moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojskowy piknik na PGE Narodowym

Polscy i amerykańscy żołnierze, wojskowe pojazdy i sprzęt, którego na co dzień używa polska i amerykańska armia – to i wiele innych atrakcji czekało na warszawiaków, którzy przyszli dziś na błonie stadionu PGE Narodowego. Zorganizowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej piknik wojskowy rozpoczął się tuż po zakończeniu wizyty prezydenta Donalda Trumpa w Polsce.


– Mamy dziś dzień ,w którym sojusz polsko-amerykański został umocniony jak nigdy podczas ostatnich 200 lat – mówił Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej otwierając piknik. Szef resortu nawiązywał do wizyty prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa. Wspominał przemówienie, które Donald Trump wygłosił dziś na placu Krasińskich w Warszawie. Amerykański przywódca mówił w nim m.in. o bohaterskich walkach powstańców warszawskich. – Wiele przemówień słyszałem w życiu, ale takiego jak prezydenta Trumpa, jeszcze nigdy – przyznał minister dziennikarzom. – Pan prezydent oddał w nim cześć cywilizacji zachodniej i chrześcijanom – dodał Macierewicz.


Film: Michał Niwicz

Za ciepłe przyjęcie amerykańskiego prezydenta i gościnę udzieloną żołnierzom, którzy od kilku miesięcy stacjonują w naszym kraju, dziękował podczas pikniku John C. Law, zastępca ambasadora USA w Polsce. – W imieniu ambasady i rządu USA chciałbym podziękować: za ciepłe powitanie oraz za waszą obecność. To był dla nas wielki dzień, jeśli chodzi nie tylko o sojusz polsko-amerykański, ale także o bezpieczeństwo – mówił John C. Law.

Bohaterem pikniku był jednak por. Karol Cierpica, który zawdzięcza życie bohaterskiej postawie sierż. Michaela H. Ollisa. W 2013 roku w Afganistanie ten amerykański żołnierz osłonił porucznika Cierpicę własnym ciałem podczas walki z talibami. Sam niestety zginął. – Razem z Amerykanami broniliśmy bazy w Afganistanie. Dzięki profesjonalnemu działaniu udało się wówczas uratować wiele istnień ludzkich – opowiadał podporucznik. Cierpica przytoczył także słowa, które usłyszał od ojca poległego żołnierza. – Bóg zawsze działa w doskonały sposób. Nie po to zabrał nam dziecko, aby zostawić nam pustkę. W tę pustkę dał nam Karola, jego żonę Basię i dwóch nowych wnuków w Polsce. Bóg dał nam Polskę i możliwość poznawania wielu Polaków – mówił.

Rosomaki na Narodowym

Podczas pikniku można było obejrzeć sprzęt wojskowy. Na błoniach Stadionu Narodowego zaparkowały amerykańskie Strykery, polskie Rosomaki, MATV, Humvee i Leopardy 2A5. O sprzęcie i jego wykorzystaniu opowiadali ci, którzy używają go na co dzień. – Jestem zaskoczony, jak profesjonalnie żołnierze opowiadają o tym, co tutaj mamy – mówił Bartek, który na piknik i spotkanie z prezydentem Trumpem przyjechał z Białegostoku. – Lubię wojsko i wiem co nieco o wojskowym sprzęcie, ale dobrze dowiedzieć się czegoś nowego od profesjonalistów – dodał.

Jednak tym co na uczestnikach pikniku zrobiło największe wrażenie był pokaz polskiej husarii, który zaprezentowała jedna z grup rekonstrukcyjnych oraz przelot pary myśliwców F-16, które pilotowali piloci z 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego. – Nie codziennie ma się okazję zobaczyć jak latają nasi piloci. Jestem pod wrażeniem tego pokazu – cieszyła się Ania, która mieszka w Warszawie.

Wielkim zainteresowaniem cieszyli się też amerykańscy żołnierze, którzy na co dzień stacjonują w Bemowie Piskim. Do Warszawy przywieźli ze sobą pojazdy Stryker, a także... piłkę do footballu i baseballu. Zapraszali wszystkich chętnych do rozegrania wspólnego meczu.


Film: Michał Niwicz

– Ten dzień przejdzie do historii Polski – podsumowywał minister Macierewicz. – Warto było czekać te lata. Warto było ponieść tyle ofiar, ponieść wyrzeczenia. Dziś wojska sojusznicze stacjonują na terenie Polski, dziś mamy deklaracje polityczne, że w razie czego, nie zostaniemy sami – mówił szef resortu.

EK, MM

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
 
Odstraszanie i obrona
Wojsko inwestuje w Limanowej
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Rakiety dla Jastrzębi
Mundury w linii... produkcyjnej
Przygotowania czas zacząć
NATO na północnym szlaku
Zbrodnia made in ZSRS
Ocalały z transportu do Katynia
Zmiany w dodatkach stażowych
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Optyka dla żołnierzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Jeśli nie Jastrząb, to…
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Animus Fortis, czyli mężny duch
25 lat w NATO – serwis specjalny
Kurs z dzwonem
Prawda o zbrodni katyńskiej
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Sprawa katyńska à la española
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Wojna w świętym mieście, epilog
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Wojna w świętym mieście, część druga
Ramię w ramię z aliantami
Ogień w podziemiu
Hiszpański palimpsest
Psiakrew, harmata!
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
V Korpus z nowym dowódcą
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Jak wyszkolić pilota F-16?
Cena wolności
Weterani i bokser „Master”
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szpej na miarę potrzeb
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Na straży wschodniej flanki NATO
Głos z katyńskich mogił
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Święto wojskowego sportu
Zapomniana Legia Cudzoziemska

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO