacji, o stalowych kadłubach ze wzmocnioną konstrukcją zapewniającą większe bezpieczeństwo przy wybuchach podwodnych, projektu 206F (F- silnik Fiata) w Stoczni im. Komuny Paryskiej, których budowę rozpoczęto w 1961 roku. W latach 1999-2001 został zmodernizowany do klasy niszczyciel min. W 2000 roku uzyskał miano najlepszego okrętu 9 Flotylli Obrony Wybrzeża, a następnie miano najlepszego okrętu Marynarki Wojennej w grupie okrętów bojowych. 12 października 2002 roku ORP „Mewa” pod dowództwem kpt. mar. Cezarego Gnozę wszedł do stałego zespołu sił przeciwminowych NATO (MCMForNorth (Mine CounterMeasure Forces North) i jako pierwszy polski okręt podniósł flagę NATO, a następnie w SNMCMG 1 (Standing NATO Response Mine Counter-Measure Group 1) ORP Mewa" Ma za sobą udział w licznych międzynarodowych manewrach jak: Baltops, Strong Resolve, Blue Game, Passex, Sandy Coast, Sqnex, Danex i Brillant Mariner oraz operacjach przeciwminowych Open Spirit. Za działania w ramach Sił Odpowiedzi załoga okrętu była wyróżniana przez dowódców NATO-wskich i polskich. Dowódca zespołu MCM Fornorth po debiucie ORP „Mewa” w tym elitarnym gronie stwierdził, że jest to jeden z najlepszych okrętów w tym międzynarodowym zespole sił przeciwminowych NATO. W 2003 roku Kapituła „Złotego Kompasu”- nagrody czasopisma MW „Bandera” przyznała to specjalne wyróżnienie załodze ORP „Mewa” m.in. za udany debiut w stałym zespole sił przeciwminowych NATO i tą wysoką ocenę dowódcy zespołu MCM Fornorth. W 25. rocznicę pielgrzymki Jana Pawła II do Polski i rejsu na pokładzie ORP „Mewa”, (12 czerwca 2012 r.) podobną podróż, tym okrętem, na Westerplatte odbył "wicepapierz", Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej, kardynał Tarcisio Bertone. Kpt. mar. Bartosz Tkaczyk ORP "Mewa" dowodził od lutego 2015 roku. Wcześniej był zastępcą dowódcy tego okrętu. Obecny dowódca jest dziewiętnastym dowódcą tej jednostki.

Tekst: Marian Kluczyński

red. PZ

autor zdjęć: Marian Kluczyński

dodaj komentarz

komentarze


Wojna w świętym mieście, część druga
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ocalały z transportu do Katynia
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Przygotowania czas zacząć
Głos z katyńskich mogił
Mundury w linii... produkcyjnej
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Zbrodnia made in ZSRS
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Kurs z dzwonem
NATO na północnym szlaku
Ramię w ramię z aliantami
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Szarża „Dragona”
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Prawda o zbrodni katyńskiej
Strażacy ruszają do akcji
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
V Korpus z nowym dowódcą
Sprawa katyńska à la española
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Barwy walki
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojna w świętym mieście, epilog
Szpej na miarę potrzeb
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Wojna w Ukrainie oczami medyków
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Jeśli nie Jastrząb, to…
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Optyka dla żołnierzy
Na straży wschodniej flanki NATO
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
25 lat w NATO – serwis specjalny
Święto wojskowego sportu
Rakiety dla Jastrzębi
Odstraszanie i obrona
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Zmiany w dodatkach stażowych
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Ogień w podziemiu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO