moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

W WIM otwarto nowoczesny ośrodek symulacji medycznej

Otwarta dziś w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie Pracownia Symulacji Medycznej to jedyny taki ośrodek w Wojsku Polskim. Wyposażona w najnowocześniejsze fantomy medyczne umożliwia realistyczne szkolenie m.in. ratowników pola walki. MON chce, aby w szkoleniu tym uczestniczył cały personel medyczny wyjeżdżający na misje.

– Pracownia Symulacji Medycznej w Wojskowym Instytucie Medycznym pozwala szkolić ludzi, którzy będą ratować życie naszych żołnierzy – mówił minister obrony Antoni Macierewicz podczas otwarcia ośrodka. Szef MON podkreślał, że powstała w ramach Centrum Kształcenia Podyplomowego, Doskonalenia Zawodowego i Symulacji Medycznej pracownia została nowocześnie wyposażona, a opracowane tu programy szkoleń dostosowano do najnowszych potrzeb armii. – Zabezpieczenie medyczne odpowiadające wyzwaniom współczesnego pola walki jest priorytetem dla kierownictwa resortu, a służyć temu będą także szkolenia prowadzone w ośrodku w WIM-ie – dodał minister.

System dla ratowników

Z kolei gen. dyw. prof. Grzegorz Gielerak, dyrektor WIM-u, zauważył, że jest to jedyna tego rodzaju pracownia w Siłach Zbrojnych RP. – Możemy oferować szkolenia szyte na miarę i dostosowane do różnych potrzeb naszych kursantów – mówił dyrektor. Dodał, że celem WIM-u jest zbudowanie jednolitego systemu szkoleniowego, który wprowadzi takie same standardy w różnych formacjach mundurowych. – Dzięki temu pojawiający się na miejscu zdarzenia policjant i żołnierz będą ratować poszkodowanych według tych samych procedur – tłumaczył gen. Gielerak.

Doktor Tomasz Sanak, ratownik medyczny oraz uczestnik trzech misji w Afganistanie, podał, że według amerykańskich badań 24 proc. poległych na misjach żołnierzy mogłoby żyć, gdyby odpowiednio wcześnie otrzymali właściwą pomoc medyczną. – Dlatego należy lepiej szkolić ratowników, którzy trafiają w rejon konfliktu zbrojnego. Temu właśnie służy nowo otwarta pracownia – stwierdził dr Sanak.

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz uczestniczył w otwarciu Pracowni Symulacji Medycznej w WIM.

Ośrodek w WIM-ie wyposażono w dwa najnowocześniejsze na polskim rynku symulatory pacjenta. Przypominające człowieka fantomy są sterowane komputerowo i odwzorowują reakcje ludzkiego organizmu oraz różne zaburzenia czynności życiowych człowieka, np. zatrzymanie krążenia. – Można też zaprogramować obrażenia, jakich doznają żołnierze na polu walki, a fantomy rozpoznają procedury ratunkowe i zareagują na „podane” im leki – wyjaśniał podczas zwiedzania ośrodka ppłk dr med. Krzysztof Karwan, zastępca kierownika Centrum ds. Medycznych.

Dzięki wyposażeniu pracowni w projektory i system nagłośnienia oraz możliwości zaciemnienia pomieszczenia można tam przygotować realistyczne scenariusze odwzorowujące różne miejsca, w których szkoleni będą musieli udzielać pomocy. – Symulacja jest idealnym uzupełnieniem szkolenia medycznego oraz pozwala na ćwiczenie umiejętności ratowniczych bez konsekwencji w przypadku popełnienia ewentualnego błędu – dodał ppłk Karwan.

Obowiązkowe szkolenie

Po obejrzeniu pokazu szkolenia prof. Wojciech Fałkowski, wiceminister obrony, stwierdził, że personel medyczny wyjeżdżający na misje powinien obligatoryjnie przechodzić szkolenie w WIM-ie. – Wprowadzimy tę procedurę w ciągu najbliższych tygodni – zapowiedział wiceszef resortu obrony. Jednocześnie prof. Fałkowski dodał, że szpital na Szaserów jest jedną z najlepszych placówek w Polsce, która ma wyraźny profil wojskowy i dostosowuje się do bieżących wyzwań związanych z polskim zaangażowaniem militarnym.

Pierwsze kursy w Pracowni Symulacji Medycznej już się rozpoczęły. Przeznaczone są przede wszystkim dla wojskowego personelu medycznego oraz ratowników pola walki. Z symulatorów będą korzystać także cywilni lekarze medycyny ratunkowej oraz służby medyczne, np. policji. Zajęcia będą prowadzić medycy z wojsk specjalnych oraz instruktorzy-lekarze WIM-u, którzy doświadczenie zdobywali m.in. na misjach oraz w szpitalnym centrum urazowym.

Wyposażenie pracowni kosztujące około 2 mln zł. Zostało zakupione z funduszu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach projektu „Afgan”, służącego poprawie bezpieczeństwa żołnierzy na misjach. Natomiast koszty remontu i adaptacji pomieszczeń, które wyniosły ponad 600 tys. zł, pokrył WIM. 

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Michał Niwicz, Maciej Nędzyński/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
 
NATO na północnym szlaku
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
V Korpus z nowym dowódcą
Barwy walki
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
25 lat w NATO – serwis specjalny
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Charge of Dragon
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Rakiety dla Jastrzębi
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Kolejne FlyEle dla wojska
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Optyka dla żołnierzy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Ocalały z transportu do Katynia
Szpej na miarę potrzeb
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Odstraszanie i obrona
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Święto wojskowego sportu
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Front przy biurku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Na straży wschodniej flanki NATO
NATO on Northern Track
Wojna w świętym mieście, część druga
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Kurs z dzwonem
Strażacy ruszają do akcji
Mundury w linii... produkcyjnej
Ramię w ramię z aliantami
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Wojna w świętym mieście, epilog
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Przygotowania czas zacząć
Głos z katyńskich mogił
Zbrodnia made in ZSRS
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Prawda o zbrodni katyńskiej
Sprawa katyńska à la española
Szarża „Dragona”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO