moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Cel: zniszczyć radary wroga

Centra łączności, stanowiska obrony przeciwlotniczej czy radary artyleryjskie – to tylko niektóre ze strategicznych celów, jakie można razić pociskami samonaprowadzającymi się na źródła promieniowania elektromagnetycznego. Wojsko planuje wyposażyć w tego typu amunicję 155-milimetrowe armatohaubice Krab. Producenci zainteresowani kontraktem mogą się zgłaszać do MON.155-milimetrowa armatohaubica Krab na podwoziu gąsienicowym to – oprócz 120-milimetrowych moździerzy Rak na platformie Rosomaka – najnowsza broń polskich artylerzystów. Ministerstwo Obrony Narodowej zdecydowało, że do 2025 roku wojska lądowe mają otrzymać aż 120 tych armat, sformowanych w pięć dywizjonów (każdy po 24 AHS Krab). Kontrakt na dostawę to rekordowe zamówienie dla polskiej zbrojeniówki. Polska Grupa Zbrojeniowa oraz należąca do niej Huta Stalowa Wola – producent Krabów – otrzymają za nie ponad 4 miliardy złotych. Pierwsze armatohaubice już trafiły do armii.

Wprowadzenie do służby Krabów to przełom dla artylerii, która dziś nie ma broni zdolnej razić przeciwnika oddalonego bardziej niż kilkanaście kilometrów. Tymczasem Kraby mogą na odległość około 40 kilometrów wystrzelić w ciągu minuty aż dwanaście pocisków. Jednak, aby wojsko mogło w pełni wykorzystać zdolności 155-milimetrowych armatohaubic, muszą być one wyposażone w kilka typów amunicji: klasyczną (odłamkowo-burzącą), precyzyjną (np. naprowadzaną laserem lub sygnałem z GPS) oraz specjalną.

Pociski odłamkowo-burzące polska armia już ma (produkuje je polska firma Dezamet). Nad drugim typem – amunicją precyzyjną – intensywnie pracuje konsorcjum złożone z Zakładów Metalowych Mesko S.A., WAT i CRW Telesystem-Mesko Sp. z o.o. (program nosi kryptonim „Orzeł”). Z kolei wybór pocisków specjalnych zależy od konkretnych potrzeb danego państwa. Wiele armii na świecie decyduje się na amunicję kasetową, zawierającą w sobie np. minipociski przeciwpancerne. Bardzo popularnym rodzajem amunicji specjalnej są również pociski naprowadzane na źródła fal elektromagnetycznych. Idealnie nadają się one do niszczenia nie tylko polowych centrów łączności i sztabów, lecz także stanowisk obrony przeciwlotniczej wraz z różnego typu stacjami radiolokacyjnymi, a także radarów artyleryjskich. Taką amunicję mają m.in. Amerykanie, Rosjanie i Brytyjczycy.

Teraz zamierza kupić ją również polska armia. Kilka dni temu Inspektorat Uzbrojenia MON zaprosił firmy dysponujące tego rodzaju pociskami do dialogu technicznego, czyli zaprezentowania swoich produktów w ramach fazy analityczno-koncepcyjnej poprzedzającej decyzję o ogłoszeniu przetargu (albo np. uruchomieniu pracy badawczo-rozwojowej).
– Pociski specjalne to bardzo skuteczne narzędzie na polu walki, trzeba jednak zdawać sobie sprawę z ich ograniczeń. Aby użyć tego typu amunicji, musimy dość dokładnie wiedzieć, gdzie znajdują się wrogie obiekty. To nie są pociski, które można wystrzelić gdziekolwiek i one same, mówiąc kolokwialnie, znajdą cel – wyjaśnia emerytowany generał brygady Jarosław Wierzcholski, były dowódca wojsk rakietowych i artylerii.

Przedsiębiorstwa zainteresowane zamówieniem mogą do 18 sierpnia składać wnioski do MON. Z ogłoszenia wynika, że rozmowy mają rozpocząć się jesienią tego roku, a zakończyć wczesną wiosną 2018 roku. Na razie nie wiadomo, kiedy zostanie ogłoszony przetarg na zakup amunicji i jak wiele pocisków chce kupić wojsko.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze

~kubek
1501056180
Aż dziw bierze że do tej pory nie mieliśmy tego, są to życzy ogólnie znane na Świecie a u nas uznane za nowość ,gdzie są nasi FACHOWCY, czyżby tylko od prostych rzeczy
01-5E-3A-7B

Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
 
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Szpej na miarę potrzeb
Weterani i bokser „Master”
Odstraszanie i obrona
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Kurs z dzwonem
Głos z katyńskich mogił
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jak wyszkolić pilota F-16?
Prawda o zbrodni katyńskiej
Animus Fortis, czyli mężny duch
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Psiakrew, harmata!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Optyka dla żołnierzy
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Rakiety dla Jastrzębi
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Jeśli nie Jastrząb, to…
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Ocalały z transportu do Katynia
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
V Korpus z nowym dowódcą
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Cena wolności
Hiszpański palimpsest
Wojna w świętym mieście, część druga
Ogień w podziemiu
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Przygotowania czas zacząć
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Wojsko inwestuje w Limanowej
Wojna w świętym mieście, epilog
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Zbrodnia made in ZSRS
Zapomniana Legia Cudzoziemska
25 lat w NATO – serwis specjalny
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
NATO na północnym szlaku
Święto wojskowego sportu
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Zmiany w dodatkach stażowych
Mundury w linii... produkcyjnej
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO