moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pamięci ofiar rzezi wołyńskiej!

W całej Polsce obchodzony jest dziś Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego w czasie II wojny światowej przez ukraińskich nacjonalistów na polskich obywatelach. – Świadomość tych strasznych doświadczeń sprawia, że jako naród jesteśmy dziś silniejsi – mówił minister Antoni Macierewicz podczas uroczystości w Warszawie.


Szef MON rozpoczynając uroczystości przy warszawskim Skwerze Wołyńskim, podkreślił, że Polacy nigdy nie zapomnieli wydarzeń sprzed ponad 70 lat. – Ludobójstwo dokonane na Polakach kresowych miało swój pierwowzór w zbrodni hitlerowskiej i swoje następstwo w ludobójstwie sowieckim – mówił minister Antoni Macierewicz.

11 lipca przypada 74. rocznica apogeum zbrodni, której na ludności cywilnej Kresów Wschodnich dokonały Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińska Powstańcza Armia, dywizja SS Galizien oraz inne ukraińskie formacje współpracujące z Niemcami. Tego dnia bez względu na płeć i wiek wymordowano 10 tys. cywilów z około stu miejscowości. W następnych dniach lipca liczba zamordowanych zwiększała się o kolejne tysiące. Wśród ofiar krwawych napaści, obok Polaków, byli Żydzi, Ormianie, Czesi oraz Ukraińcy, którzy stanęli po ich stronie . W czasie trwania wojny oraz po jej zakończeniu OUN-UPA wymordowały co najmniej 135 tysięcy ludzi.

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej został ustanowiony w 2016 roku. W tym roku uroczystości upamiętniające dramatyczne wydarzenia po raz pierwszy miały charakter oficjalnego święta państwowego.– To ludobójstwo było zaplanowane, jego celem z jednej strony było wytrzebienie ludności polskiej żyjącej tam od setek lat, a z drugiej strony podzielenie i rzucenie nieprzebytej, wydawałoby się, smugi nienawiści i cierpienia między pobratymczymi narodami – dodał minister Macierewicz. Jednocześnie podkreślił, że trzeba pamiętać o kilkuset Ukraińcach, którzy ratowali Polaków.

Przed ceremonią odczytano list od prezydenta Andrzeja Dudy. „Rzeź Wołyńska pozostaje nadal raną w naszej polskiej pamięci. (…) Musimy mieć odwagę stawić czoła tym wspomnieniom. (…) Potrzebujemy prawdy o Wołyniu, by już nic podobnego się nie wydarzyło” – napisał prezydent. Jednocześnie podkreślił, że „to klucz do polskiej i ukraińskiej przeszłości”, bo „tożsamość zbiorowości nie może być budowana na krzywdzie innych”. Także premier Beata Szydło wskazywała na potrzebę pielęgnowania pamięci o ofiarach. „Naszą powinnością jest przypominanie tych tragicznych wydarzeń” – napisała w liście prezes Rady Ministrów.

Przy pomniku Ofiar Ludobójstwa złożono kwiaty i odsłonięto tablicę informacyjną poświęconą ofiarom rzezi. Podczas ceremonii na placu Piłsudskiego odbyły się uroczysta zmiana posterunku honorowego oraz apel pamięci z udziałem władz państwowych i asysty honorowej Wojska Polskiego. Minister Antoni Macierewicz i sekretarz stanu w MON Michał Dworczyk złożyli kwiaty przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

Gospodarzem dzisiejszych uroczystości był Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wraz z Instytutem Pamięci Narodowej, Stowarzyszeniem Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów oraz Zarządem Okręgu Wołyńskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. W obchodach uczestniczyli m.in. wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak, szefowa Kancelarii Premiera Beata Kempa, szefowa Kancelarii Prezydenta Halina Szymańska, dowódca Garnizonu Warszawa gen. bryg. Robert Głąb, prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek i prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński oraz reprezentacja Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej im. 27 Wołyńskiej Dywizji Armii Krajowej. Na uroczystość przybyły także rodziny ofiar, przedstawiciele organizacji społecznych i Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Aleksander Szycht

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski, Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Charge of Dragon
 
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Zachować właściwą kolejność działań
NATO on Northern Track
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Wojna w świętym mieście, epilog
Sprawa katyńska à la española
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
NATO na północnym szlaku
Wojna w świętym mieście, część druga
Sandhurst: końcowe odliczanie
Barwy walki
Szpej na miarę potrzeb
SOR w Legionowie
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Na straży wschodniej flanki NATO
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
W Italii, za wolność waszą i naszą
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Strażacy ruszają do akcji
Front przy biurku
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Ramię w ramię z aliantami
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Gunner, nie runner
Zmiany w dodatkach stażowych
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Kolejne FlyEle dla wojska
Przygotowania czas zacząć
Wojna na detale
Święto stołecznego garnizonu
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Kadisz za bohaterów
Pod skrzydłami Kormoranów
25 lat w NATO – serwis specjalny

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO