moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nowy dowódca COLąd-DKL

We wtorek, 4 lipca, dowódca Centrum Operacji Lądowych – dowódca Komponentu Lądowego generał dywizji doktor Cezary Podlasiński w obecności kadry zawodowej, pracowników resortu obrony narodowej oraz zaproszonych gości przekazał sztandar i dowodzenie generałowi brygady Sławomirowi Kowalskiemu.

Na uroczystość przybyli liczni goście, w tym gospodarze miasta Krakowa i regionu małopolskiego, między innymi: wojewoda małopolski Piotr Ćwik, prezydent miasta Krakowa profesor Jacek Majchrowski oraz przewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego Urszula Nowogórska. Dowódcę operacyjnego rodzajów sił zbrojnych reprezentował generał brygady pilot Tadeusz Mikutel, a Dowódcę generalnego – generał dywizji pilot Jan Śliwka. Obecny był również były dowódca operacyjny generał broni doktor Marek Tomaszycki. Przybyli dowódcy jednostek wojsk lądowych podległych DG RSZ na czele z dowódcą 6 Brygady Powietrznodesantowej generałem brygady Grzegorzem Hałupką, dowódcą 9 Brygady Wsparcia Dowodzenia pułkownikiem Piotrem Wańkiem i dowódcą 21 Brygady Strzelców Podhalańskich pułkownikiem Ryszardem Pietrasem. Tego dnia obecny był także zastępca dowódcy Komponentu Wojsk Specjalnych pułkownik Robert Kopacki. Przybyli generałowie rezerwy i w stanie spoczynku, byli dowódcy, zastępcy i szefowie sztabów, a także żołnierze rezerwy i byli pracownicy wojska Krakowskiego Okręgu Wojskowego, 2 Korpusu Zmechanizowanego i Centrum Operacji Lądowych – Dowództwa Komponentu Lądowego.

W tym wyjątkowym dniu generałowi Podlasińskiemu towarzyszyli przedstawiciele krakowskich, wrocławskich i małopolskich środowisk akademickich, instytucji wojskowych Garnizonu Kraków, szefowie i komendanci instytucji wojskowych mieszczących się w kompleksie wojskowym na Rakowickiej 29, przedstawiciele bratnich służb mundurowych i środowisk kombatanckich oraz Bracia Kurkowi na czele z Królem Kurkowym Piotrem Mikoszem. Przybyli harcerze z Niezależnego Związku Harcerstwa „Czerwony Mak” ze Skawiny.

Uroczystość rozpoczęło wprowadzenie sztandaru COLąd-DKL oraz powitanie przybyłych gości. Następnie została odczytana decyzja MON o wyznaczeniu na stanowisko służbowe dowódcy Centrum. – Służba Pana Generała Podlasińskiego w tej jednostce ma wielki koloryt. Położył on wielkie zasługi w rozwój tego Centrum, jak i w jego działalność. – powiedział zastępca dowódcy operacyjnego generał brygady pilot Tadeusz Mikutel. – Przez trzy lata swojego istnienia Centrum Operacji Lądowych odegrało wielką rolę w całych Siłach Zbrojnych. Dowództwo Komponentu Lądowego, pod kierownictwem i światłym dowództwem Pana Generała Podlasińskiego, pełniło wielorakie role i przysparzało chwały całym Siłom Zbrojnym. W dniu dzisiejszym jesteśmy świadkami przekazania dowodzenia w Centrum. Chciałby podziękować Panu Generałowi za to, że żołnierze Centrum Operacji Lądowych to dobrze wyszkolona kadra, która zna swoją rolę i potrafi wykonywać swoje zadania na najwyższym poziomie. Przyjmujący obowiązki dowódcy generał brygady Sławomir Kowalski pełnił obowiązki zastępcy dowódcy przez 18 miesięcy, uczestniczył w realizacji zadań, w tym przygotowaniach Centrum do dyżuru bojowego w ubiegłym roku, dlatego myślę że przyszłość tej jednostki wygląda bardzo dobrze. Pan generał jest człowiekiem o bogatym doświadczeniu i wielkim temperamencie, dlatego myślę, że objęcie przez niego dowodzenia pozwala myśleć optymistycznie o przyszłości Centrum.

Następnie zdający i obejmujący obowiązki generałowie wystąpili, aby zgodnie z ceremoniałem wojskowym przekazać sobie sztandar Centrum Operacji Lądowych – Dowództwa Komponentu Lądowego.

Kolejnym punktem uroczystości było podpisanie protokołu przekazania obowiązków, a następnie zameldowania zdania i objęcia obowiązków. Po tym akcie generałowie zameldowali przełożonemu: generał Podlasiński zdanie obowiązków dowódcy, natomiast generał Kowalski ich objęcie.

Głos zabrali następnie bohaterowie uroczystości. – Dziękuję wszystkim za tak liczne przybycie, zarówno gościom, jak i kadrze i pracownikom wojska. Wiem, że duża część z Was przerwała urlopy, aby tu być, tym bardziej dziękuję. – powiedział generał dywizji doktor Cezary Podlasinski. – Minęły trzy lata. Z jednej strony to długi okres, ale z drugiej pamiętam jakby to było wczoraj. Minęło niezmiernie szybko, ale w takim towarzystwie, z takimi podwładnymi czas upływa prędko. Zrealizowaliśmy w tym czasie ogromną ilość przedsięwzięć, a sukces jakim się skończyły to nie tylko moja zasługa, ale stojących tu moich podwładnych. To był ogrom prac, ogrom przedsięwzięć i ogrom zmian jakie tutaj, w tym kompleksie nastąpiły. Z tego miejsca bardzo Wam dziękuję, za wysiłek, trud, za dni które spędzaliśmy na ćwiczeniach, treningach, nie tylko tutaj, ale i na zewnątrz. Dzięki temu dziś możemy mówić z dumą, że Centrum jest i pozostanie, możemy szczycić się tym co osiągnęliśmy przez te trzy lata, chwała należy się Wam, to Wasza praca, Wasz wysiłek. Ja jako dowódca musiałem umieć odpowiednio przedstawić Waszą pracę, Wasze pomysły i rozwiązania. To jest dla mnie bardzo ważne. Dziękuję także Tobie Wojtku (tu generał zwrócił się do profesora Wojciecha Narębskiego), za to, że za każdym razem, przez te wszystkie lata byliśmy razem, nigdy nie powiedziałeś „nie”, brałeś udział i uświetniałeś każdą uroczystość i każde nasze spotkanie. Proszę mojego następcę, aby nie zapominał o naszych kombatantach, a w przyszłym roku pamiętał o okrągłych, setnych urodzinach Mietka Heroda (pułkownik Mieczysław Herod), które mam nadzieję, będą też ważnym wydarzeniem dla całego Krakowa. Dziękuję Bractwu Kurkowemu i dziękuję za naszą współpracę, która dla mnie osobiście była bardzo ważna. Dziękuję Panu Wojewodzie i Panu Prezydentowi oraz wszystkim tym, którzy wspierali nas swoim wysiłkiem, bo dzięki temu wsparciu mogliśmy być skuteczniejsi w swoim działaniu. Dziękuję harcerzom, szkołom, uczelniom, dowódcom, szefom, komendantom. Czego mogę życzyć? Myślę, że oddaję Centrum w naprawdę dobre ręce, a Tobie Sławku, Przyjacielu, przekazuję zespół nieliczny, ale zgrany, taki który potrafi zadziwić, mający potencjał. Nie raz już to udowodnili. Dziękuję. Zapewniam, że część mojego serca zostaje tu, w Krakowie, w tym Centrum.

Następnie głos zabrał generał brygady Sławomir Kowalski: - Szanowni Państwo, witam Was serdecznie po dłuższej nieobecności. Cieszę się, że widzę Was w dobrym zdrowiu. Przede wszystkim składam podziękowania na ręce zastępcy Dowódcy Generalnego generała dywizji pilota Jana Śliwki oraz zastępcy Dowódcy Operacyjnego generała broni pilota Tadeusza Mikutela, za to że dwóch dowódców: Dowódca Generalny i Dowódca Operacyjny wspólnie podjęli decyzję, aby skierować mnie do Krakowa. Chcę podziękować także oficerowi, który w 2010 roku wpadł na pomysł, aby z przeciwlotnika zrobić dowódcę ogólnowojskowego, dzięki czemu miałem przyjemność dowodzić 7 Brygadą Obrony Wybrzeża i 15. Giżycką Brygadą Zmechanizowana – dziękuję panie Generale Tomaszycki. Dziękuję też byłemu dowódcy Centrum, generałowi dywizji doktorowi Cezaremu Podlasińskiemu za 18 miesięcy wspólnej pracy. Była to dobra szkoła realizacji zadań. Składam podziękowania wszystkim, których tu nie wymieniłem, a którzy przyczynili się, że stoję dziś w tym miejscu. Przede mną nowe obowiązki, nowe zadania, nowe wyzwanie, można czuć lęk, strach, ale powiem szczerze, że znam większość żołnierzy w tej jednostce, znam ich możliwości, znam pracowników resortu obrony narodowej i melduję, że zrobimy wszystko, aby zadania, które postawił Pan Generał Podlasiński zrealizować. Dziękuję.

Podziękowania i gratulacje przekazał także wojewoda małopolski Piotr Ćwik: - W charakter każdej służby wpisana jest zmiana i dziś jesteśmy świadkami jednej z nich. Z tej okazji pragnę złożyć podziękować na ręce Pana Generała Podlasińskiego: Pani Generale dziękuję za to, że każda okazja do spotkania z Panem, to była okazja do ciekawej rozmowy, ale też okazja do tego, aby zobaczyć jak łączyć w sobie ideał człowieka i ideał żołnierza. Za to składam panu serdeczne podziękowania. Następcy, Panu Generałowi Kowalskiemu gratuluję objęcia tego zaszczytnego, odpowiedzialnego stanowiska i życzyć, aby poprzez kolejne miesiące i lata służby tutaj, realizując zadania, realizował Pan również siebie.

Główną uroczystość zakończyło wykonanie wspólnego zdjęcia pamiątkowego.

Następnie zebrani goście złożyli podziękowania ustępującemu dowódcy i gratulacje dowódcy obejmującemu obowiązki w COLąd-DKL.

Żołnierze i pracownicy resortu obrony narodowej wspólnie podziękowali i wręczyli generałowi Podlasińskiemu upominek.

Wykonano także pamiątkowe zdjęcie w Sali Tradycji, a następnie obaj dowódcy: generał dywizji doktor Cezary Podlasiński oraz generał brygady Sławomir Kowalski, a także generał brygady pilot Tadeusz Mikutel dokonali wpisów do Księgi Pamiątkowej COLąd-DKL.

Tekst: Katarzyna Przepióra

red. PZ

autor zdjęć: Katarzyna Przepióra

dodaj komentarz

komentarze


Charge of Dragon
 
Kadisz za bohaterów
Kolejne FlyEye dla wojska
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Zmiany w dodatkach stażowych
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Wojna w świętym mieście, część trzecia
NATO on Northern Track
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Wojna na detale
Pod skrzydłami Kormoranów
Gunner, nie runner
SOR w Legionowie
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Wypadek na szkoleniu wojsk specjalnych
Sandhurst: końcowe odliczanie
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Posłowie dyskutowali o WOT
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sprawa katyńska à la española
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Święto stołecznego garnizonu
25 lat w NATO – serwis specjalny
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rekordziści z WAT
Zachować właściwą kolejność działań
Ramię w ramię z aliantami
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Na straży wschodniej flanki NATO
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Szybki marsz, trudny odwrót
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Szpej na miarę potrzeb
Wojna w świętym mieście, epilog
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, część druga
Ukraińscy żołnierze w ferworze nauki
Front przy biurku
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
W Italii, za wolność waszą i naszą
Wytropić zagrożenie
NATO na północnym szlaku
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO