moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Złóż życzenia bohaterowi

Walczył z Niemcami i Sowietami. Przeżył mordercze przesłuchania i trzy lata w komunistycznym więzieniu. Pułkownik Bronisław Malec ps. „Żegota” 21 lipca skończy 95 lat. Stowarzyszenie Mohort Pamięci, we współpracy z Narodowym Tomaszowem Lubelskim oraz Klubem Miłośników Historii z Tomaszowa Lubelskiego, przygotowuje kombatantowi wyjątkowy prezent.

– Pan Pułkownik jest człowiekiem godnym najwyższego szacunku, a jego życie to scenariusz na dobry film sensacyjny – mówi Radosław Hołodniuk, prezes stowarzyszenia Mohort Pamięci. Jego członkowie postanowili uczcić zbliżające się 95. urodziny Bronisławowa Malca, żołnierza AK i WiN-u, represjonowanego po wojnie za walkę z okupantem. – Wystarczy przygotować kartkę z życzeniami, sfotografować się z nią i przesłać nam zdjęcie. Wszystkie życzenia wydrukujemy i przekażemy solenizantowi w formie fotoksiążki podczas urodzinowej kolacji – wyjaśnia Radosław Hołodniuk.

Do akcji może włączyć się każdy. Na urodzinowe kartki Stowarzyszenie czeka do 17 lipca. Można je przesyłać na adres: mohort.pamieci@gmail.com. Aktualne informacje są dostępne na Facebooku (Wydarzenia). Inicjatywę wsparła także nasza redakcja. Przygotowaliśmy prezent dla Pułkownika – album i najnowsze wydawnictwa oraz jubileuszowy medal.

Walczył o Polskę

Pułkownik Bronisław Malec ps. „Żegota” urodził się 21 lipca 1922 roku w Nowinach niedaleko Tomaszowa Lubelskiego. Był członkiem organizacji młodzieżowej „Orlęta”, żołnierzem Związku Walki Zbrojnej, Armii Krajowej oraz Zrzeszenia „Wolność i Niepodległość”. Został odznaczony Krzyżem Walecznych, Krzyżem Zasługi z Mieczami, Krzyżem Armii Krajowej, Medalem Wojska, Krzyżem Więźnia Politycznego, Krzyżem Weterana Walk o Niepodległość, Krzyżem WiN-u oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Od 1990 roku jest prezesem Światowego Związku Żołnierzy AK Okręgu Zamość Koła Rejonowego Susiec.

Do Związku Walki Zbrojnej wstąpił zaraz po zakończeniu kampanii wrześniowej. W konspiracji brał udział w licznych akcjach bojowych, m.in. w ataku na pociąg wiozący Niemców na front wschodni, wysadzeniu mostu, rozbrojeniu posterunku granatowej policji czy też w likwidacji konfidentów gestapo oraz członków Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów.

W 1944 roku został awansowany do stopnia kaprala i wyznaczony na dowódcę plutonu Nowiny. Wówczas przyjął pseudonim „Żegota”. Po zakończeniu wojny nie ujawnił się i kontynuował walkę z sowieckim okupantem. 3 sierpnia 1946 roku został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa Publicznego. Przez kolejne miesiące był brutalnie przesłuchiwany, by ostatecznie usłyszeć wyrok 15 lat pozbawienia wolności. – Brali człowieka w krzyżowy ogień pytań, a potem zaczęli stosować różne metody tortur. Podłączali prąd do palców, wbijali szpilki pod paznokcie, zrywali żywcem paznokcie z nóg […] Całe ciało miałem zbite, porozbijano mi nogi, wiele ran miałem zbroczonych krwią. Nie było czym obandażować, ponieważ nie dali żadnych bandaży. Działo się to w miesiącu sierpniu, było gorąco, światło świeciło się dzień i noc, ponieważ były to piwnice. Gdy się człowiek zdrzemnął, to muchy siadały na ranach, co powodowało zakażenie ran – napisał we wspomnieniach.

Równie makabryczne były warunki w więzieniu w Rawiczu, gdzie trafił w lutym 1948 roku. Za posiadanie książeczki do nabożeństwa trafił do pojedynczej celi i na rok stracił wszelkie przysługujące więźniom prawa. W izolatce – z przerwą na pobyt w izbie chorych – przesiedział 14 miesięcy. Na wolność wyszedł po trzech latach 3 sierpnia 1949 roku. Nie oznaczało to jednak końca zainteresowania nim ze strony komunistycznych służb bezpieczeństwa. Jeszcze przez wiele lat był represjonowany za walkę o wolną Polskę.

Prezent dla płk. Malca to nie pierwsza tego typu inicjatywa ludzi zrzeszonych w Mohorcie Pamięci. Członkowie stowarzyszenia regularnie wspierają kombatantów i odwiedzają Polaków na Kresach Wschodnich. Ponadto w Warszawie koordynowali zbiórkę podczas akcji „Paczka dla bohatera”, zainicjowanej przez Tomasza Sawickiego, który przed kilkoma miesiącami odebrał nagrodę Buzdygana „Polski Zbrojnej”. Działają też w fundacji „Red is Bad” pomagającej kombatantom walczącym o niepodległość Polski.

Link do wydarzenia na FB.

Piotr Zarzycki

autor zdjęć: archiwum prywatne

dodaj komentarz

komentarze


Zachować właściwą kolejność działań
 
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Kadisz za bohaterów
Strażacy ruszają do akcji
Sprawa katyńska à la española
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Szarża „Dragona”
Charge of Dragon
NATO on Northern Track
Święto stołecznego garnizonu
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, część druga
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Głos z katyńskich mogił
Kolejne FlyEle dla wojska
Na straży wschodniej flanki NATO
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Przygotowania czas zacząć
Ramię w ramię z aliantami
Wojna w świętym mieście, epilog
SOR w Legionowie
Wojna na detale
Front przy biurku
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
NATO na północnym szlaku
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Barwy walki
Zmiany w dodatkach stażowych
25 lat w NATO – serwis specjalny
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Szpej na miarę potrzeb
Sandhurst: końcowe odliczanie
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
W Italii, za wolność waszą i naszą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO